88-ամյա գյուղացուն մեղադրել են առանց որևէ դրդապատճառի մահափորձ կատարելու մեջ
Տավուշի դատախազությունը պահանջում է 88-ամյա, երկրորդ կարգի հաշմանդամ Սահակ Խաչատրյանին դատապարտել Լոռու մարզի Ծաղկավան համայնքի ղեկավար Արթուր Ղազարյանի նկատմամբ մահափորձ կատարելու մեջ։ Դատախազությունն ընդունում է, որ նախաքննությունով չի հայտնաբերվել որևէ դրդապատճառ, որով Խաչատրյանը կարող էր ցանկանալ դիտավորյալ կյանքից զրկել գյուղապետին։
«Այո, տուժողի հետ ամբաստանյալը նախկինում որևէ վեճ չի ունեցել։ Եթե նույնիսկ դրդապատճառ հայտնաբերված չէ, չի նշանակում, ոչ չի եղել», - Վերաքննիչ դատարանում հայտարարել է դատախազության ներկայացուցիչը, ով չի ցանկացել Epress.am-ին ներկայանալ։
Ըստ նախաքննության՝ Խաչատրյանը գյուղապետի Պրադո մակնիշի ավտոմեքենայի առջևի ձախ կողմի դռան բռնակի վրա դրսից լցրել է ցինկի ֆոսֆիդ։ «Ցինկի ֆոսֆիդը առաջցնում է շնչուղիների, ներքին օրգանների ախտահարում, կարող է հարուցել ընդհուպ մինչև մահ։ Խաչատրյանը գիտելիքների չի տիրապետում, որպեսզի իմանար՝ ինչքան ցինկի ֆոսֆիդն է մահացու, հետևաբար նա ունեցել է սպանելու նպատակ», - ասել է դատախազը։
Դատարանը կասկած է հայտնել նախ առաջադրված մեղադրանքի մասով։
«Ինչո՞վ եք բացատրում, որ հենց մահ է ցանկացել», - հարցրել է դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանը։
«Էդ կիլոներով պետք է ուտել, որ մահ առաջացնի․․», - ասել է դատավոր Սերգեյ Չիչոյանը։
«Եթե ամբաստանյալը լռում է, տուժողը լռում է, ի՞նչի պետք է հանգի մեղադրական կողմը», - արդարացել է դատախազը։
«Եթե լռում է, դա նշանակում է՝ լռելը իր դեմ պետք է մեկնաբանե՞ք։ Մեղադրական կողմը պետք է հանգի բավարար ապացույցների պայմաններում», - պատախանել է դատավոր Մխիթարյանը։
Տավուշի մարզի Բերդի շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2018 թվականի հունվարի 31-ին արդարացրել էր Սահակ Խաչատրյանին՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության պատճառով: Դատախազությունը պահանջում է վերաքննիչին բեկանել այդ վճիռը։
Իր վերջին խոսքում կիսախուլ և մեկ աչքից կույր Սահակ Խաչատրյանն ասել է, որ գյուղապետի մեքենայի վրա մկնդեղ չի լցրել։ «Սովետի քանդվելուց ի վեր, մկնդեղը գյուղապետարանն է ստանում։ Գյուղապետն ինձ առաջարկել է, ես ասել եմ՝ ինձ պետք չի, ես մենակ եմ ապրում, չեմ զբաղվում գյուղատնտեսությամբ։ Հինգ անգամ էդ գյուղապետին եմ ընտրել, ինչու պետք է ուզենայի սպանել նրան։ Կյանքում առաջին անգամ եմ դատարանում հայտնվում», - ասել է Խաչատրյանը։

Prosecution Demands 88-Year-Old Man Be Convicted of Attempted Murder, Despite Lacking Evidence
The Tavush Prosecutor’s Office demands that 88-year-old Sahak Khachatryan be convicted of the attempted murder of Tsakhavan village head Artur Ghazaryan. The prosecution, nonetheless, acknowledge that the investigation has been unable to find any motive for the defendant, a level 2 invalid, to want to kill the village head.
“Yes, the suspect did not have any past conflicts or disputes with the victim. The failure to establish a motive, however, does not negate the possibility that ,” the prosecution argued at a Tuesday hearing at the Appeal Court.
According to the case materials, Khachatryan poured zinc phosphide on the handle of the front left door of Ghazaryan’s car. “Zinc phosphide affects the respiratory tract, damages internal organs, and can even lead to death. Khachatryan does not have sufficient understanding to know how much of it might be fatal, therefore he had an intention to kill in batches for it to be fatal,” judge Sergey Chichoyan countered for his part.
“Well, the defendant says nothing, the victim say nothing… What else is the prosecution to conclude?” the prosecutor replied.
“Him choosing to remain silent should not be used against the defendant. The prosecution must have sufficient evidence to be able to make such claims,” judge Mkhitaryan charged back.
On January 31, 2018, the Berd first instance court in Tavush province acquitted Khachatryan of attempted murder, due to the absence of criminal intent. The prosecution subsequently challenged the verdict at the Court of Appeal. The Court, however, ruled today not to overturn the acquittal.
In his final speech, the 88-year-old, who is partially deaf and blind in one eye, insisted that he did not pour arsenic on the village head’s car handle: “The village administration has been receiving arsenic since the collapse of the Soviet Union. The village head offered me some once, but I refused it since I live alone and don’t do farming. I’ve voted for this village head five times; why should I want to kill him?”