Ամուլսարում ուժեղ թթվային ջրերով գետակ է հոսում
Ամուլսարում հանքի հնարավոր բացման դեպքում ապարների թթվային դրենաժը կդառնա լրջագույն և երկարաժամկետ խնդիր տարածաշրջանի ջրերի որակի համար։ Այս մասին գրում է «Հայկական բնապահպանական ճակատը»։ Նախաձեռնության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է՝ տեղացիները հայտնել են, որ նմանատիպ թթվագոյացման ներուժ ունեցող մի գետակ է հոսում լեռան հյուսիս-արևմտյան լանջով և թափվում Արփա գետի Դարբ վտակը։ Հայկական բնապահպանական ճակատի կամավորները տեղացիների հետ այցելել են այդ տարածք և ջրի նմուշ վերցրել այդ գետակից։ Օգոստոսի 31-ին նմուշը հանձնվել է փորձարկման «Ստանդարտ Դիալոգ» ՍՊԸ-ի հավաստագրված լաբորատորիայում։
Փորձարկումների արդյունքների համաձայն ջրի pH-ը (ջրի ջրածնային ցուցիչը), բնութագրական չեզոք միջավայրից, այսինքն՝ նորմայից, որը 7 է, անցել է խիստ թթվային միջավայր ու կազմել 3,52։ Սա էլ իր հերթին նշանակում է, որ Ամուլսարի այդ հատվածում կա թթվագոյացման լուրջ ներուժ, որը բազմակի անգամ կավելանա հանքի հնարավոր շահագործման դեպքում։
«Ջրի նմուշում որոշվել է նաև 17 մետաղների և սուլֆատների պարունակությունը, որոնք մենք համեմատել են «Կախված տեղանքի առանձնահատկություններից՝ յուրաքանչյուր ջրավազանային կառավարման տարածքի ջրի որակի ապահովման նորմերը սահմանելու մասին» ՀՀ կառավարության 2011 թվականի հունվարի 27-ի N 75-Ն որոշմամբ Արփա գետի գետավազանի գետերի ջրերի համար սահմանված 2-րդ կարգի որակի «լավ» դասի էկոլոգիական նորմերի հետ։
Գրանցվել են այդ նորմերի նկատմամբ շեղումներ․
Սուլֆատների պարունակությունը գերազանցել է հաստատված նորման 2,2 անգամ՝ կազմելով է 36,4 մգ/լ 16,4-ի փոխարեն։ Մետաղներից կադմիումի պարունակությունը գերազանցել է նորման 1,4 անգամ, կազմելով 1,4 մկգ/լ, պղնձինը՝ 4,4 անգամ, կազմելով 93 մկգ/լ, երկաթինը՝ 102,8 անգամ, կազմելով 7,403 մգ/լ, ալյումինինը՝ 81,7 անգամ, կազմելով 11756, 6 մկգ/լ, իսկ մանգանինը՝ 233,4 անգամ, կազմելով 2801,1 մկգ/լ։ Մնացած մետաղների պարունակությունները եղել են վերոնշյալ նորմաների սահմաններում:
Տվյալները ստացվել են մեկ անգամ, ընդամենը մեկ ջրահոսքից վերցված նմուշի փորձարկումների արդյունքում։ Պարզ չէ նաև, թե արդյո՞ք այս ջրերն արդեն իսկ փոփոխության չեն ենթարկվել վերջին 13 տարում այդտեղ ծավալած մարդածին գործունեության արդյունքում։
Գիտականորեն ապացուցված չէ, որ հանքի հնարավոր բացման հետևանքով թթվային դրենաժի ինտենսիվացումը չի բերի Հայաստանի կարևորագույն ջրային պաշարների անդառնալի աղտոտման և ջրատեխնիկական կառույցների քայքայման։
Նշենք, որ լաբորատոր փորձարկումների համար վճարումն արվել է Ամուլսարի պաշտպանության համար նվիրաբերված գումարներից և կազմել է 50 100 հազար դրամ», ֊ մասնավորապես, ասված է հաղորդագրության մեջ։

Strongly Acidic Stream Flows from Amulsar
Should the Amulsar open-pit mine start to operate, acid rock drainage will be the most serious and long term issue for the water quality of the region, states “Armenian Environmental Front.” The press statement released by the civic initiative says that they were informed by locals in Amulsar that a stream with a high potential of acid generation flows through the North-Western slope of the mountain into Darb tributary of Arpa river. The volunteers of Armecofront visited the site and took a water sample which was later handed to “Standard Dialog” LLC’s certified lab for testing.
According to test results, the pH (hydrogen indicator) of the water exceeded the neutral norm 7 and entered into a highly acidic state, wherein the indicator for pH was 3,52. This means that there is a serious acid generating potential in this site which will be multiplied in the event of potential exploitation of a mine in this area.
“Availability of 17 metals and sulfates was also determined for the water sample, which we compared with the norms and standards of RA Government’s decree N 75-N of January 27 of 2011, by which the government set water quality norms for each watershed management area depending on the location and by which the waters of Arpa river’s basin were classified “good” waters of 2nd category.
Test results suggest variation from these norms
Sulfates exceeded the norm 2,2 times amounting to 36,4 mg/l against 16,4. Of the heavy metals, availability of cadmium exceeded the norm 1,4 times amounting to 1,4 mcg/l , of copper – 4,4 times amounting to 93 mcg/l, of iron 102,8 times amounting to 7,403 mg/l, of aluminum – 81,7 times amounting to 11756, 6 mcg/l, of manganese – 233,4 times, amounting to 2801,1 mcg/l. The availability of other metals was within the above-stated norms.
These data were obtained as a result of tests of 1 sample taken from 1 stream. It is not clear whether these waters have already altered their composition as a result of man-made activities held in the site for the past 13 years.
It is scientifically still unsubstantiated that the potential operation of the open-pit mine will not intensify the existing acid drainage and will not bring about irreversible pollution of the most important water resources of Armenia and degradation of important hydro-engineering structures.
It is noteworthy that the payment of the lab tests was done from funds donated for the protection of Amulsar mountain and amounted to 50100 AMD,” states the press release.