Զինվորն ինքնասպանություն գործելու հոգեվիճակում չի եղել, պնդում է փորձագետը
2016 թվականի ապրիլի 25-ին Իջևանի զորամասերից մեկի կրակային դիրքում գլխի շրջանում հրազենային վիրավորումից մահացած Հովհաննես Պետրոսյանն այնպիսի հոգեբանական վիճակում չի գտնվել, որը կհանգեցներ ինքնասպանության։ Հղում անելով դատահոգեբանական փորձաքննություն իրականացրած փորձագետի պատասխանի վրա՝ այս մասին գրել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, որի փաստաբանները պաշտպանում է մահացածի իրավահաջորդի շահերը։
Կազմակերպությունը նշում է, որ վաշտի հրամանատար Վաչագան Հայրապետյանը մահացած զինծառայողի հոր հետ առերես հարցաքննությունից օրեր անց՝ 2016 թ. հոկտեմբերի 10-ին, ավտովթարից մահացել է․ «Վերջինս գործի համար կարևոր նշանակություն ունեցող տեղեկությունների էր տիրապետում և իր ցուցմունքներում նշել էր դրանց մասին»։
Փորձագետը բացառել է նաև հրամանատար Վաչագան Հայրապետյանի և մյուս ծառայակիցների գործողությունների և Պետրոսյանի ենթադրյալ ինքնասպանություն գործելու հանգամանքի միջև պատճառահետևանքային կապը:
Հիշեցնենք, որ Պետրոսյանին մահացած էին գտել իրեն ամրակցված մեքենայի թափքում: Քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի հատկանիշներով (ինքնասպանության հասցնելը):
Ավելի վաղ Safesoldiers.am կայքը, հիմնվելով տարբեր կայքերի հրապարակումների վրա, գրել էր, որ զինծառայողը հորը դեպքից օրեր առաջ պատմել է, որ սպաներն ուզում են բենզին գողանալ, ինքը թույլ չի տալիս, այդ պատճառով կոնֆլիկտի մեջ է մտել նրանց հետ․ «Ասեց՝ պապա, գողություն են անում, ընկել են ոտիս հետևից: Կալոնկեն փակել եմ, ֆռֆռում ա, չի կարում բենզին գողանա, մանթո նայում ա դեմքիս: Ասեց՝ պապ, ավտոս կգնա, պազիցիա կմտնի, կմնամ առանց բենզինի, կխփեն»։

Armenian Conscript Was Not in Mental State To Commit Suicide, Expert Concludes
Hovhannes Petrosyan, a soldier who April 25, 2016, died of a gunshot head wound a military unit in Ijevan, was not in mental state that would lead to suicide, the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office reports, citing the results of a forensic psychology examination.
HCAV recalls that Vachagan Hayrapetyan, Petrosyan’s commander and a key witness in the case, died in a road accident on October 10, 2016, a few days after a face-to-face identification with Vachagan Petrosyan, the dead serviceman’s father and legal successor. “Hayrapetyan possessed information that was of value in the case and had talked about it in his testimony.”
The forensic expert also excluded any cause-effect link between the actions of Vachagan Hayrapetyan and Petrosyan's fellow servicemen and his alleged suicide.
Recall, Petrosyan was found dead with a gunshot wound to the head in the back of a GAZ-66 military truck in one of the front-line units of the country's Defense Ministry; a criminal case was subsequently opened under article 110 of the Armenian Criminal Code - incitement to suicide.
According to an earlier report by Safesoldier.am, a few days before the incident, the conscript had told his father about the military unit’s officers' practice of stealing gasoline, which he had tried to stop, ending up in a conflict with them.