Ադրբեջանն ուզում է տարածքներ՝ առանց ժողովրդի․ Փաշինյան
«Ադրբեջանի կառավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ներկայացնում է որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային վեճ: Մենք բնավ համաձայն չենք հակամարտության այդպիսի մեկնաբանության հետ: Դա վեճ չէ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այս վեճը տարածքային պահանջների մասին չէ», ֊ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի իր ելույթում, հակամարտությանն անդրադառնալով, ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն առանցքային նշանակություն ունի մեր տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության համար: Իմ պաշտոնավարման առաջին իսկ օրվանից ես քայլեր եմ ձեռնարկել հենց այս համատեքստում: Այս նպատակով, ես հանդես եկա հայտարարությամբ, որում ասվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Հատկանշական է, որ ես առաջին հայ ղեկավարն էի, ով նման դիրքորոշում հայտնեց հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Ինձ խստորեն քննադատեցին իմ երկրում լուծման այնպիսի բանաձևի համար, որը հավասարության նշան է դնում հակամարտության 3 կողմերի միջեւ: Այդուամենայնիվ, ես հավատում եմ, որ դա հակամարտության խաղաղ լուծման բանալին է, քանի որ այն ենթադրում է փոխզիջման, փոխադարձ հարգանքի և հավասարակշռության հնարավորություն:
Ես այդ բանաձևը ներկայացրեցի ոչ միայն հանրությանը, այլև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո անցկացվող բանակցությունների շրջանակում: Առաջ ընթանալու համար ես ակնկալում էի նման հայտարարություն նաև Ադրբեջանից: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունները մնացին իրենց դիրքորոշմանը՝ ձգտելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի այնպիսի լուծման, որն ընդունելի կլինի միայն Ադրբեջանի ժողովրդի համար:
Ի՞նչ է դա նշանակում իրականում: Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները մտադրություն չունեն լուծել այս հակամարտությունը: Փոխարենը, նրանք ցանկանում են հաղթել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին: Նրանք չեն ցանկանում գնալ որևէ փոխզիջման: Նրանց նպատակը վրեժխնդրությունն է 1990-ականներին և 2016 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ագրեսիայի անհաջող փորձի համար: Այդ իսկ պատճառով նրանք բորբոքում են հակահայկական տրամադրություններ իրենց ժողովրդի մեջ, այդ պատճառով նրանք հսկայական ռեսուրսներ են ծախսում սպառազինության վրա, այդ իսկ պատճառով հայատյացությունն արդեն դարձել է Ադրբեջանի պաշտոնական քաղաքականությունը:
Փաստորեն, մեր հակառակորդները ցանկանում են հետ բերել Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդային ժամանակների կարգավիճակը: Բայց դա ապարդյուն ջանք է, քանի որ խորհրդային շրջանում Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովուրդը հռչակել է իր անկախությունը և ինքնորոշում իրականացրել այնպես, ինչպես դա արեց Ադրբեջանը՝ դուրս գալով Խորհրդային միության կազմից: Ադրբեջանի այս դիրքորոշումը հավասարազոր է Խորհրդային միության վերականգնման գաղափարին։
Ադրբեջանի կառավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ներկայացնում է որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային վեճ: Մենք բնավ համաձայն չենք հակամարտության այդպիսի մեկնաբանության հետ: Դա վեճ չէ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այս վեճը տարածքային պահանջների մասին չէ: Խոսքը մարդկանց մասին է, տղամարդկանց, կանանց և իրենց հայրենիքում ապրելու նրանց իրավունքի մասին, այնպես, ինչպես ապրել են իրենց նախնիները դարերի ընթացքում:
Ցավոք, Ադրբեջանի իշխանությունները չեն ցանկանում խոսել այդ մարդկանց հետ և բանակցել նրանց հետ, քանի որ նրանք ցանկանում են ունենալ տարածքներ, բայց ոչ ժողովուրդ: Ավելի ճիշտ` տարածքներ, առանց ժողովրդի:
Տիկնայք եւ պարոնայք,
կարևոր եմ համարում բացատրել, թե ինչու եմ ես անդրադառնում այս թեմային: Կարող է թվալ, թե ես կամենում եմ նպաստել տարածաշրջանում լարվածության աճին: Իհարկե՝ ոչ, ընդհակառակը, ես ուզում եմ ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շատ բարդ և ցավոտ հարց է տարածաշրջանի ժողովուրդների համար, որն անհնար է լուծել առանց ծանր և հետևողական աշխատանքի, առանց փոխզիջման, փոխադարձ հարգանքի և հավասարակշիռ մոտեցման:
