Նոր աղբավայր Նուբարաշենում՝ անտառի փոխարեն
Նուբարաշենի աղբավայրի կողքին վարկային գումարներով կառուցվող նոր աղբավայրը լինելու է անտառային հողերի վրա։ Տարիներ առաջ այդ տարածքում անցկացվել են ջրագծեր, տնկվել են ծառեր, ծախսվել են գումարներ։ Այս մասին գրում է Հայկական բնապահպանական ճակատը (ՀԲՃ)` ընդգծելով, նոր աղբավայրը լինելու է ժամանակավոր և ունենալու է մոտ 30 տարվա կյանք, որից հետո նորից կարիք է առաջանալու կառուցել նորը։ Իսկ աղբի վերամշակում և տեսակավորում այդպես էլ չի կատարվելու։
Դեռևս 2006-2008 թվականներին «Անտառների վերականգնման և զարգացման հիմնադրամի» ֆինանսավորմամբ Նուբարաշենի նոր աղբավայրի տարածքում իրականացվել է պոմպակայանի և ոռոգման ցանցի վերակառուցման, ցանկապատման և անտառպուրակի հիմնադրման աշխատանքներ: Տնկվել են ծառեր, որոնք սակայն չորացել են (15%-ն է միայն հաջողել):
«Փաստորեն այդքան գումար է ծախսվել, անց են կացվել ջրագծեր, տնկվել են ծառեր և փաստորեն ամեն ինչը ջուրը պետք է գցեն, հողաշերտը պետք է մաքրվի և աղբավայր կառուցվի», - ՀԲՃ֊ի կայքի պատրաստած տեսահոլովակում ասել է բնապահպան Սոֆյա Մանուկյանը։
Ավելի վաղ կայքը գրել էր, որ դեռևս 2015 թվականին հուլիսին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և Երևանի քաղաքապետարանի միջև ստորագրվել էր վարկային պայմանագիր, որով բանկը տրամադրում է 8 միլիոն եվրոյի վարկ (քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող մասնավոր ընկերությանը) Նուբարաշենի կողքին նոր աղբավայր կառուցելու համար: Աղբավայրը կառուցվելու է 29 հեկտար տարածքում 28 տարվա շահագործման նպատակով:
Լրացուցիչ 8 միլիոն եվրո վարկ տրամադրում է նաև Եվրոպական ներդրումային բանկը և ևս 8 միլիոն եվրո էլ տրամադրվում է ԵՄ Հարևանության ներդրումային գործիքի կողմից գրանտի տեսքով: Նպատակն է` Նուբարաշենի չկարգավորվող աղբատեղին «տեխնիկական և բնապահպանական անթույլատրելի ստանդարտներից վերածել նոր սանիտարական աղբավայրի, որը կհամապատասխանի ԵՄ ստանդարտներին»: Սակայն ԵՄ ստանդարտներից կարևորը, այն է՝ աղբի տեսակավորում և վերամշակում, նոր աղբավայրում չի նախատեսվում։

New Landfill in Nubarashen Instead of a Forest: AEF
In July 2015, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the Yerevan Municipality signed a loan contract of about 8 million euros (that will be granted to a company fully owned by the Municipality) for constructing a new landfill next to the current Nubarashen landfill, the Armenian Environmental Front writes, pointing out the underlying problems of the project. The AEF article below, in full:
- An additional 8-million loan is given by the European Investment Bank and another 8 million euro grant by the EU Neighborhood Investment Facility. The goal of this project is to “turn the uncontrolled dumpsite with unacceptable technical and environmental standards into a new sanitary landfill matching the EU standards.” However, one of the most important EU standards which is waste sorting and recycling is not included in this project. It is mentioned in the project description.
What’s more, we learn from the environmental and social impact assessment of the project that the new landfill will be constructed on forest lands, where back in 2006-2008 irrigation systems were placed and trees were planted with the financial support of Armenia’s Forest Recovery and Development Fund. Trees were planted, of which only 15% was successful. But now this territory will be cleared from soil in order to construct the landfill. Meanwhile, the landfill will be constructed on 29 hectares and wills serve for 28 years.
This means that after 28 years, another 30 hectares and additional loans would be necessary to build a new landfill if waste sorting and recycling is not included in the current project. Meanwhile, instead of investing in greener and more sustainable projects European institutions keep investing in a country with such imprudent policies.