3 զինծառայողներ թեստավորվում են, նրանց հետ շփվածները մեկուսացվել են
Կորոնավիրուսի (COVID-19) թեստավորման համար նմուշառում է իրականացվել 3 պայմանագրային զինծառայողներից, որոնցից մեկի ընտանիքի անդամի մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսի առկայությունը, հայտնում է Պաշտպանության նախարարության նորանշանակ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
ՊՆ խոսնակի փոխանցմամբ, վերոնշյալ 3 զինծառայողները մարտական խնդիրներում չընդգրկված նույն զորամասից են։ Նրանց հետ սերտ շփում ունեցածները մեկուսացվել են, շփումների մյուս շրջանակը ինքնամեկուսացված է։
«Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում բացի ժամկետային զինծառայողներից ծառայություն է իրականացնում նաև քաղաքացիական բնակչության հետ անմիջական շփում ունեցող պայմանագրային կազմը (սպա, ենթասպա, շարքային-պայմանագրայիններ), մշտապես կատարվում են համաճարակաբանական հարցումներ, իրականացվում են բուժզննումներ:
․․․ ԶՈՒ ռազմաբժշկական հաստատությունները համալրված են անհրաժեշտ նյութական միջոցներով, բուժանձնակազմը պատրաստ է իրականացնելու նոր կորոնավիրուսային վարակով ընդունված հնարավոր հիվանդների համապատասխան բուժումը», - ասված է Ստեփանյանի գրառման մեջ:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 25-ից Զինված ուժերի զորամասերում արգելվել են ժամկետային զինծառայողների տեսակցությունները, անժամկետ սառեցվել են նրանց արձակումներն ու արձակուրդները։ Պայմանագրային զինծառայողներին այս սահմանափակումները, սակայն, չեն վերաբերել։

У трех армянских военнослужащих подозревают коронавирус
Для тестирования на коронавирус (COVID-19) взяты пробы у трех военнослужащих контрактной службы, у одного из членов семьи которого подтвердилось наличие заболевания, сообщила пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян.
Это, говорится в ее посте в Фейсбуке, военнослужащие одной воинской части, не вовлеченной в выполнение боевых задач. Вступавшие с ними в тесный контакт изолированы, другие отправлены в самоизоляцию.
«С учетом того, что в ВС Республики Армения, помимо срочников, службу осуществляют и вступающие в непосредственный контакт с гражданским населением контрактники (офицеры, прапорщики, рядовые), эпидемиологические опросы и обследования проводятся постоянно.
Военно-медицинские учреждения ВС оснащены необходимыми средствами, медперсонал готов проводить соответствующее лечение возможных больных новым коронавирусом», - написала Степанян.
С 25 февраля в воинских частях запрещены свидания с срочниками, на неопределенный срок отменены их отпуска. Данные ограничения, однако, не коснулись контрактников.
В Армении с 16 марта по 14 апреля действует режим чрезвычайного положения. Были закрыты учебные заведения, запрещено проведение публичных мероприятий. Ранее был ограничен въезд и выезд из страны.
С 24 марта были введены новые ограничения, затрагивающие передвижение граждан, которые отныне могут выходить из дома только в случае крайней необходимости. Это продлится неделю. Прекращены работа предприятий и организаций, продолжают работать продуктовые магазины, банки и аптеки.