Ռեկտորին քննադատելուց հետո դասախոսներին ազատել են աշխատանքից
Գյումրու պետական համալսարանի ՀՀԿ-ական ռեկտոր Սահակ Մինասյանն առանց զգուշացման այսօր ազատել է աշխատանքից դասախոսներ Հովհաննես Խորիկյանին և Գագիկ Համբարյանին։ Epress.am-ի հետ զրույցում Խորիկյանը պնդել է, որ դա կապված է բուհի ռեկտորի կամայականությունների մասին իր բարձրաձայնումների հետ։ Խորիկյանը պատրաստվում է դիմել դատարան և շարունակել պայքարը։
Հովհաննես Խորիկյան
Ռեկտորի կողմից ստորագրված փաստաթղթում նշված է, որ ազատման համար հիմք են հանդիսացել Աշխատանքային օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ի մասի 6-րդ կետը (աշխատողի նկատմամբ վստահությունը կորցնելը) և 122-րդ հոդվածի 2-րդ կետը (ուսումնադաստիարակչական գործառույթներ իրականացնող աշխատողը թույլ է տվել տվյալ աշխատանքը շարունակելու հետ անհամատեղելի արարք)։ Նույն կետերի համաձայն, ազատվել է նաև Համբարյանը։
«Ես հրամանը չեմ վերցրել, միայն լուսանկարել եմ։ Ինձ աշխատանքից հանել են առանց համապատասխան հիմքերի և կամայականորեն», -ասել է Խորիկյանը։
Ավելի վաղ մեզ հետ զրույցում, դասախոսը բարձրաձայնել էր, որ Մինասյանն ամբողջությամբ ավերել է համալսարանի գրադարանային ֆոնդը։ Ռեկտորը 15 տոննա գիրք համարել է առողջության համար վտանգավոր և առանց համապատասխան փորձաքննության՝ գրքերը հանձնել է որպես թղթի թափոն։
Այդ քայլը, Խորիկյանի խոսքով, ռեկտորն արել է, որ գրապահոցներն ազատի և համալսարանում գրախանութ բացի։ Ճիշտ է՝ դասախոսների բողոքից հետո գրախանութ չի բացվել, սակայն գրապահոցներն այդպես էլ դատարկ են մնացել։
Դասախոսը նշել է, որ այժմ իր վրա են փորձում բարդել նաև գրապահոցի դատարկման հարցը։
Խորիկյանը պատմել է, որ իր ազատումից մեկ օր առաջ համալսարանում է եղել ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Բոստանջյանը։
«Ռեկտորը, ինչպես միշտ, կարևոր պահի այնտեղ չէր։ Բոստանջյանը շատ խիստ արձագանքեց, ասաց՝ այն հիմքերը, որ մենք ներկայացրել էինք, իրականությանը գրեթե ամբողջությամբ համապատասխանում են․ եղել կանոնադրության խախտում, կրթության որակը բուհում ընկած է», -ասել է Խորիկյանը։
Նրա խոսքով՝ հաջորդ օրը ռեկտորը եկել է և ազատել իրենց․ «Դե ցանկանում է ցույց տալ, որ ինքն ուժեղ է»։
Նշենք, որ Խորիկյանը մոտ մեկ ամիս առաջ մեկօրյա հացադուլ էր արել՝ նշելով, որ ցանկանում է հանրության ուշադրություն հրավիրել ռեկտորի անօրինությունների վրա։
Դեռևս 2017 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Խորիկյանը և համալսարանի աշխատակից Գագիկ Համբարյանը բաց նամակով դիմել են ՀՀ նախագահին։ Այնտեղ, Խորիկյանի խոսքով, իրենք մանրամասն ներկայացրել են՝ ինչպես է Մինասյանը «կործանում բուհը»։
«Ոչ միայն ուսումնական պրոցեսն է ամբողջությամբ խաթարված, այլ նաև իր մեկ տարվա պաշտոնավարության ընթացքում նա մսխել է բուհի ամբողջ բյուջեն՝ մոտ 500 միլիոն դրամ», ֊ նշել էր դասախոսը։
Ի թիվս այլ անօրինությունների, նշում է Խորիկյանը, Մինասյանը մտցրել է ինտեգրված ուսուցում․ հեռակա բաժնի ուսանողները դասի են մասնակցում առկա ուսուցմամբ սովորողների հետ․ «Նպատակը այն է, որ հեռակա ուսանողների համար առանձին չվարձատրեր դասախոսներին և դա էլ մսխեր»։

Two professors of the Shirak State University, Hovhannes Khorikyan and Gagik Hambaryan, were today fired unexpectedly by Republican rector Sahak Muradyan. In an interview with Epress.am, history professor Hovhannes Khorikyan alleged that the two were sacked for speaking out against "past and current atrocities committed by the rector."
According to the official document, Sahakyan’s decision to terminate the professors was based on articles 113.1.6 (employee’s non‐performance or incomplete performance of duties) and 122.2 (loss of confidence toward the employee) of the Armenian Labor Code.
“I did not pick up the termination letter and only took a picture of it. I have been sacked unfairly and without any basis,” Khorikyan said.
Recall, Khorikyan had told us earlier that the rector had thrown away 15 tons of books from the university library, deeming them as harmful to health without having arranged a proper expert examination. “He did this to simply empty the bookshelves and subsequently open a bookstore at the university,” the professor had claimed.
One day before the termination, Khorikyan told us today, the university was visited by the head of the Armenian Parliament’s Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Vardan Bostanjyan: “The rector was naturally absent; he always is when anything important happens. During the meeting, Bostanjyan agreed that our complaints were completely justified, that there had been violations of the university regulations and that the education quality of the university has been going down.”
The following day, Khorikyan added, the rector came and fired him and Hambaryan “to shop that he is still powerful.”
Note, Khorikyan went on a one-day hunger strike last February to, as he himself put it, invite the attention of the public to the atrocities committed by rector Sahak Minasyan.
Back in September 2017, Khorikyan and Hambaryan wrote an open letter to president Serzh Sargsyan, in which they described in detail how “Minasyan is ruining the university.”
“Not only the educational process is utterly disrupted but in his first year as rector, has also managed to squander the entire budget of the university – around 500 million drams,” the professors claimed.