Կուտակայինը լինելու է․ պետությունը հետապնդելու է բիզնեսում «փայ մտնողներին»
Հայաստանի նոր Կառավարության ծրագրի հիմնական թեզերն են արհեստական տնտեսական մենաշնորհերի բացառումը, տնտեսական մրցակցության պաշտպանությունը, աշխատատեղերի ստեղծումը, աղքատության հաղթահարումը, հանրության կրթական և սոցիալական մակարդակի շարունակական բարձրացումը, բռնությունից զերծ հանրության հաստատումը և բռնության հանրային մերժումը, շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը և բնական պաշարների ողջամիտ օգտագործումը։ Այս մասին Ազգային Ժողովում ներկայացնելով Կառավարության ծրագիրը՝ ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանի բոլոր գործարարները, բոլորն առանց բացառության, ազատվում են բոլոր տեսակի կոռուպցիոն պարտավորություններից, ցանկացած պաշտոնյա՝ դատախազ, միլպետ, հարկայինի պետ, նախարար և այլն, ով կփորձի «փայ մտնել» բիզնեսում, իմ անձնական թշնամին է և պիտի սպասի պետության ջախջախիչ հակահարվածի։ Որևէ մեկը չմտածի, թե կարող է խուսափել պատասխանատվությունից, բոլոր կոռուպցիոներներին հայտնաբերելու ենք ամենամութ ծակերից»,֊ ասել է Փաշինյանը։
Նա ասել է, որ բոլոր ներդրողները պետք է պաշտպանված լինեն Հայաստանում, և դա երաշխավորելու համար Ազգային անվտանգության ծառայությունում բացվելու է հատուկ ստորաբաժանում։
Փաշինյանը նաև խոստացել է ընտրակեղծարարության դեպքերը հետապնդել և պատժել։
Վարչապետը նկատել է, որ Կառավարության մարտահրավերներից մեկը կուտակային կենսաթոշակային ծրագրի պարտաիր բաղադրիչի վերաբերյալ որոշում կայացնելն է։ Հիշեցնենք, որ նախորդ Կառավարության որոշմամբ՝ այդ բաղադրիչը ուժի մեջ է մտնում 1974 թվականից հետո ծնված բոլոր աշխատողների համար։
«Հարցը ունի հսկայական քաղաքական ենթատեքստ, Կառավարությունը պետք է լրջագույն որոշումներ կայացնի այս կապակցությամբ։ Իհարկե, մենք պետք է որոշում կայացնենք, որը բխում է Հայաստանի ազգային շահերից։ Ուզում եմ ընդգծել մի քանի փաստեր, որ հնարավոր չէ հաշվի չառնել որոշում կայացնելիս։ Փաստ առաջին՝ շահառուների 80 տոկոսը արդեն ներառված են համակարգում, և միայն 20 տոկոսն է, որ ներգրավելու է հուլիսի 1-ից հետո։ Փաստ երկրորդ՝ այս պահի դրությամբ կուտակային ֆոնդերում հավաքված է 120 միլիարդ դրամ, որի 70 տոկոսը ներդրված է Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Փաստ երրորդ՝ կուտակային ֆոնդերի կառավարումն իրականացնում են աշխարհում հսկայական հեղինակություն վայելող, և առհելի՝ նույնիսկ Հայաստանի տարեկան ՀՆԱ֊ն գերազանցող կապիտալների տիրապետող ընկերություններ և Հայաստանում նրանց հետագա ճակատագիրը միջազգային գնահատական է լինելու Հայաստանում ներդրումներ անելու հուսալիության աստիճանի։ Ոլորտի ամենահեղինակավոր մասնագետները պնդում են, որ այս պրոցեսը անցել է անդառնալիության կետը։ Եվ տվյալ խնդրի շուրջ որոշում կայացնելիս մենք պետք է հաշվի առնենք ռիսկերը, որոնք ոչ միայն երկարաժամկետ, այլև կարճաժանկետ առհելի հետևանքներ կարող են ունենան Հայաստանի տնտեսության համար»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Կուտակայինի հանդեպ թերհավատությունը պայմանավորված էր նախորդ իշխանության հանդեպ անվստահությամբ, ինչը հիմա վերացել է։

Премьер Армении: Государство будет преследовать желающих войти в долю в бизнесе
Основные тезисы программы нового правительства Армении — исключение искусственных экономических монополий, защита экономической конкуренции, создание рабочих мест, преодоление бедности, постоянное повышение уровня образования и социального уровня общества, создание общества без насилия и общественное отвержение насилия, защита окружающей среды и разумное использование природных ресурсов. Об этом с трибуны Национального собрания заявил премьер Никол Пашинян, представляя программу правительства.
«Все предприниматели Армении, все без исключения, освобождаются от коррупционных обязательств всех видов, любой чиновник — прокурор, начальник полиции, начальник налоговой, министр и так далее, - который попытается войти в долю в бизнесе, станет моим личным врагом и должен ожидать от государства сокрушительного контрудара. Пусть никто не думает, что может избежать ответственности, мы найдем всех коррупционеров в самых темных дырах», - заявил Пашинян.
В Армении, добавил он, должны быть защищены все инвесторы, и чтобы гарантировать это, в Службе нацбезопасности появится специальное подразделение.
Также премьер-министр обещает преследовать и наказывать за все случаи фальсификаций на выборах.
Одним из вызовов кабинета министров он считает принятие решения об обязательном компоненте накопительной пенсионной системы. Напомним, что решением бывшего правительства, этот компонент вступает в силу для всех работников, родившихся после 1974 года.
«Вопрос имеет колоссальный политический подтекст. Правительство должно принять серьезнейшие решения в связи с этим. Конечно, решение, вытекающее из национальных интересов Армении. Хочу подчеркнуть несколько фактов, которые невозможно не учитывать при принятии решения. Факт первый: 80% работников уже включены в систему, и только 20% будут привлечены после 1 июля. Факт второй: на данный момент в накопительных фондах собрано 120 миллиардов драмов, 70% которых вложены в экономику Армении. Факт третий: управление пенсионными фондами осуществляют компании, пользующиеся колоссальным авторитетом в мире, владеющие огромными капиталами, превышающими годовой ВВП Армении, и их дальнейшая участь в Армении будет международной оценкой степени доступности инвестиций в стране. Самые авторитетные специалисты сферы утверждают, что этот процесс переступил точку невозврата. И принимая решение по этому вопросу, мы должны учитывать риски, которые могут иметь огромные последствия для экономики Армении, не только долгосрочные, но и краткосрочные». Никол Пашинян напомнил, что недоверие к накопительной пенсионной системе было обусловлено недоверием в бывшему правительству, чего теперь, по его словам, нет.