Ուստի ես կոչ եմ անում իմ գործընկերոջը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևին, ընդունել բանաձևը՝ պայմաններ ստեղծել խաղաղ գործընթացում առաջընթացի համար: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Մենք պետք է միասին աշխատենք՝ այս բանաձևը իրականություն դարձնելու համար», ֊ հայտարարել է Փաշինյանը։

Пашинян в ООН: Чего хочет Азербайджан
«Правительство Азербайджана представляет нагорно-карабахский конфликт в качестве территориального спора между Арменией и Азербайджаном. Мы совершенно не согласны с такой интерпретацией конфликта. Это не спор между Арменией и Азербайджаном. Этот спор не о территориальных требованиях», - в своем выступлении на 74-й сессии Генассамблеи ООН заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мирное урегулирование карабахского конфликта имеет важное значение для стабильности и безопасности нашего региона. С первого же дня вступления в должность я действовал именно в этом контексте. С этой целью я выступил с заявлением, в котором говорится, что любое разрешение конфликта должно быть приемлемо для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана.
Примечательно, что я стал первым армянским руководителем, который выразил такую позицию по поводу урегулирования конфликта. В моей стране меня строго раскритиковали за формулу решения, которая ставит знак равенства между тремя сторонами конфликта. Тем не менее, я верю, что это — ключ к мирному урегулированию, так как он предполагает возможность взаимных уступок, взаимного уважения и баланса.
Я представил эту формулу не только обществу, но и в рамках переговоров, которые проводятся под сопредседательством Минской группы ОБСЕ. Для продвижения вперед я надеялся на схожее заявление и со стороны Азербайджана. Тем не менее, верховная власть Азербайджана продолжает придерживаться прежней позиции, стремясь к урегулированию, которое будет приемлемым только для народа Азербайджана.
Что это значит на самом деле? Это значит, что власти Азербайджана не намерены решать этот конфликт. Вместо этого они желают победить народ Нагорного Карабаха. Они не хотят идти на какие-либо взаимные уступки. Их цель заключается в мести за неудачную попытку агрессии против народа Нагорного Карабаха в 1990-х и 2016 году. Поэтому они разжигают в своем народе антиармянские настроения, поэтому тратят колоссальные ресурсы на вооружение, поэтому армянофобия уже стала официальной политикой Азербайджана.
Фактически, наши противники хотят вернуть Нагорному Карабаху статус советских времен. Но это напрасные усилия, так как в советское время народ Автономной области Нагорного Карабаха провозгласил свою независимость и определился так, как это сделал Азербайджан, выйдя из состава Советского союза. Эта позиция Азербайджана равносильна идее восстановления Советского союза.
Правительство Азербайджана представляет нагорно-карабахский конфликт в качестве территорального спора между Арменией и Азербайджаном. Мы совершенно не согласны с такой интерпретацией конфликта. Это не спор между Арменией и Азербайджаном. Этот спор не о территориальных требованиях. Речь о людях: мужчинах, женщинах и об их праве жить на своей родине, так, как на протяжении веков жили их предки.
К сожалению, власти Азербайджана не хотят говорить об этих людях и вести с ними переговоры, так как они хотят территорию, но не народ. Вернее, территории без народа.
Дамы и господа,
считаю важным объяснить, почему я затрагиваю эту тему. Может показаться, что я желаю способствовать росту напряжения в регионе. Конечно же, нет, наоборот, я хочу сказать, что карабахский конфликт — очень сложный и болезненный вопрос для народов региона, который невозможно решить без тяжелой и последовательной работы, без взаимных уступок, взаимного уважения и сбалансированного подхода.
Поэтому я призываю своего коллегу президента Ильхама Алиева принять формулу и создать условия для прогресса в мирном процессе. Любой вариант урегулирования конфликта должен быть приемлемым для народа Армении, народа Нагорного Карабаха и народа Азербайджана. Мы должны вместе работать над реализацией этой формулы», - заявил Пашинян.