Լատինաամերիկյան խոշորագույն ավիափոխադրողները կմիավորվեն
Լատինանամերիկյան երկու հզոր ավիափոխադրիչները` չիլիական LAN ընկերությունն ու բրազիլական TAM-ը, միավորվելու են `մեկ ընդհանուր ընկերություն ստեղծելու համար: Ընկերությունների միջև արդեն ստորագրվել է նրանց
մտադրությունը հաստատող փաստաթուղթ, հաղորդում է France24 հեռուսատաալիքը:
TAM ընկերությունը պատասխանատու է բրազիլական ավիափոխադրումների 43%-ի համար: Ընկերությունը միջազգային Star Alliance դաշինքի անդամ է:
LAN ընկերությունը Լատինական Ամերիկայի առաջատար ավիափոխադրող ընկերություններից է և Oneworld ընկերության անդամ:
Եթե երկու ընկերությունների միջև գործարքը կնքվի, ապա նոր ավիափոխադրող ընկերություն կստեղծվի, որը չվերթներ կիրականացնի 23 երկիր` 115 ուղղություններով: Ընկերությունը ոչ միայն բեռներ է տեղափոխելու, այլև ուղևորների: Նորաստեղծ ընկերությունը 40 հազար աշխատատեղ է ունենալու:

Brazilian Airline TAM Plans to Merge with Chile's LAN
Two major South American airlines are planning to merge and create the biggest carrier in the region, reports BBC News.
Brazil's largest airline TAM Linhas Aereas is looking to join with Chile's LAN as demand for air travel in Latin America continues to grow.
TAM said a combined airline would fly to 115 destinations in 23 countries, with a 40,000-strong workforce.
LAN confirmed the agreement, which it said was non-binding. The new carrier would be called Latam Airlines Group.
If the tie-up goes ahead it would be headed by LAN boss Enrique Cueto while TAM deputy chair Mauricio Rolim would be company chair.
TAM is a member of the Star Alliance group of airlines, which includes BMI, Lufthansa, SAS and Air China.
Meanwhile LAN is a member of the Oneworld airline alliance, which includes Iberia, British Airways, Qantas and JAL.