Երևանն արդարացնում է Փաշինյանի ագրեսիվ հայտարարությունը համահայկական միասնության օրակարգով
Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է Ադրբեջանական գործընկերների հայտարարությանը, կապված օգոստոսի հինգին Ստեփանակերտում կայացած հանրահավաքի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթին։
Ադրբեջանի ԱԳՆ․ «Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, որ «Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստան է», հակասում է ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացի ոգուն և էությանը։
Փաշինյանի ագրեսիվ հայտարարությունը բացահայտ կերպով հակասում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի, այդ թվում՝ վերջին հանդիպումների ընթացքում կայացած քննարկումների ոգուն և էությանը։
Այդ հայտարարությամբ Փաշինյանը հարված է հասցնում նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ ընթացող բանակցային պրոցեսին։
Հայաստանի քաղաքական առաջնորդի հայտարարությունը չի համապատասխանում նաև Երևանի հնչեցրած «հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման» կոչին։ Փաշինյանը Խանքենդիում ցույց տվեց իր իսկական դեմքը։
Փաշինյանի պոպուլիստական հայտարարությունները, որոնք «հեռու են իրականությունից», խոսում են այն մասին, որ Հայաստանի վարչապետն անտեղյակ է համաշխարհային և տարածաշրջանային գործընթացներից և մատնանշում են նրա անօգնականությանը։.
Չնայած այն բանին, որ հայտարարությունը նախատեսված էր ներքին լսարանի համար, դա Հայաստանի վարչապետին հիմքեր չի տալիս մտքեր հնչեցնել Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի շրջանը Հայաստանին բռնակցելու վերաբերյալ։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի իշխանությունները զբաղված են սեփական ժողովրդին կեղծ խոստումներով մոլորեցնելով։ Հայաստանը կրում է տարածաշրջանում լարվածություն մտցնելու, էթնիկ զտումների քաղաքականության հարյուր հազարավոր զոհերի հիմնարար իրավունքների ոտնահարման, հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հարված հասցնելու և, արդյունքում, նման իրավիճակ ստեղծելու ողջ պատասխանատվությունը»։
Օգոստոսի հինգին Լեռնային Ղարաբաղ այցելության շրջանակներում Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը մեգանախագիծ է մտածել, որի համաձայն, մինչև 2050 թվականը պետք է երկրի բնակչությունը հասցնել 5 մլնի, ստեղծել 1.5 մլն նոր աշխատատեղ, 2.5 մլն մարդու համար լուծել զբաղվածության հարցը, վերացնել աղքատությունը։ «Մենք պատրաստվում ենք 15-ապատկել Հայաստանի Համախառն Ներքին Արդյունքը, ունենալ 10 մլրդ դոլար արժեքը գերազանցող առնվազն 5 տեխնոլոգիական ընկերություն և 10 հազար աշխատող սթարտափ: Բանակի մարտունակության ցուցանիշով տեղ զբաղեցրել աշխարհի առաջատար երկրների առնվազն առաջին 20-յակում, ունենալ աշխարհի 10 ամենաարդյունավետ հետախուզական ծառայություններից մեկը: Շատերդ կարող եք հարցնել, իսկ ինչու Ղարաբաղը չկա այդ նախագծում։ Պատասխանը շատ պարզ է․ Ղարաբաղը Հայաստան է, և վերջ»։
Հայաստանի ԱԳՆ․ «Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության 2019թ․ օգոստոսի 6-ի  հայտարարությունն ակնհայտ ցուցադրում է քաղաքավարության և պարկեշտության հիմնական կանոններին  հավատարիմ մնալու, պետությունների միջև քաղաքակիրթ վարվելակերպի նորմերը, հատկապես երբ դրանք վերաբերում են հակամարտությունների լուծման խիստ բարդ և զգայուն գործընթացում ամենաբարձր մակարդակով ներգրավված կողմերին, պահպանելու Ադրբեջանի անկարողությունը։ Հայտարարության մեջ առկա անձնական բնույթի հարձակումները դատապարտելի են և վկայում են Ադրբեջանում հայ ժողովրդի նկատմամբ առկա անհանդուրժողականության և ատելության մշակույթի մասին, որն ուղղորդվում և խրախուսվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:
Ադրբեջանի իշխանությունները, որոնք հետևողականորեն մերժում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և վերջիններիս կողմից ընտրված իշխանությունների հետ որևէ ուղղակի ներգրավվածության հնարավորությունը, որոնք էթնիկ զտումներ և այլ զանգվածային վայրագություններ են իրականացրել Լեռնային Ղարաբաղում 1990-ականներին և 2016թ․ ապրիլին, ովքեր հետևողականորեն որդեգրել են ատելության քաղաքականություն, այդ թվում հայերին սպանած մարդասպանների հրապարակային հերոսացման միջոցով, անմիջական պատասխանատվություն են կրում Արցախի ժողովրդի անվտանգության և գոյության համար վտանգներ ստեղծելու համար։
Հայաստանի Հանրապետությունը մնում է Արցախի ժողովրդի միակ երաշխավորը՝ նրա անվտանգության, ազատության,  մարդու անօտարելի իրավունքների՝ ներառյալ զարգացման և ինքնորոշման իրավունքի ապահովման գործում։ Հայաստանն ափսոսանք է հայտնում, որ Ադրբեջանի իշխանություններն անկարող են ընկալել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2019թ. օգոստոսի 5-ին ունեցած ելույթի համատեքստը և բովանդակությունը, որն անդրադարձել է  Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի միասնականության, համերաշխության, զարգացման և բարգավաճման համահայկական օրակարգի առաջմղմանը։
Ավելին, ՀՀ վարչապետը բազմիցս հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման որևէ կենսունակ տարբերակ պետք է ընդունելի լինի Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: Ադրբեջանի իշխանությունները, սակայն, հետևողականորեն չեն կարողացել փոխադարձել իրենց պատրաստակամությունը և կարողությունը՝ հասնելու բոլոր կողմերի համար ընդունելի կարգավորման: Ադրբեջանը շարունակում է հավատարիմ մնալ իր առավելապաշտական պահանջներին, որոնք ուղեկցվում են ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքով, շարունակաբար խախտում է հրադադարի ռեժիմը, անտեսում է խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ամրապնդման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կոչերը և մերժում բոլոր կողմերի համար ընդունելի ցանկացած լուծում: Նման մոտեցումները հետևողականորեն արտացոլվում են Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարություններում:
Խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ, ինչը հստակորեն արտացոլված է ՀՀ վարչապետի վերոնշյալ ելույթում: Հայաստանը հաստատակամ է հասնելու հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ մերժելով ուժի կամ ուժի սպառնալիքի ցանկացած կիրառում, ինչպես հաստատակամ է պաշտպանելու Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը»։

Ереван оправдывает агрессивное заявление Пашиняна всеармянской повесткой единства
МИД Армении отреагировал на реакцию коллег из Азербайджана в связи заявлениями премьер-министра Армении Никола Пашиняна в ходе митинга 5 августа в столице непризнанной Нагорно-Карабахской Республики.
