Թուրքիան շարունակելու է էներգետիկ խոշոր նախագծեր իրականացնել Իրանի հետ
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յիլդիզը հայտարարել է, որ Իրանն ու Թուրքիան համատեղ շարունակելու են ՀԷԿ-երի կառուցման ծրագիրերի իրականացումն ու Իրանից Եվրոպա գազի մատակարարման գործընթացը:
Յիլդիզը նաև ասել է, որ թուրք-իրանական համատեղ 6000 մեգավատ հզորությամբ ՀԷԿ-ի կառուցումը երկու երկրներին հնարավորություն կընձեռի բավարարել թե սեփական երկրների, թե միջինասիական տարածաշրջանի պահանջերը:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Թուրքիա անցնող գազատարը կգործարկվի թուրքական «SOM Petrol» ընկերության կողմից` Եվրոպային և Թուրքիային  վառելիք մատակարարելու համար», - Յիլդիզի խոսքերը մեջբերում է Reuters գործակալությունը:
«Անկախ ԱՄՆ-ի կիրառած պատժամիջոցներից` կառավարությունը սատարելու է թուրքական ընկերություններին`Իրանից գազի արտահանման հարցում», - նշել է Յիլդիզը:
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարի ելույթը յուրահատուկ արձագանք էր ռուսական «Լուկօյլ» ընկերության որոշմանը, որը Չինաստանի «Ժուհայ Ժենրոն» ընկերության հետ համատեղ սկսել է գազի արտահանման զեղչային համակարգ կիրառել Իրանի համար:

Иран и Турция продолжат совместное осуществление программ постройки ГЭС и процесс поставки в Европу газа из Ирана. Об этом заявил министр энергетики Турции Танер Йилдиз.
По его словам, постройка совместной ГЭС мощностью 6000 мегаватт предоставит возможность этим странам удовлетворить требования как своих стран, так и стран среднеазиатского региона.
«Газопровод из Ирана в Турцию будет запущен турецкой компанией «SOM Petrol» для поставки топлива в Европу и Турцию», - цитирует слова Йилдиза агентство Reuters.
«Вне зависимости от применяемых США санкций правительство будет содействовать турецким компаниям в вопросе экспорта иранского газа», - отметил Йилдиз.
Выступление министра энергетики Турции является своеобразным ответом на решение компании «Лукойл», которая совместно с японской «Жухай Женро» начала применять для Ирана систему скидок на экспорт газа.