Կընդլայնվի սովետական խնայբանկում փոշիացված ավանդների փոխհատուցման շրջանակը
Կառավարությունը ընդլայնեց ԽՍՀՄ խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում (սովետական սբերբանկում) մինչև 1993 թվականի հունիսի 10-ը ներդրված ավանդների դիմաց փոխհատուցումների տրամադրման շրջանակը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը նշեց՝ 2020-ին կառավարությունը շարունակելու է խորհրդային խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում փոշիացած ավանդների դիմաց փոխհատուցման տրամադրումը։
Այսօր ընդունված նախագծով առաջարկվում է ավանդների փոխհատուցման իրավունք վերապահել նաև 1935 և 1936 թվականներին ծնված անձանց:
«Փոխհատուցման իրավունք ունեն նաև Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակից կամ մարտական գործողությունների հետևանքով չօգտագործվող և հակառակորդի կողմից հողատարածքների գնդակոծման դեպքեր ունեցող սահմանամերձ համայնքներում բնակչության պետական ռեգիստրում 2014 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ հաշվառված անձինք: Նախատեսվում է նաև 2014 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության մեջ գտնված անձանց համար սահմանել դրույթ՝ ավանդի փոխհատուցման իրավունքից օգտվելու համար»,- ասաց Բաթոյանը։

Армянское правительство снизило возрастной порог для компенсации советских вкладов
Правительство расширило пределы компенсации за обесцененные сбережения, которые хранились в республиканском банке (сбербанке) советской Армении до 10 июня 1993 года.
На заседании правительства министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян заявила, что в 2020 году кабинет министров продолжит выплачивать компенсации за потерю вкладов в республиканском банке АССР.
В принятом проекте предлагается наделить правом на получение компенсации в том числе рожденных в 1935 и 1936 годах.
«Такое право имеют также участники боевых действий по защите Республики Армения или население приграничных общин (на положение 1 августа 2014 года ), земельные участки которых обстреливались противником. Предусматривается установить положение для лиц, проходивших военную службу на положение 1 августа 2014 года, чтобы они могли пользоваться правом на компенсацию вклада», - рассказала Батоян.