«Հրահանգված է, որ սաղին ասեն՝ բարի ճանապարհ»․ ալերգիայից տառապող զորակոչիկին ուզում են բանակ ուղարկել
Օմարի լեռնանցք թող տանեն, ո՛չ ծառ կա, ո՛չ խոտ, ո՛չ մարդ․ ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից հասարակական խորհրդի դեկտեմբերի 25-ի նիստի ժամանակ հանձնաժողովի անդամ կանայք հումորով քննարկում էին բույսերից եղնջացան (ալեգիա) ունեցող 18-ամյա Էմիլ Առաքելյանին զորակոչելու հարցի հետ կապված մոր` Էլմիրա Ոզինյանի դիմումը։
Ծնողների խոսքով՝ գարնանը, ամռանը և աշնանը սրվում է որդու հիվանդությունը․ «Եթե չի սրսկվում, սկսում է խեղդվել, արագ դեղ են տալիս, կարգավորվում է»։
Ծանոթ ալերգոլոգներից մեկն էլ ասել է․ «Էս ալերգիայով ձեր որդու տակ ռումբ է դրված»։ Բժշկական փաստաթղթերում գրված է, որ նա ալերգիա ունի աշորայից, ճիլխոտից, ծաղկափոշուց։
Ծնողները, սակայն, պետք է ապացուցեն, որ որդու մոտ «համակարգային ռեակցիա» կա (երբ հիվանդությունը շատ հաճախ է կրկնվում), այդ դեպքում նոր միայն կարող է քննվել տարկետման հարցը։
Արաբկիրի զինկոմիսարիատում, համաձայն զորակորչիկի ծնողների, իրենց ասել են, որ վերջին անգամ 1,5 տարի առաջ են դիմել հիվանդանոց, դրանից հետո երբ հիվանդությունը կրկնվել է, իրենք չեն դիմել, դրա համար որդին ճանաչվում է պիտանի։
«Ինձ ոչ մեկը չի ասել , ես տնային պայմաններում եմ բուժում արել», - ասում է հայրը։
Հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Հարությունյանը ծնողներից պահանջում է կլինիկական փաստաթուղթ, որտեղ ամսական առնվազն 3 անգամ հաստատված կլինի, որ տղայի մոտ հիվանդությունը կրկնվել է։
- Ցույց տվեք, տվեք մեզ հնարավորություն , որ նրա մոտ կա սուր եղնջացան։ (հանձնաժողովի անդամ)
- Բայց դեկտեմբեր ամսին աշորա կամ ճիլխոտ չի լինում․․․ որ կրկնվի, որ մենք էլ ցույց տանք։ (զորակոչիկի հայր)
Ծնողները խնդրում են, որ գոնե մինչև գարուն սպասեն, խոտը դուրս գա, տեսնեն՝ ոնց է տղան, նոր ուղարկեն բանակ։
- Դե լավ թող մայիսին լիներ երեք անգամ։ (հանձնաժողովի անդամ)
- Բայց ո՞նց կրկնվեր, եթե հենց ինքը վատանում է, դեղ է խմում․․․ Այսինքն, ես պետք է ամիսը երեք անգամ երեխուն տանեմ, քցեմ խոտերի մեջ, որ ապացուցե՞մ, որ իմ երեխեն հիվանդ է։ Ես իրան քաղաքից դուրս չեմ հանում։ (զորակոչիկի հայր)
- Մի՛ գցեք խոտերի մեջ։ Լավ եք անում, ճիշտ եք անում, չարժի ոչ մի բանի համար վտանգել երեխայի առողջությունը։ (հանձնաժողովի անդամ)
- Մեր սխալն է եղել, որ դեղ տվել ենք անընդհատ ու չենք տարել հիվանդանոց։ (զորակոչիկի մայր)
- Հաճախակի արձանագրեիք էդ դեպքում․․․ բերեք էդ թղթերը, եթե մեկ ամսվա մեջ 3 անգամ գրանցված լինի, դա էլ է ապացույց մեզ համար։ (հանձնաժողովի անդամ)
Հանձնաժողովի անդամներից մեկը կարծիք հայտնեց, որ ավելի լավ կլինի, որ բանակ տանեն․ «Կրկնության դեպքում բուժկետում կգրանցվի, եթե ամսվա մեջ մի քանի անգամ էլ լինի, գուցե ազատեն բանակից»։
- Իմ երեխեն չի գնա բանակ, ես նախընտըրում եմ, որ էսօր իմ երեխեն կալանավորվի։ (զորակոչիկի հայր)
Հայրը որոշել է գործը տալ դատարան․ «Դատը կշահեմ»։
«Բան մի՛ ասա, չես տեսնում դեմքերից երևում է, որ հրահանգված է, որ սաղին ասեն՝ բարի ճանապարհ», - կնոջը դիմելով՝ ասել է նա։
