Կուտակայինը լինելու է․ պետությունը հետապնդելու է բիզնեսում «փայ մտնողներին»
Հայաստանի նոր Կառավարության ծրագրի հիմնական թեզերն են արհեստական տնտեսական մենաշնորհերի բացառումը, տնտեսական մրցակցության պաշտպանությունը, աշխատատեղերի ստեղծումը, աղքատության հաղթահարումը, հանրության կրթական և սոցիալական մակարդակի շարունակական բարձրացումը, բռնությունից զերծ հանրության հաստատումը և բռնության հանրային մերժումը, շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը և բնական պաշարների ողջամիտ օգտագործումը։ Այս մասին Ազգային Ժողովում ներկայացնելով Կառավարության ծրագիրը՝ ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանի բոլոր գործարարները, բոլորն առանց բացառության, ազատվում են բոլոր տեսակի կոռուպցիոն պարտավորություններից, ցանկացած պաշտոնյա՝ դատախազ, միլպետ, հարկայինի պետ, նախարար և այլն, ով կփորձի «փայ մտնել» բիզնեսում, իմ անձնական թշնամին է և պիտի սպասի պետության ջախջախիչ հակահարվածի։ Որևէ մեկը չմտածի, թե կարող է խուսափել պատասխանատվությունից, բոլոր կոռուպցիոներներին հայտնաբերելու ենք ամենամութ ծակերից»,֊ ասել է Փաշինյանը։
Նա ասել է, որ բոլոր ներդրողները պետք է պաշտպանված լինեն Հայաստանում, և դա երաշխավորելու համար Ազգային անվտանգության ծառայությունում բացվելու է հատուկ ստորաբաժանում։
Փաշինյանը նաև խոստացել է ընտրակեղծարարության դեպքերը հետապնդել և պատժել։
Վարչապետը նկատել է, որ Կառավարության մարտահրավերներից մեկը կուտակային կենսաթոշակային ծրագրի պարտաիր բաղադրիչի վերաբերյալ որոշում կայացնելն է։ Հիշեցնենք, որ նախորդ Կառավարության որոշմամբ՝ այդ բաղադրիչը ուժի մեջ է մտնում 1974 թվականից հետո ծնված բոլոր աշխատողների համար։
«Հարցը ունի հսկայական քաղաքական ենթատեքստ, Կառավարությունը պետք է լրջագույն որոշումներ կայացնի այս կապակցությամբ։ Իհարկե, մենք պետք է որոշում կայացնենք, որը բխում է Հայաստանի ազգային շահերից։ Ուզում եմ ընդգծել մի քանի փաստեր, որ հնարավոր չէ հաշվի չառնել որոշում կայացնելիս։ Փաստ առաջին՝ շահառուների 80 տոկոսը արդեն ներառված են համակարգում, և միայն 20 տոկոսն է, որ ներգրավելու է հուլիսի 1-ից հետո։ Փաստ երկրորդ՝ այս պահի դրությամբ կուտակային ֆոնդերում հավաքված է 120 միլիարդ դրամ, որի 70 տոկոսը ներդրված է Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Փաստ երրորդ՝ կուտակային ֆոնդերի կառավարումն իրականացնում են աշխարհում հսկայական հեղինակություն վայելող, և առհելի՝ նույնիսկ Հայաստանի տարեկան ՀՆԱ֊ն գերազանցող կապիտալների տիրապետող ընկերություններ և Հայաստանում նրանց հետագա ճակատագիրը միջազգային գնահատական է լինելու Հայաստանում ներդրումներ անելու հուսալիության աստիճանի։ Ոլորտի ամենահեղինակավոր մասնագետները պնդում են, որ այս պրոցեսը անցել է անդառնալիության կետը։ Եվ տվյալ խնդրի շուրջ որոշում կայացնելիս մենք պետք է հաշվի առնենք ռիսկերը, որոնք ոչ միայն երկարաժամկետ, այլև կարճաժանկետ առհելի հետևանքներ կարող են ունենան Հայաստանի տնտեսության համար»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Կուտակայինի հանդեպ թերհավատությունը պայմանավորված էր նախորդ իշխանության հանդեպ անվստահությամբ, ինչը հիմա վերացել է։

The main theses of the program of the new Government of Armenia are the exclusion of man-made economic monopolies, the protection of economic competition, the creation of jobs, the overcoming of poverty, the continuous increase of the people’s education and social level, the creation of a violence-free society, as well as the protection of environmental and the wise use of natural resources. Prime Minister Nikol Pashinyan stated on Thursday when presenting the Government's program in the National Assembly.
“All businessmen in Armenia, all without exception, are exempted from corruption obligations of all kinds; any official - prosecutor, chief of police, tax chief, minister - who will try to obtain shares in a business, will become my personal enemy and should expect a devastating counterblow from the state. Let no one think that they can avoid responsibility, we will find all corrupt officials from in darkest corners,” Pashinyan announced.
All investors should be protected in Armenia, he went on, and in order to guarantee this, a special unit will be created in the National Security Service. The PM also promised to track down and punish all cases of elections falsifications.
Pashinyan noted that one of the main challenges of the newly-appointed Cabinet of Ministers is the adoption of a decision on the mandatory component of the mandatory funded pension plans. “The issue has major political implications. The government must make serious decisions in this regard. Of course, the solution should arise from the national interests of Armenia. I want to emphasize a few facts that can not be ignored in making the decision. Fact 1: 80% of workers are already included in the system, and only 20% will be included after July 1. Fact 2: presently, 120 billion drams have been collected in the accumulation funds, 70% of which are invested in the Armenian economy. Fact 3: the management of these pension funds is carried out by internationally-respected major companies, and their further fate in Armenia will be an international assessment of the degree of trustworthiness of investments in our country.
“The most reliable specialists in the sphere say that this process has transgressed the point of no return. And when making a decision on this issue, we must take into account not only the long-term, but also the short-term risks that can have huge consequences for the Armenian economy,” Pashinyan stated, adding that “the public distrust towards the mandatory funded pension plans was derived from the distrust towards the former government, which has now become a non-issue.”