Բանակում ինքնասպանությունների թիվը նվազման միտում չունի
2019 թ․ նոյեմբերի 11-ին լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը հայտարարել է, որ զինված ուժերում ինքնասպանությունների թիվը տարիների կտրվածքով նվազման միտում ունի։
Բալայանը այս պնդումն արել է՝ արձագանքելով լրագրողի դիտարկմանը, որ 2018-ին 2017-ի համեմատությամբ զինված ուժերում ինքնասպանությունների թվի աճ է գրանցվել։ Նախարարի տեղակալը հակադարձել է լրագրողին․ «Դուք սխալվում եք, եթե դինամիկան չի պահպանվել, ապա չի էլ ավելացել»։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը իր մշտադիտարկման արդյունքում այլ պատկեր է արձանագրել։ 2010-2019 թթ․ իրավապաշտպանների մշտադիտարկման տվյալներով բանակում մահացության 630 դեպք է գրանցվել, որից միայն 249-ն (39.5%) են հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով։ Մնացած 381 դեպքից 88-ը (ընդհանուր թվի 14%) ինքնասպանության հետևանքով են։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը տվյալներ է հավաքագրում և պաշտոնական, և ոչ պաշտոնական աղբյուրներից։ Որպես կանոն՝ պաշտոնական աղբյուրների՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ու ՀՀ գլխավոր և զինվորական դատախազությունների տվյալները տարբերվում են իրավապաշտպանների հավաքագրած տվյալներից։
Մշտադիտարկման արդյունքների համաձայն՝ 2010-ից սկսած՝ զինված ուժերում ինքնասպանությունների՝ համեմատաբար փոքր թվեր գրանցվել են միայն 2013-2015 թթ․-ին, բայց ասել, թե ինքնասպանությունների թիվը նվազման միտում ունի, չենք կարող։
Բանակում մահացությունների թվին է անդրադարձել նաև պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը 2019-ի նոյեմբերի 19-ին՝ ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության օրենսգրքերում փոփոխություններ անելու առաջարկի քննարկման շրջանակում։ Պատգամավորը դա նշել է բանակում քրեական ենթամշակույթի ազդեցության համատեքստում։
Ներկայացնում ենք ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ուսումնասիրության արդյունքները՝ ըստ տարիների։ 2019 թ․-ի տվյալները ներկայացված են նոյեմբերի 11-ի դրությամբ։ Յուրաքանչյուր տարվա համար ինքնասպանությունների թիվը ներկայացված է տոկոսային հարաբերակցությամբ՝ մահացությունների ընդհանուր թվի և ոչ մարտական պայմաններում մահացությունների թվի նկատմամբ առանձին-առանձին։

Число самоубийств в армии не имеет тенденции к понижению
11 ноября замминистра обороны Армении Габриэль Балаян заявил в беседе с журналистами, что число самоубийств в Вооруженных силах имеет тенденцию к понижению. Балаян сделал такое утверждение в ответ на наблюдение журналиста о том, что в 2018 по сравнению с предыдущим годом в ВС был зафиксирован рост числа самоубийств. «Вы ошибаетесь, если динамика не сохранилась, то и не увеличилась», - сказал он.
В результате проведенного мониторинга ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи получил иную картину. По данным проведенного правозащитниками мониторинга в 2010-2019 годах, в армии зафиксировано 630 смертей, 249 (39.5%) из которых - вследствие нарушения режима прекращения огня. 88 из оставшегося 381 случая (14% от общего числа) — вследствие самоубийств.
Правозащитная организация собирает данные как из официальных, так и неофициальных источников. Данные Минобороны, генеральной и военной прокуратур отличаются от данных правозащитников.
Согласно результатам мониторинга, начиная с 2010 года сравнительно низкие цифры самоубийств в ВС, начиная с 2010 года, были зафиксированы лишь с 2013 по 2015 гг., при этом, однако, нельзя сказать, что число имеет тенденцию к понижению.
О количестве смертей в армии 19 ноября высказалась также депутат от правящего блока «Мой шаг» Кристинэ Погосян в ходе обсуждения предложения внести поправки в уголовный и уголовно-процессуальный кодексы Армении. Она говорила об этом в контексте влияния криминальной субкультуры на армию.