Գյուլն Ադրբեջանում կքննարկի ղարաբաղյան հիմնախնդիրը
Այսօր Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը պաշտոնական այցով մեկնել է Ադրբեջան: Մեկնելիս առաջ օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ Գյուլը հայտարարել է.
«Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության կարևոր կետերից է Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և բարեկեցության հաստատումը»:
Թուրքիայի նախագահը խոսել է նաև իր այցի և դրա ընթացքում քննարկվելիք կարևոր հարցերի մասին. երկօրյա այցի ընթացքում երկու երկրների նախագահները քննարկելու են տարածաշրջանային հարցեր, ինչպես նաև անդրադառնալու են էներգետիկ խնդիրներին, մասնավորապես` Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան և Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազամուղների խնդրին, որոնք երկու երկրների համագործակցության կարևոր մասն են կազմում:
Աբդուլա Գյուլը ընդգծել է նաև, որ քննարկման առաջնային թեմաներից է Ղարաբաղյան հարցը, որը ըստ նախագահի պիտի լուծվի խաղաղ հիմունքներով`Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում:
Թուրքիայի նախագահը հույս է հայտնել, որ այս այցը ավելի կամրապնդի երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող պատմական, մշակութային և լեզվական կապերը և նոր խթան կհանդիսանա տարածաշրջանում կայունության հաստատելու համար:

Гюль обсудит в Азербайджане карабахский вопрос
«Важнейшим пунктом внешней политики Турции является укрепление мира, стабильности и процветания», заявил перед вылетом Гюль.
Президент также рассказал журналистам о важнейших вопросах предстоящего визита. В течении двух дней главы стран обсудят ряд региональных вопросовв, в том числе энергетических, таких как газопроводы Баку-Тбилиси-Джейхан и Баку-Тбилиси-Эрзрум,  являющихся важной частью сотрудничества двух стран.
Абдулла Гюль подчеркнул также, что одной из основных тем обсуждения станет карабахский вопрос, который, по словам президента, должен быть решен на мирных основах «в рамках территориальной целостности Азербайджана».
Президент Турции выразил надежду, что этот визит еще более укрепит существующие между двумя странами исторические, культурные и языковые связи и станет новым стимулом для утверждения стабильности в регионе.