«Հայերը» հարձակվեցին արվեստագետների վրա
«ՀուԶԱՆՔ ու ԶԱՆԳ» կատարողական արվեստի նախագծի շրջանակներում Հանրապետության հրապարակ մետրոյին հարակից շատրվաններում այսօր տեղի ունեցած բեմադրությանը «մասնակցեցին» նաև Ստամբուլյան կոնվենցիայի և հայ ազգի այլասերման դեմ պայքարող ակտիվիստները։
Նրանցից մեկը ներկայացման մեկնարկից մոտ տասը րոպե անց կտրեց հոսանքի լարը, մյուսները՝ երաժշտության անջատելուց անմիջապես հետո, սկսեցին գոռալ «ամոթ», «ոչ այլասերմանը» և նույնիսկ «ինքնիշխան Հայաստան»։
Էլեկտրամատակարարման վերականգնումից հետո նրանք բարձրախոսներ բերեցին՝ երաժշտությունը խլացնելու համար։ Ներկայացմանը զուգահեռ բեմադրության դեմ պայքարող տղամարդիկ ելույթներ էին ունենում ազգային արժեքների փրկության, այլասերման և Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի մասին, ով մեղադրվում էր գրաքննությունը մերժելու մեջ։ Ազգային արժեքների պաշտպանները պահանջում էին չաջակցել «այլասերվածներին, օտար երևութներին, սատանիզմին և ԼԳԲՏ-ին» և կոչ անում ներկայացման մասնակիցներին և նրանց սատարողներին «հեռանալ Հայաստանից»։
Տապալման բոլոր փորձերին զուգահեռ ներկայացումը շարունակվում էր։ Պերֆորմանսի վերջում հակաստամբուլյան ակտիվիստներից մեկը փորձեց հարձակվել արվեստագետների վրա, սակայն բերման ենթարկվեց՝ չհասնելով նշանակետին։ Մյուսը «զելյոնկայի» լուծույթ լցրեց ներկայացման մասնակիցների ուղղությամբ, բերման ենթարկվեց և խոստացավ, որ «քանի կա»՝ «Հայաստանում սատանիզմի քարող չի լինելու»։
Epress.am-ի հարցին՝ ի՞նչ կապ ունի սատանիզմը ներկայացման հետ, հակա-ցույցի մասնակիցներից մեկը ասաց․ «Ոչ մի, բայց մեկ ա՝ կնոջը հարիր չէ», մյուսը խորհուրդ տվեց հարցնել «ձեր սիրելի նախարար Արայիկ Հարությունյանից»։
Ներկայացման վերջում արվեստագետները խոնարհվեցին և շնորհակալություն հայտնեցին բոլորին, ով եկել էր աջակցելու։ Նրանք շնորհակալություն հայտնեցին նաև ոստիկանությանը, որը ներկայացման ողջ ընթացքում ապահովում էր մասնակիցների անվտանգությունը և կասեցնում հարձակման փորձերը։ Հակա-ցույցի մասնակիցները սկսեցին քոչարի պարել։
Հիշեցնենք, որ հարձակման մասին բեմադրության հեղինակները ահազանգել էին դեռևս երեկ։ Երկու տղամարդիկ հարձակվել էին նրանց վրա, տապալել գլխավոր փորձը, վիրավորել, մեղադրել «ապազգային, սատանիստական, ԼԳԲՏ» գործողությունների մեջ և «հայ կնոջը ոչ հարիր պահվածքի» համար, վիճաբանության ընթացքում՝ հարվածել արվեստագետ Լիլիթ Պետրոսյանին և ականատես զբոսաշրջիկներից մեկին, այնուհետև՝ «խոստացել վերադառնալ վաղը»։ Երեկվա միջադեպը հանգուցալուծվել էր ոստիկանությունում։
Հուզանք ու Զանգը կատարողական արվեստի նախագիծ է, որը սինթեզում է ժամանակակից պարն ու պոեզիայի ռիթմը։ Ներկայացումը 1920-ական թվականների ֆուտուրիզմ պոեզիայի (Կարա Դարվիշ, Գևորգ Աբով, Ազատ Վշտունի) հետազոտական/էքսպերիմենտալ վերընթերցումն է՝ Լիլիթ Պետրոսյանի հեղինակային պոեզիայի միջամտություններով, Հասմիկ Թանգյանի ապագայամետ շարժման աշխարհագրությամբ և Կայ Խաչատրյանի երաժշտությամբ։
Հոսանքի խափանման պատճառով ներկայացման գրեթե ողջ ընթացքում Լիլիթ Պետրոսյանի ձայնը լսելի չեղավ։Ավելի ուշ՝ նոյեմբերի 3֊ին, արվեստագետները հանրայնացրեցին ձայնային մասը, որը, թեկուզ ներկայացման տապալումից հետո, կօգնի պատկերացում կազմել՝ ինչ էր նախատեսվել ի սկզբանը և ինչը խափանվեց՝ ազգայինական ակտիվիստների կազմակերպված ջանքերով։

Поклонники Кочаряна атаковали перформанс в Ереване
Противники Стамбульской конвенции, в том числе борющиеся, по их словам, против извращения армянской нации, поучаствовали в проведенном в рамках проекта исполнительского искусства «Волнение и колокол» спектакле напротив станции ереванского метро «Площадь Республики». Позже стали известны интересные факты об одном из противников.
