Հայաստանի և Իրանի միջև ազատ առևտրի պայմանագիր է կնքվելու
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի` Իրան կատարելիք պաշտոնական այցի ընթացքում Հայաստանի և Իրանի միջև ազատ առևտրի վերաբերյալ պայմանագիր է կնքնվելու:
Ավելի վաղ Թեհրանում Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Առաքելյանի և Իրանի առևտրի նախարար Մեհդի Ղազանֆարի հանդիպման ժամանակ քննակվել էին երկկողմ առևտրային համագործակցության մանրամասները, հաղորդում է IRNA-ն:
Հիշեցնենք, որ այս պայմանագիրը Իրանը ներկայացրել էր 2009 թվականի օգոստոսին:
Նշենք, որ իրանական աղբյուրների հաղորդմամբ` ընթացիկ տարվա մարտից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում Իրանի և Հայաստանի միջև իրականացվող առևտրի ծավալը համարժեք է 45 միլիոն դոլարի, այդ թվում` 31 միլիոն դոլարը Թեհրանից ներմուծված ապրանքների ծավալի արժեքն է:

Армения и Иран подпишут соглашение о свободной торговле
В ходе предстоящего визита министра экономики Армении Нерсеса Ерицяна в Иран между двумя странами будет подписано соглашение о свободной торговле (FTA), пишет газета Tehran Times.
Шаги, направленные на повышение двустороннего торгового сотрудничества были обсуждены в ходе недавней встречи посла Армении в Иране Григора Аракеляна с  министром торговли Мехди Газанфари.
Газета отмечает, что в течение первых четырех месяцев текущего года (по иранскому календарю с 20 марта) торговый оборот между странами составил $ 45 млн, $31 млн из которых - экспорт из Ирана в Армению.