Երեխաները վերարկուներով են դասի նստում․ բարձրաշենցիները պահանջում են ջեռուցում
Արարատի մարզի Բարձրաշեն համայնքի բնակիչները բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ պահանջելով վերանորոգել համայնքային դպրոցը և կարգավորել դասասենյակների ջեռուցման հարցը: Բարձրաշենի դպրոցի շենքը գնահատվել է որպես 3-րդ կարգի վթարային, ունի սեյսմիկության խնդիր, չունի տարրական պայմաններ և գրեթե չի ջեռուցվում։ Աշակերտների ծնողների խոսքով՝ ջերմաստիճանը դասասենյակներում մոտ 11 աստիճան է, երեխաները վերարկուներով են նստում, շատերը դասի չեն գնում։
Ծնողների փոխանցմամբ, ջեռուցման հարցը բարձրացվել է ուսումնական տարվա սկզբին, ջեռուցման համար գումար է հատկացվել։ Հարցը, սակայն, լուծում չի ստացել։
Դպրոցի տնօրինությունը պատասխանում է՝ հատկացված գումարով ջեռուցման հարցը լուծել հնարավոր չէր։
«1 միլիոն 380 հազար բյուջե է հատկացվել։ Էլեկտրասյունը վառվեց, միայն 480 հազար դրա համար ենք վճարել։ Մեզ տվել են, ասել են՝ տնօրեն եք, տնտեսեք։ Չի բավարարում։ Ամենատաք դասասենյակներում 15 աստիճան է։ Բոլորս ստիպված ենք լինում վերարկուներով աշխատել ձմռան այս ամիսներին: Անձամբ գնացել եմ Առողջապահության նախարարություն, ներկայացրել իրավիճակը, սակայն՝ ոչ մի արձագանք: Պատճառաբանում են, թե դպրոցը սեյսմիկության խնդիր ունի և առաջնահերթ դա պետք է լուծել, ինչից հետո հոսանքի խնդիրը»,- ասում է տնօրենը:
Նա նշում է՝ նման պայմաններում դպրոցի բարելավման համար ոչ ոք հավելյալ գումար չի տրամադրի․ «Ով կգա գումար դնի, որ հետո դպրոցը փլուզվի»։ Հարցին Կառավարությունը պետք է լուծում տա։
Արարատի մարզպետի օգնական Գևորգ Մանուկյանը փորձում է հանգստացնել ցուցարարներին՝ հարցը կքննարկվի մարզպետարանում, կփորձեն լուծումներ գտնել․ «Կդիմենք ԱԻՆ, համապատասխան հետազոտական կառույցներ, որ սեյսմիկ եզրակացությունն արագ պատրաստվի։ Դրական պատասխանի դեպքում փաստաթղթերը կպատրաստենք և մրցույթ կհայտարարենք։ Բայց դա 1 շաբաթում կամ 1 ամսում չի լինի։ Այս տարվա ընթացքում քայլեր կձեռնարկենք փոքր մասնաշենքը վերանորոգելու ու լոկալ ջեռուցելու համար»։

«Сидят на уроках в верхней одежде». Армянское село требует обеспечить отопление в школе
Жители общины Барцрашен Араратской области Армении вышли на протест с требованием отремонтировать местную школу и решить вопрос отопления. Здание барцрашенской школы признали аварийным третьей степени, есть проблемы в плане сейсмоустойчивости, отсутствуют элементарные условия, здание практически не отапливается. По словам родителей учеников, температура воздуха в классах — градусов 11, дети сидят на уроках в верхней одежде, многие не посещают занятия.
Проблему, говорят протестующие, поднимали и в начале учебного года, на отопление были выделены средства, однако результатов это не дало.
На предоставленную сумму решить вопрос отопления было невозможно, отвечает дирекция.
«Выделили миллион 380 тысяч. Сгорел электрический столб - только на это ушло 480 тысяч. Нам дали средства, сказав: вы — директор, экономьте. Этого недостаточно. В самом теплом классе — 15 градусов. В зимние месяцы всем нам приходится работать в пальто. Я лично была в министерстве здравоохранения, представляла ситуацию, но реакции никакой. Ссылаются на то, что стоит вопрос сейсмичности школы и в первую очередь решать нужно его, а потом уже вопрос электричества», - рассказала директор.
В таких условиях, добавила она, никто не станет предоставлять дополнительные суммы на благоустройство здания. «Кто станет инвестировать в то, чтобы затем школа разрушилась?». Разобраться с этим должно правительство.
Помощник губернатора Геворг Манукян пытается успокоить демонстрантов словами о том, что вопрос обсудят в областной администрации и постараются найти решение: «Мы обратимся в МЧС, в соответствующие исследовательские структуры, чтобы заключение касательно сейсмичности было подготовлено быстро. В случае положительного ответа мы подготовим документы и объявим конкурс. Но длиться это будет не неделю и не месяц. В течение этого года мы предпримем шаги для ремонта маленького филиала и локального отопления».
Большой филиал школы, по словам Манукяна, Минобразования предусматривает отремонтировать через несколько лет.