Ավինյանը չի հավատում Սարհատ Պետրոսյանին, իսկ 6-րդ վարչությունը ստուգումներ է իրականացնում
Ոստիկանության 6-րդ վարչությունը մամուլի հրապարակումների հիման վրա ստուգումներ է իրականացնում փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի խորհրդական Ավետիք Էլոյանի հետ կապվող «Eloyan Architects» ընկերությունում, որը, ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, կասկածելի ճանապարհով խոշոր պատվերներ է ստացել մասնավոր ընկերություններից։
Այս մասին, հիշեցնենք, հայտարարել էր Կադաստրի պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Սարհատ Պետրոսյանը՝ նշելով, որ Ավետիք Էլոյանը «կոռումպացվածության հասնող թայֆայականության» մեջ է։
«Ավինյանի խորհրդական հանդիսացող նախկին Քաղաքաշինության կոմիտեի ղեկավարը, որը Հայաստանում երբևիցե գործունեություն չի ունեցել, այսօր հանդիսանում է Հայաստանի խոշորագույն նախագծային կազմակերպության սեփականատերը և համակարգում է հսկայական ծավալի ներդրումային ծրագրեր… Դա փաստերով ապացուցված շահերի բախման երևույթ է», - «Ազատություն» ռադիոկայանին տրված հարցազրույցում ասել էր Կադաստրի կոմիտեի նախկին պետը։
Ավելի ուշ Պետրոսյանը ֆեյսբուքի իր էջում որոշ մանրամասներ էր հրապարակել։ Մասնավորապես, նա նշել էր, Eloyan Architects նախագծային կազմակերպությունը ստեղծվել է ԱՄՆ-ում 2012 թվականին՝ Ավետիք Էլոյանի և նրա եղբոր` Զարեհ Էլոյանի կողմից։ Ավետիքը Էլոյանը Հայաստան է եկել 2018 թվականին և նշանակվել Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ, իսկ 2019-ի սկզբին ազատվել է աշխատանքից և անմիջապես նշանակվել փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի խորհրդական։
Պետրոսյանը ընդգծում է՝ Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ նշանակվելու պատճառով ընկերության կայքի առաջին էջում գրառում է տեղադրվել, որ Eloyan Architects-ը այսուհետ  պատվերներ չի ընդունում Հայաստանում։
«Սա գրեցի, քանի որ կարծում եմ` ապագայում դեռ պետք կգա, վկայում է` շահերի բախման մասով, ամեն դեպքում, կան ինչ-որ պատկերացումներ», - մեկնաբանում է նա և շարունակում․
«2019 թվականի մայիսին Հայաստանում գրանցվում է նույն անունով կազմակերպություն, այս անգամ եղբոր` Զարեհ Էլոյանի անունով, իհարկե, այն կարող է լինել զոքանչի կամ վարորդի անունով։
Այս կարճ ընթացքում նորաստեղծ ընկերությանը պատվիրակվում է Հայաստանի անկախության շրջանի խոշորագույն նախագծերից, իսկ այս պահին իրականացվող ամենախոշոր նախագիծը՝ շվեյցարահայ Վարդան Սիրմաքեշի կողմից իրականացվող ավելի քան 60 հա տարածքով նոր քաղաք Աբովյան քաղաքի հարեւանությամբ։
Ի դեպ, թե սա, թե Սիրմաքեշի մի շարք ներդրումային ծրագրեր համակարգում է փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակը»։
Պետրոսյանը նաև նշել էր, որ, ըստ օդում կախված լուրերի, Eloyan Architects-ը որպես նախագծող ներգրավված է նաեւ նոր ֆուտբոլային ստադիոնի, Դալմայի հարակից տարածքում բազմահարկ բնակելի թաղամասի եւ մի շարք այլ նախագծերում։ Պետրոսյանի փոխանցմամբ, օգոստոս ամսի դրությամբ նման լայնամասշտաբ պատվերներ ստացած կազմակերպությունն ունեցել է ընդհամենը ութ աշխատող։
Նա հայտնել էր նաև, որ 2019 թվականի հուլիսին, համաձայն քաղաքաշինության կոմիտեի կայքի, Eloyan Architects-ը չի ունեցել նախագծման լիցենզիա, իսկ Ավետիք Էլոյանն անձամբ նախագծման արտոնագիր է ստացել միայն 2019 թվականի հոկտեմբեր ամսին։
«Այսինքն, եթե այլ փաստեր չեն ներկայացվում, ապա կարող ենք պնդել, որ ինչ-որ մեկը Eloyan Architects-ից զբաղվել է անօրինական նախագծային գործունեությամբ», - գրել է Պետրոսյանը՝ հորդորելով Էլոյանին հրաժարական ներկայացնել զբաղեցրած պաշտոնից։
«Դրանով նա միայն օգնած կլինի Տիգրան Ավինյանին, քանի որ իր անպատասխանատու պահվածքի համար, վերջիվերջո, Ավինյանն է հարվածի տակ հայտնվում», - եզրափակել էր Կադաստրի նախկին պետը։