Էմիլ Առաքելյանի ծնողները հանձնաժողովի անդամների հետ վիճաբանելուց հետո դուրս եկան։ Epress.am-ի լրագրողը փորձել է զրուցել նրանց հետ, սակայն հայրը մերժել է՝ նշելով․ «Էլ ոչ մեկին չեմ վստահում»։

«Приказано всем говорить «счастливого пути». Призывника с аллергией хотят забрать в армянскую армию
Пусть отвезут на Омарский перевал, ни деревьев, ни травы, ни людей. 25 декабря женщины-члены Общественного совета при министре обороны Армении юморили, обсуждая обращение Эльмиры Возинян, матери 18-летнего призывника с аллергией на растения.
По словам родителей, болезнь Эмиля Аракеляна обостряется весной, летом и осенью: «Если не делать уколы, он начинает задыхаться. Ему быстро дают лекарство, приходит в себя». Знакомый аллерголог сказал: «С такой аллергией ваш сын на бомбе». В медицинских документах говорится, что у него аллергия, в частности, на пшеницу и пыльцу.
Родители, однако, должны доказать наличие у сына «системной реакции» (когда болезнь повторяется часто), только в этом случае может быть рассмотрен вопрос отсрочки.
В военкомате ереванского административного района Арабкир родителям сказали, что в последний раз они обращались в больницу полтора года назад, затем, когда болезнь повторялась, они этого не делали, потому сын признан годным.
«Мне никто об этом ничего не говорил. Я лечил его в домашних условиях», - отмечает отец.
Председатель Комиссии Гегам Арутюнян требует от родителей медицинского документа как минимум с тремя пометками в месяц о повторении болезни.
Член Комиссии: Покажите, дайте нам возможность у него острую крапивницу.
Отец: Но в декабре не бывает пшеницы, чтобы аллергия повторилась, а мы бы продемонстрировали.
Родители просят подождать хотя бы до весны, когда зацветет трава, они узнают, как чувствует себя сын, тогда пусть и призывают.
Член комиссии: Пусть бы в мае случилось трижды.
Отец призывника: Но как бы повторилось, если он пьет таблетку сразу, как ему станет плохо? То есть мне трижды в месяц нужно бросать ребенка в траву, чтобы доказать, что он болен? Я не вывожу его из города.
Член Комиссии: Не бросайте в траву. Правильно делаете, все верно делаете, ни для чего не стоит ставить под угрозу здоровье ребенка
Мать: Мы совершали ошибку, каждый раз давая ему лекарство и не отводя в больницу.
Член Комиссии: Фиксировали бы почаще… Принесите эти бумаги. Если будет отмечено три раза в месяц, для нас и это доказательство.
Другой член Комиссии выразил мнение, что будет лучше забрать парня в армию: «Если повторится, в медпункте отметят. Если будет несколько раз в месяц, возможно, освободят от службы».
Отец призывника: Мой ребенок в армию не пойдет. Я предпочитаю, чтобы его сегодня арестовали.
Мужчина намерен обратиться в суд: «Я выиграю дело».
«Не говори ничего. Не видишь по лицам, что приказано говорить всем «счастливого пути»?», - обратился он к супруге.
После споров с Комиссией родители Эмиля Аракеляна покинули помещение. Разговаривать с журналистами его отец отказался.