Проект исполнительского искусства синтезирует современный танец с поэзией. Проект осуществляется при содействии министерства образования, науки, культуры и спорта.
Один из противников перформанса уже через 10 минут после его начала перерезал электропровод, остальные же, как только музыка выключилась, стали кричать «позор!», «нет извращению!», «суверенная Армения!».
Когда электропоставка была восстановлена, они принесли громкоговорители, чтобы заглушить музыку. Мужчины, которым спектакль не пришелся по вкусу, начали выступать: говорили о спасении национальных ценностей, министре образования, науки, культуры и спорта Араике Арутюняне, которого обвиняли в «отказе от цензуры» содействию «извращенцам, чужеземным явлениям, сатанизму и ЛГБТ». Участников спектакля и тех, кто их поддерживает, мужчины призывали покинуть Армению.
Несмотря на все попытки сорвать мероприятние, спектакль продолжался. В какой-то момент один из спасителей попытался атаковать артистов, однако был задержан. Другой до задержания успел облил участниц зеленкой. «Пока я есть, пропаганды сатанизма в Армении не будет», - пообещал он.
На вопрос Epress.am, какая связь между спектаклем и сатанизмом, один из его единомышленников заметил: «Никакой. Но все равно женщине не подобает...». Кто-то посоветовал спросить об этом у «вашего любимого министра Араика Арутюняна».
Выйдя на поклон, артисты поблагодарили в том числе полицию, обеспечивавшую их безопасность и предотвращавшую атаки. Противники ответили на это армянским народным танцем Кочари.
Напомним, что организаторы заявили об угрозе атаки за день до спектакля. Тогда двое мужчин сорвали генеральную репетицию, оскорбляли артистов, обвиняли в «антинародной, сатанистской и ЛГБТ-деятельности» и «не подобающем армянке поведении». Во время словесной перепалки они ударили поэтессу Лилит Петросян и попавшегося под руку туриста-очевидца. Инцидент, в ходе которого мужчины обещали «вернуться завтра», завершился в отделении полиции.
Позже в армянском сегменте соцсети «Фейсбук» распространилась информация о том, что среди нападавших на участниц спектакля был Нарек Саргсян. Появилась аудиозапись его разговора с неким молодым человеком, который корит Саргсяна за то, что он до последнего времени сам участвовал во всех вечеринках ЛГБТ-сообщества.
- Ты ходил домой к трансам…
- Во скольких пати я участвовал? Только в одной, так?
- В одной? Это немало. Днями бывал в домах трансов, у этого, забыл имя… И после всего этого ты…
- «Днями» - это сколько дней?
- Каждый божий день. Ты ночевал у меня.
Напомним, что на одной из акций против «извращения», которые в разном виде развернулись после бархатной революции 2018 года, Саргсян заявил: «Тот, кто не борется с этой пропагандой, содействует ей». Эти акции активно освещаются средствами массовой информации, обслуживающими интересы прежней власти.
Подобные вспышки бывают особенно ярки в дни судебных заседаний над вторым президентом Робертом Кочаряном, когда во дворе суда проходят акции в его поддержку. К примеру, после нападения на политолога Степана Сафаряна его сторонники открыто обсуждали случившееся в интернете, расхваливая и подбадривая друг друга.