Քրեակատարողական վարչության աշխատակցին վերջնահաշվարկ չեն տվել․ գործով վճիռը կարող է նախադեպային դառնալ
2011 թվականից Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական վարչությունում աշխատող Է․ Հ․֊ն 2015 թվականին ազատվել է աշխատանքից, սակայն վերջահաշվարկ և արձակուրդային չի ստացել։ Քրեակատարողական վարչությունից պատճառաբանել են, որ 2014 թվականից գործում է օրենք, համաձայն որի՝ ՔԿՀ-ներում աշխատողները համարվում են պետական պաշտոնյա և չեն ստանում վերջնահաշվարկ։
Է․Հ․֊ի բողոքի հիման վրա գործն այժմ քննվում է Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում։ Epress.am-ի հետ զրույցում Է․Հ․-ի շահերի պաշտպան, փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը ներկայացրել է այն հիմքերը, համաձայն որոնց իր վստահորդը կարող է հաղթանակ տանել դատարանում՝ նախադեպային վճռի հասնելով։
«Վերջին տարիներին հատկապես Քրեակատարողական վարչությունում աշխատողներին աշխատանքից ազատման մեխանիզմը, աշխատանքային իրավահարաբերությունները չեն կարգավորում Աշխատանքային օրենսդրությամբ։ Այնտեղ ասում են՝ մենք Քրեակատարողական օրենսգրքով ենք առաջնորդվում, որը սահմանում է, որ Աշխատանքային օրենսդրությունը չի տարածվում այդ իրավահարաբերությունների վրա։ Բայց նույն օրենքը (Քրեակատարողական օրենսգրքի) ասում է, որ այն հարցերը, որոնք կարգավորված չեն սույն օրենքով, կարգավորվում են Աշխատանքային օրենսգրքով։ Հենց վերջինով էլ կարգավորվում է «վերջնահաշվարկ» կոչվածը», -ասում է Պապիկյանը։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ իր վստահորդն աշխատելու ժամանակ ունեցել է վերջնահաշվարկի իրավունք, սակայն այն չի ստացել՝ 2014 թվականի օրենքի առկայության պատճառաբանությամբ։
«Այդ նոր օրենքը ընդունելու ժամանակ նրա հետ համաձայնագիր չեն ստորագրել, պայմանագիր չեն ստորագրել, բացի դրանից՝ նոր ընդունված օրենքը հետադարձ իրավաբանական ուժ չունի», - նշում է փաստաբանը՝ հիշեցնելով, որ իր վստահորդը աշխատանքի է անցել 2011֊ին։ Բացի դրանից՝ Է․ Հ․-ին աշխատանքից ազատել են, երբ վերջինս արձակուրդում էր և բուժվում էր Ոստիկանության պոլիկլինիկայում։
Դատավարության ընթացքում պարզ է դարձել, նշում է Պապիկյանը, որ նման իրավիճակում է գտնվում ոչ միայն իր վստահորդը, այլ նաև Քրեակատարողական վարչության տասնյակ այլ աշխատակիցներ, որոնք վերջին 2-3 տարվա մեջ աշխատանքից ազատվել են տարբեր պատճառներով, սակայն չեն ստացել վերջնահաշվարկ՝ հիմք ընդունելով 2014 թվականի նոր օրենքը։
Եթե դատարանի կողմից հաստատվեն բերված փաստերը և վճիռն իրենց օգտին լինի, դա անխուսափելիորեն շատ լուրջ հետևանքներ կունենա, վստահ է փաստաբանը։
«Այն բոլոր անձինք, ովքեր որ աշխատել են մինչև 2014 թվականը, սակայն աշխատանքից ազատվել են 2014 ից հետո, կարող են դիմել դատարան և ստանալ օրենքով իրենց հասնող չվճարված գումարները», ֊ նշում է Պապիկյանը։

Сотрудник УИУ борется за расчет. Вердикт может стать прецедентным
Через 4 года работы в Уголовно-исполнительном управлении Минюста Армении Э.Х. уволили в 2015 году, однако он не получил расчета и отпускных. В УИУ ссылаются на действующий с 2014 года закон, согласно которому, сотрудники УИУ считаются госчиновниками и не получают расчет.
Заведенное на основании жалобы Э.Х. дело рассматривается в суде общей юрисдикции ереванского административного района Шенгавит. В беседе с Epress.am адвокат Э.Х. Араик Папикян представил основания, которые могут привести к победе его подзащитного в суде в случае прецедентного вердикта.
«Последние годы механизм увольнения с работы особенно в Уголовно-исполнительном управлении, трудовые правоотношения не регулируются Трудовым кодексом. Там говорят: мы руководствуемся Уголовно-исполнительным кодексом, согласно которому, Трудовой кодекс на эти правоотношения не распространяется. Но тот же закон гласит, что вопросы, не регулируемые данным законом, регулируются Трудовым кодексом. Именно последним и регулируется то, что называется «расчет», - говорит собеседник.
По словам адвоката, за время работы у подзащитного было право на расчет, однако он его не получил на основании наличия закона от 2014г.
«При принятии того нового закона нового договора с ним не подписали, кроме того, новый закон не имеет обратную силу». Папикян напоминает, что его подзащитный устроился на работу в 2011 году. Кроме того, его уволили, пока он находился в отпуске и лечился в поликлинике полиции.
В ходе судопроизводства стало ясно, что в такой ситуации оказался не только Э.Х., говорит адвокат, но и десятки других сотрудников структуры, по разным причинам уволенные в течение последних 2-3 лет и не получившие расчет на основании нового закона 2014г.
Если суд подтвердит приведенные факты и вынесет вердикт в их пользу, это неизбежно приведет к серьезным последствиям, уверен собеседник.
«Все, кто работал до 2014 года, но был уволен после, могут обратиться в суд и получить полагающиеся им невыплаченные суммы», - заключил Папикян.