Աշխատանքային օրենսգիրքը փոփոխություններ է կրել. պարզաբանում
Աշխատանքային օրենսգիրքը կրել է բավական մեծ ծավալի սկզբունքային փոթոխություններ, սակայն օրենսգիրքը կիրառելու ժամանակ շատ խնդիրներ են առաջանում: Փոփոխություններին և խնդիրների մասին այսօր լրագրողների հետ համդիպման ժամանակ խոսել են աշխատանքի պետական տեսչության պետի տեղակալ Արմեն Սմբատյանն ու աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի զբաղվածության վարչության պետ Թադևոս Ավետիսյան:
Աշխատանքի պետական տեսչության պետի տեղակալի խոսքերով, այս տարվա առաջին կիսամյակի ընթացքում կառույցը հայտնաբերել է ավելի շատ չձևակերպած աշխատողներ, քան ամբողջ անցած տարվա ընթացքում: Խոսելով խախտումների մասին, բանախոսներն ընդգծեցին, որ առավելագույնս խախտվում են բանավոր համաձայնագրերը:
Թադևոս Ավետիսյանն իր հերթին տեղեկացրեց փոփոխությունների մասին` նշելով, որ օրենսգրքի 105-րդ հոդվածը վերաբերում է աշխատանքի պայմանների էական փոփոխությանը. «Աշխատանքի կազմակերպման ընթացքում գործատուին հնարավորություն է տրվում փոխել էական պայմանները, այն է` աշխատավարձը և աշխատանքային ռեժիմը, իսկ այդ մասին ծանուցման համար հստակ ժամկետներ են սահմանված»: Նրա խոսքով, եթե աշխատողը չի համաձայնում պայմանների հետ, նախատեսվում է աշխատանքից ազատում համապատասխան հիմքով:
Գործատուի մեղքով ուշացրած աշխատավարձի համար նախատեսվում է տուգանք ի օգուտ աշխատողի: «Յուրաքանչյուր օր նախատեսում է 0.15% ժամկետանց աշխատավարձի համար տուգանք», - հավելեց Ավետիսյանը:
Նշենք նաև, որ օրենսդրությամբ սահմանվել է աշխատողի արձակուրդի անցնելու 18 ամսվա շեմ: «Եթե տվյալ աշխատանքային տարում աշխատողը ձեռք է բերում արձակուրդի իրավունք, տվյալ տարվա ավարտից հաշված 18 ամսվա ընթացքում ձեռք բերված իրավունքը պետք է իրացված լինի» - հայտարարեց Արմեն Սմբատյանը:
Նա նաև հավելեց, որ օրենսգրքի փոփոխությունների վերաբերյալ արդեն հնչում են տարաբնույթ մեկնաբանություններ: Աշխատանքի պետական տեսչության պետի տեղակալը խոսեց տարբեր կազմակերպությունների կողմից կազմակերպվող վճարովի քննարկումներից և կոչ արեց հարկ եղած դեպքում դիմել միմիայն աշխատանքի պետական տեսչություն, որն ամեն շաբաթ սեմինարներ է անցկացնում:

Amendments to Armenia's Labor Code
A number of amendments have been made to Armenia's Labor Code; however, many issues have come up while putting those changes into effect, said RA State Labor Inspectorate Deputy Armen Smpatyan and head of the RA Ministry of Labor and Social Affairs Department of Labor and Employment Tadevos Avetisyan, while meeting with journalists today.
According to Smpatyan, during the first half of this year, the State Labor Inspectorate has found more officially registered workers than all of last year. Referring to violations, Smpatyan and Avetisyan both stressed that most oral agreements are violated.
Avetisyan, in turn, highlighted the amendments to the Labor Code, noting that Article 105 refers to substantial changes in work conditions: "During the organization of work, the employer is given the opportunity to change the work terms; that is, the wages and work mode, and for that, exact timelines for notification are defined," said the Labor Ministry staffer, adding that if the employee doesn't agree to those terms, it is expected that he will resign.
A fine, in the employee's benefit, will be issued to those employers who are late in distributing pay. "A penalty of 0.15% for overdue wages for each day is planned," said Avetisyan.
Legislation also defines the period when an employee must take vacation. "If in the given year, the employee receives the right to a vacation, that employee must take vacation up to 18 months after the end of the given year," said Smpatyan.
He also added that various comments on the amendments to the Labor Code have already been heard. Smpatyan has already spoken during discussions organized by different organizations and called on individuals, if necessary, to apply to the State Labor Inspectorate, who conducts weekly seminars.