88-ամյա գյուղացուն մեղադրել են առանց որևէ դրդապատճառի մահափորձ կատարելու մեջ
Տավուշի դատախազությունը պահանջում է 88-ամյա, երկրորդ կարգի հաշմանդամ Սահակ Խաչատրյանին դատապարտել Լոռու մարզի Ծաղկավան համայնքի ղեկավար Արթուր Ղազարյանի նկատմամբ մահափորձ կատարելու մեջ։ Դատախազությունն ընդունում է, որ նախաքննությունով չի հայտնաբերվել որևէ դրդապատճառ, որով Խաչատրյանը կարող էր ցանկանալ դիտավորյալ կյանքից զրկել գյուղապետին։
«Այո, տուժողի հետ ամբաստանյալը նախկինում որևէ վեճ չի ունեցել։ Եթե նույնիսկ դրդապատճառ հայտնաբերված չէ, չի նշանակում, ոչ չի եղել», - Վերաքննիչ դատարանում հայտարարել է դատախազության ներկայացուցիչը, ով չի ցանկացել Epress.am-ին ներկայանալ։
Ըստ նախաքննության՝ Խաչատրյանը գյուղապետի Պրադո մակնիշի ավտոմեքենայի առջևի ձախ կողմի դռան բռնակի վրա դրսից լցրել է ցինկի ֆոսֆիդ։ «Ցինկի ֆոսֆիդը առաջցնում է շնչուղիների, ներքին օրգանների ախտահարում, կարող է հարուցել ընդհուպ մինչև մահ։ Խաչատրյանը գիտելիքների չի տիրապետում, որպեսզի իմանար՝ ինչքան ցինկի ֆոսֆիդն է մահացու, հետևաբար նա ունեցել է սպանելու նպատակ», - ասել է դատախազը։
Դատարանը կասկած է հայտնել նախ առաջադրված մեղադրանքի մասով։
«Ինչո՞վ եք բացատրում, որ հենց մահ է ցանկացել», - հարցրել է դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանը։
«Էդ կիլոներով պետք է ուտել, որ մահ առաջացնի․․», - ասել է դատավոր Սերգեյ Չիչոյանը։
«Եթե ամբաստանյալը լռում է, տուժողը լռում է, ի՞նչի պետք է հանգի մեղադրական կողմը», - արդարացել է դատախազը։
«Եթե լռում է, դա նշանակում է՝ լռելը իր դեմ պետք է մեկնաբանե՞ք։ Մեղադրական կողմը պետք է հանգի բավարար ապացույցների պայմաններում», - պատախանել է դատավոր Մխիթարյանը։
Տավուշի մարզի Բերդի շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2018 թվականի հունվարի 31-ին արդարացրել էր Սահակ Խաչատրյանին՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության պատճառով: Դատախազությունը պահանջում է վերաքննիչին բեկանել այդ վճիռը։
Իր վերջին խոսքում կիսախուլ և մեկ աչքից կույր Սահակ Խաչատրյանն ասել է, որ գյուղապետի մեքենայի վրա մկնդեղ չի լցրել։ «Սովետի քանդվելուց ի վեր, մկնդեղը գյուղապետարանն է ստանում։ Գյուղապետն ինձ առաջարկել է, ես ասել եմ՝ ինձ պետք չի, ես մենակ եմ ապրում, չեմ զբաղվում գյուղատնտեսությամբ։ Հինգ անգամ էդ գյուղապետին եմ ընտրել, ինչու պետք է ուզենայի սպանել նրան։ Կյանքում առաջին անգամ եմ դատարանում հայտնվում», - ասել է Խաչատրյանը։

Пенсионера пытались осудить за покушение на главу села
Прокуратура Тавушской области требует осудить 88-летнего инвалида второй группы Саака Хачатряна за покушение на жизнь главы общины Цахкаван Лорийской области Армении Артура Газаряна. Прокуратура признает, что на этапе предварительного следствия не было обнаружено никаких мотивов, которые побудили бы Хачатряна лишить жизни сельского главу.
«Да, в прошлом подсудимый не имел споров с пострадавшим. Если даже мотив не обнаружен, не значит, что этого не было», - в Апелляционном суде заявил представитель прокуратуры, отклонивший просьбу Epress.am представиться.
Согласно предварительному следствию, Хачатрян облил фосфидом цинка ручку левой передней двери на автомобиле «Тойота Прадо» главы села. «Фосфид цинка заражает дыхательные пути, внутренние органы, может привести к смерти. Хачатрян не владеет достаточными знаниями, чтобы понимать, какое количество фосфида цинка смертельно, следовательно, он имел цель убить», - заявил прокурор.
Суд выразил сомнение. «Чем вы объясните, что желал именно смерти?», - спросил судья Рубик Мхитарян.
«Нужно съесть пару килограммов, чтобы вызвало смерть...», - заметил судья Сергей Чичоян.
«Если подсудимый молчит, пострадавший молчит, какое заключение должно сделать обвинение?», - оправдывался прокурор.
«Молчание нужно использовать против него? Обвинение должно делать заключение при наличии достаточных доказательств», - ответил судья Мхитарян.
31 января 2018 года Бердская резиденция суда общей юрисдикции Тавушской области оправдала Хачатряна на основании отсутствия состава преступления. Прокуратура требует от Апелляционного суда отменить этот вердикт. В своем последнем слове частично глухой и слепой на один глаз Саак Хачатрян заявил, что не выливал мышьяк на авто главы села.
«С момента распада Советов мышьяк получает сельская администрация. Глава села предложил мне, я сказал «мне не нужно, я живу один, сельским хозяйством не занимаюсь». Пять раз выбирал этого главу, зачем мне его убивать? Я впервые в жизни попал в суд», - сказал Хачатрян.