Վրաստանն ու Լիտվան բժիշկների խումբ կգործուղեն Հայաստան
Վրաստանը բժիշկների խումբ կգործուղի Հայաստան․ Վրաստանի կառավարության այսօրվա նիստին այս մասին հայտարարել է վարչապետ Գիորգի Գախարիան։
«Մենք պետք է ցուցաբերենք փոխադարձ աջակցություն: Ես ամեն օր հաղորդակցվում եմ Հայաստանի վարչապետի հետ, ինչպես առողջապահության, էկոնոմիկայի, արտաքին գործերի նախարարները՝ միմյանց հետ։ Մենք արդեն նույնականացրել ենք, թե ինչ տիպի օգնություն է անհրաժեշտ մեր հարևաններին: Փոխադարձ աջակցությունն այստեղ անչափ կարևոր է: Առողջապահության նախարարությունն արդեն ստացել է առաջադրանք․․․ Ինչպես երևում է, առաջին հերթին դա կլինի բժշկական անձնակազմով օգնություն», - հայտարարել է Գախարիան:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Հայաստանի ու Վրաստանի առողջապահության նախարարների և արտգործնախարարների միջև, քննարկվել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարում համագործակցությունը։
Հունիսի 10-ին հայտնի էր դարձել, որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու նպատակով բժիշկների խումբ կուղարկվի նաև Լիտվայից։
«Հայաստանը շարունակում է համավարակի դեմ լարված պայքարը։ Լիտվան շարունակում է կանգնել իր հայաստանյան ընկերների կողքին։ Այսօր Լիտվայի կառավարությունը որոշում է կայացրել Հայաստան ուղարկել բժիշկների և փորձագետնեռի խումբ՝ կորոնավիրուսի դեմ միասին պայքարելու նպատակով։ Միասին հաղթահարելու ենք ամեն փորձություն», - թվիթերի իր էջում գրել էր Լիտվայի արտգործնախարար Լինաս Լինկյավիչուսը։

Georgia's Prime Minister Giorgi Gakharia declared at today's Cabinet meeting that Georgia will send a group of doctors to Armenia.
"We must mutually aid each other. I have daily interaction with the Prime Minister of Armenia, as do ministers of health, economy, foreign affairs of both countries. We have identified the kind of assistance our neighbors need. The Ministry of Health has its first task and the first assistance will be in the form of sending in medical teams," announced Gakharia.
Earlier it was announced that Ministers of Health of Armenia and Georgia had telephone talks over regional partnership in the fight against COVID-19.
On June 10, it was announced that Lithuania will also send a medical team to Armenia to fight the new coronavirus contagion in the country. Lithuania's Foreign Minister Linas Linkevicius's twitter post confirms the Lithuanian government's decision.