Ինքը՝ Ավինյանը, հարվածի տակ հայտնվելուց, կարծես, այդքան էլ չի խուսափում։ Արձագանքելով «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի հարցին, փոխվարչապետն ասել է, որ «խիստ կասկածում է, որ այն, ինչ պարոն Պետրոսյանը հայտարարում է, իրականությանը համապատասխանում է» և ընդգծել՝ եթե կա շահերի բախում, մեղավորները օրենքին համապատասխան պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն․ Ոստիկանության 6-րդ վարչությունը ստուգում է իրականացնում «Eloyan Architects» ընկերությունում, իսկ Ավետիք Էլոյանը պատրաստվում է դատարան դիմել Պետրոսյանի հայտարարության հետ կապված։

Вице-премьер Авинян не верит бывшему чиновнику. Полиция проводит проверки
Шестое управление полиции проводит проверки на основании публикаций прессы о компании «Eloyan Architects» Аветика Элояна, помощника вице-премьера Армении Тиграна Авиняна. По слухам, она получила от частных компаний крупные заказы сомнительным путем.
Ранее об этом заявил бывший глава Госкомитета кадастра Сархат Петросян.
«Советник Авиняна, бывший глава Госкомитета по градостроительству, который никогда не работал в Армении, сегодня является владельцем крупнейшей проектной организации страны и координирует интвестиционные программы колоссальных объемов… Это доказанное фактами столкновение интересов», - заявил Петросян в интервью радио «Свобода».
Позже он представил подробности, в частности, отметив, что «Eloyan Architects» была создана в США в 2012 году братьями Аветиком и Зарэ Элоянами. Аветик Элоян прибыл в Армению в 2018 и был назначен на должность главы Комитета по градостроительству, а в начале 2019 был уволен и назначен советником Авиняна.
По причине назначения главой Комитета по градостроительству, сообщил Петросян, на главной странице сайта компании появилась запись о том, что отныне «Eloyan Architects» не принимает заказы в Армении.
«Я пишу об этом, так как считаю, что в будущем это пригодится как свидетельство о столкновении интересов…
В мае 2019 года в Армении регистрируется одноименная организация, на этот раз — на имя брата, Зарэ Элояна, конечно, она может быть на имя тещи или водителя.
В этот короткий период компании заказывают один из самых крупных проектов с момента независимости Армении, а в настоящее время — самый крупный из осуществляемых проектов, осуществляется он армянином из Швейцарии Варданом Сармакешем. Речь о новом городе в 60 га по соседству с городом Абовян.
К слову, как эту, так и ряд других инвестиционных программ Сирмакеша координирует кабинет вице-премьера Тиграна Авиняна».
Также Петросян отметил, что, по слухам, «Eloyan Architects» в качестве проектировщика вовлечена в проектирование нового футбольного стадиона, многоэтажного жилого района близ торгового центра «Далма» и ряда других проектов. На положение августа, сообщил Петросян, организация, получившая настолько крупные заказы, имела всего 8 сотрудников.
Также в июле 2019 года, как сообщается на сайте Комитета, «Eloyan Architects» не имела лицензию на проектирование: Аветик Элоян лично получил ее в октябре.
«То есть, если не представляются контраргументы, можно утверждать, что кто-то из «Eloyan Architects» занимался незаконным проектированием», - написал Петросян, призвав Элояна покинуть занимаемую должность.
«Тем самым он лишь поможет Тиграну Авиняну, так как его безответственное поведение ставит под удар именно Авиняна», - считает бывший глава Кадастра.
Вице-премьер заявил в беседе с радио «Свобода», что сильно сомневается в правдивости высказываний Петросяна. По словам Авиняна, при наличии столкновения интересов виновные должны понести наказание в соответствии с законом. Тем временем, шестое управление полиции проводит проверки в компании, а Аветик Элоян намерен подать в суд на Петросяна.