ՔԿՀ֊ն «Սասնա ծռեր»֊ից Հովհաննես Հարությունյանի դեմ քաղաքացիական հայց է ներկայացրել
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ֊ն քաղաքացիական հայց է ներկայացրել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանի դեմ՝ պահանջելով վնասված գույքի փոխհատուցում։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է նրա փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը։
«2016 թվականի դեկտեմբերին իմ պաշտպանյալն իբր վնասել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ֊ի գույքը, որն իրականում անհիմն պահանջ է։ Նախ որևէ ապացույց չկա, որ իմ պաշտպանյալն է վնասել: Անիմաստ է հայցադիմում ներկայացնել, քանի որ արդեն իսկ քրեական գործ կա հարուցված, իսկ Քաղաքացիական դատավարության օրենսգիրքը հստակ սահմանում է, որ դատարանը պարտավոր է կասեցնել գործի վարույթը, եթե անհնարին է տվյալ գործի քննությունը մինչև Քրեական դատավարության կարգով քննվող այլ գործով կամ հարցով որոշում կայացնելը»,֊ ասել է Սարգսյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ֊ն փորձագետների եզրակացության հիման վրա սահմանել է վնասի չափը, որը կազմում է 54975 դրամ և 1500 դրամ պետտուրքի վճար։
«Կոտրված ապակիներ, աթոռի հենակ, պահարանի դուռ․․․ Ամեն դեպքում, երբ 2016֊ին ես ՄԻԵԴ էի ուղարկել գանգատ, միայն այդ գանգատի ընդունվելուց հետո արդեն Հատուկ քննչական ծառայությունը հարցաքննել էր «Դատապարտյալների հիվանդանոց»֊ի բժշկին։ Պարզվել էր, որ Էրեբունի բժշկական կենտրոնից Հովհաննես Հարությունյանին մահճակալ և փոքրիկ պահարան էին անհատույց տրամադրել։ Դա «Դատապարտյալների հիվանդանոց»֊ի բալանսում չկար, և եթե նա անգամ դա վնասած լիներ, նրանք չեն կարող փոխհատուցում պահանջել, քանի որ դա չկա գրանցված նրանց հաշվեկշռում»,֊ ընդգծել է Սարգսյանը։
Նրա կարծիքով՝ տարիներ հետո այս դեպքի մասին բարձրաձայնելը վկայում նրա մասին, որ իր պաշտպանյալին ցանկանում են ճնշման ենթարկել։

Yerevan Penitentiary Seeks Compensation from Sasna Tsrer Gunman for Property Damage
The Convicts' Hospital penitentiary in Yerevan has filed a civil suit against Sasna Tsrer (Daredevils of Sasun) armed group member Hovhannes Harutyunyan, seeking compensation for property damage, Harutyunyan’s lawyer Hayarpi Sargsyan told Epress.am on Wednesday.
“In December 2016, my client allegedly damaged the property of the Convicts’ Hospital. This, however, is an unjustified claim and has no factual evidence backing it up. What’s more, filing a civil claim is pointless, since there’s already a criminal case instituted into the same circumstances, and the Civil Code clearly states that the civil case should be terminated if there’s an ongoing criminal case,” the lawyer said. According to Sargsyan, penitentiary expert assessments have put the amount of damage at 54 975 drams (about US$ 114) and 1500 drams as state fees.
“Broken glass, a chair back, a cabinet door... Nevertheless, when in 2016 I filed a complaint with the European Court of Human Rights, the Special Investigative Service questioned the doctor of the Convicts’ Hospital, and it turned out that the Erebuni medical center had gratuitously provided Harutyunyan with a bed and a small cabinet. These items were not in the penitentiary’s inventory, and even if my client did damage these items, the Convicts’ Hospital is not entitled to compensation,” Sargsyan said, adding that “the authorities only want to intimidate my client by bringing up the incident after all these years.”