МИД Азербайджана: «Заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что «Нагорный Карабах – это Армения», явно противоречит духу и сути переговорного процесса по карабахскому урегулированию.
Агрессивное заявление Пашиняна открыто противоречит духу и сути переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, в том числе, дискуссиям во время недавних встреч.
Этим заявлением Пашинян также наносит удар переговорному процессу, проводимому при посредничестве Минской группы ОБСЕ.
Заявление политического лидера Армении также не соответствует озвученному самим же Ереваном призыву «об исключительно мирном урегулировании конфликта». Пашинян в Ханкенди раскрыл свое истинное лицо.
Популистские заявления Пашиняна, которые «далеки от реальности» говорят о том, что премьер-министр Армении находится в неведении о мировых и региональных процессах и показывают его беспомощность.
Несмотря на то, что заявление рассчитано на внутреннюю аудиторию, это не дает оснований премьер-министру Армении озвучивать мысли об аннексии Нагорно-Карабахского региона Азербайджана Арменией.
Очевидно, что руководство Армении занимается обманом армянского народа пустыми обещаниями. Армения несет полную ответственность за всю напряженность в регионе, за нарушение фундаментальных прав сотен тысяч жертв политики этнической чистки, удар по мирному урегулированию конфликта и, следовательно, за всю создавшуюся ситуацию».
5 августа в рамках визита в Нагорный Карабах Пашинян, помимо прочего, заявил, что правительство Армении задумало мегапроекты, согласно которым к 2050 году нужно довести население страны до 5 млн человек, создать 1,5 млн рабочих мест, решить вопрос занятости 2,5 млн человек и устранить бедность. «Мы намерены в 15 раз увеличить ВВП Армении, иметь минимум 5 армянских технологических компаний с $10 млрд капитала. Армения должна занять место в 20 сильнейших армий мира, иметь одну из спецслужб, по своей эффективности входящих в десятку сильнейших спецслужб мира. Многие из вас спросят, а почему Карабаха нет в этих планах. Ответ очень прост: Карабах - это Армения, и все».
МИД Армении: «Заявление МИД Азербайджана от 6 августа 2019 г наглядно демонстрирует неспособность Баку оставаться приверженным канонам вежливости и воспитанности, нормам цивилизованных отношений между государствами, в особенности, когда они касаются сторон, вовлеченных на самом высшем уровне в крайне сложный и деликатный процесс урегулирования. Содержащиеся в заявлении нападки личного характера достойны осуждения и свидетельствуют о поощряемой властями Азербайджана нетерпимости и ненависти.
Власти Азербайджана, последовательно отвергающие любую возможность прямого вовлечения народа Нагорного Карабаха и избранных им властей в переговорный процесс, осуществившие этнические чистки в Нагорном Карабахе в 1990-х годах и варварство в апреле 2016 г, проводящие политику ненависти, в том числе героизации убийц армян, несут прямую ответственность за угрозу безопасности народа Арцаха и его существования.
Республика Армения остается единственным гарантом народа Арцаха в деле обеспечения его прав – безопасности, свободы, неотъемлемых прав человека, включая право на развитие и самоопределение. Армения выражает сожаление неспособностью властей Азербайджана воспринять контекст и содержание заявления премьер-министра Никола Пашиняна, сделанное 5 августа, в котором он коснулся всеармянской повестки единства Армении, Арцаха и Диаспоры, солидарности, развития и процветания.
Более того, премьер-министр Армении неоднократно заявлял, что любой жизнеспособный вариант урегулирования нагорно-карабахского конфликта должен быть приемлемым для народов Арцаха, Армении и Азербайджана. Однако власти Азербайджана не сумели проявить готовность и способность достичь приемлемого для всех сторон урегулирования.
Азербайджан остается при своих максималистских требованиях, сопровождая их угрозами применения силы, перманентно нарушает режим перемирия, игнорирует призывы сопредседателей МГ ОБСЕ к укреплению способствующей миру атмосферы, отвергает любое предложение, приемлемое всеми сторонами. Подобный подход отражается в заявлениях руководства Азербайджана.
Позиция Армении относительно мирного урегулирования остается неизменной, что четко отражено в вышеуказанном заявлении премьер-министра. Армения подтверждает волю к достижению урегулирования исключительно мирным путем, отвергает любое применение силы или угрозу ее применения, но также полна решимости защитить безопасность народов Армении и Арцаха».