Հիվանդ զինծառայողը վաղաժամ զորացրվել է՝ ավելի բարդացած խնդիրներով
Առողջական խնդիրներով զորակոչված, ապա Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի աջակցության արդյունքում զինծառայության ընթացքում երկու անգամ վիրահատված զինծառայող Արմեն Թադևոսյանը զորակոչվելուց ամիսներ անց վաղաժամ զորացրվել է:
Արմեն Թադևոսյանը բազմաթիվ առողջական խնդիրներով զինծառայությանը պիտանի էր ճանաչվել և զորակոչվել 2018թ. ամառային զորակոչի ընթացքում և զորակոչվելուց հետո տեղափոխվել հոսպիտալ: Չնայած նրան, որ ըստ բժշկական փաստաթղթերի՝ Արմեն Թադևոսյանի առողջական խնդիրները հրատապ լուծման կարիք ունեին, ըստ հոր հայտնած տվյալների, նրա հետազոտությունները կրել են ձևական բնույթ, և ընդամենը ցուցվել էր պլանային վիրահատություն՝ հրատապ լուծման փոխարեն:
Ընդհանուր տվյալների ուսումնասիրությունից պարզվել էր, որ առկա են ձախ շրջանի երակային համակարգի պաթոլոգիաներ. առկա է արյան շրջանառության և օրգանների կամ վերջույթների ֆունկցիաների առնվազն չափավոր արտահայտված խանգարում, իսկ որոշակի հետազոտությունների արդյունքում արձանագրվել էր առողջական վիճակի վատթարացում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի դիմելուց հետո 2018թ. հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին զինծառայողը 2 անգամ վիրահատվել է՝ նախ ձախակողմյան վարիկոցելեի կապակցությամբ, ապա աջ ստորին վերջույթի վարիկոզ լայնացած երակների վիրահատական հեռացում է կատարվել:
2019 թ.-ի փետրվարին որոշում է կայացվել Արմեն Թադևոսյանին վաղաժամ զորացրելու մասին: Վերջինս ճանաչվել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայությանը:

Armen Tadevosyan, drafted to the army with health issues who, with the help of Vanadzor Helsinki Assembly underwent two surgeries during his military service, was discharged from the army before his term.
Despite many health issues, Armen Tadevosyan was found fit for military service and was drafted to the army during the 2018 summer recruitment. He was immediately hospitalized to the military hospital. Despite the fact that his medical documents established an urgent need to address his health issues, Armen's father claims that many of the examinations conducted at the military hospital were a formality and a planned surgery was assigned to him, instead of an urgent one.
General examination had found that there are pathologies of the vascular system of his left side, there was a moderate dysfunction of blood circulation and organs or limbs, with some examinations indicating worsening of the health condition.
After Vanadzor Helsinki Assembly turned to the Minister of Defense, in October and November of 2018, the soldier underwent 2 surgeries for left-side varicocele and later surgical removal of varicose veins of lower right limb.
In February 2019, a decision was made for Armen Tadevosyan's early discharge from the army. He was recognized unfit for military service.
Vanadzor Helsinki Assembly first learned of this case on September 19, 2018 from "Armenian Times" newspaper.