Զորամասը լքելու դեպքը ցույց է տալիս՝ ինչպես է զինվորական վերնախավը վարվում անպաշտպան զինվորի հետ
Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում տեղակայված զորամասը լքած, ապա հայտնաբերված զինծառայողին նսեմացնելու ու պատժելու նպատակով նրա մասին հերյուրանքներ տարածելով, նրա վերադարձը զորամաս դժոխքի են վերածել։ Այս մասին ասված է «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ նախագահ Ժաննա Ալեքսանյանի «Ֆեյսբուք» սոցցանցում արված գրառման մեջ։
«Ռազմական ոստիկանության պետ Արթուր Բաղդասարյանը և արտոնյալ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը օրեր առաջ զորամասը լքած, ապա հայտնաբերված զինծառայողին նսեմացնելու, ստորացնելու, պատժելու նպատակով նրա մասին հերյուրանքներ են տարածել՝ կարծիք հայտնելով, թե իբր զինվորի՝ զորամասը լքելու պատճառը նրա սեռական կողմնորոշումն է: Այսինքն, զինվորի վերադարձը զորամաս դարձնելով դժոխք:
Նշեմ, որ զինվորին նսեմացնող այս ապատեղեկատվությունը միակողմանի հրապարակել է «Ժողովուրդ» թերթը: Մինչդեռ զինվորը բոլորովին այլ խնդիրներ ունի, ինչի մասին նա պատմել է մեր փաստաբանին: Այս օրինակը ցույց է տալիս, թե ինչպես է զինվորական վերնախավը վարվում սոցիալապես անապահով, միակողմանի ծնողազուրկ, անպաշտպան զինվորի հետ: Հետաքրքիր է իմանալ նաև, թե արդյոք պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կիսում է խոսնակի տեսակետները», ֊ գրել է իրավապաշտպանը։

Случай оставления военчасти показывает, как военная элита Армении обращается с беззащитным солдатом
Распространяя клевету - с целью унизить его и наказать - об оставившем военчасть в городе Капан Сюникской области Армении и обнаруженном впоследствии военнослужащем, его возвращение в часть превратили в ад. Об этом говорится в посте Жанны Алексанян, председателя общественной организации «Журналисты во имя прав человека».
«Начальник Военной полиции Артур Багдасарян и привилегированный пресс-секретарь Арцрун Ованисян с целью унизить и наказать оставившего воинскую часть, затем обнаруженного военнослужащего, распространяют о нем клевету, выражая мнение о том, якобы причиной оставления части стала его сексуальная ориентация. Тем самым превращая в ад его возвращение в воинскую часть.
Отмечу, что эту унизительную дезинформацию однобоко опубликовала газета «Жоховурд». Между тем, у солдата совершенно иные проблемы, о которых он рассказал нашему адвокату. Этот пример показывает, как военная элита обращается с социально необеспеченным, беззащитным солдатом. Интересно было бы узнать, разделяет ли министр обороны Давид Тоноян мнения пресс-секретаря», - написала Алексанян.