Թուրքիայում որոշ հայկական եկեղեցիներ ավելի լավ են պահպանվում, քան Հայաստանում. պատմաբան
Այս տարվա հուլիսին պատմաբաններից ու մտավորականներից բաղկացած 30 հոգանոց մի խումբ 10-օրյա շրջագայության է մեկնել Արևմտյան Հայաստան: Պատմաբան Էդիկ Մինասյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այդ շրջագայության մանրամասները ներկայացրեց:
Խոսելով այդ տարածաշրջանում բնակվող հայերի մասին` պատմաբանը նշեց, որ համշենահայերն ավելի հարմարվող են և զգուշավոր էին իրենց հետ զրույցում:
«Իսկ Մուսալեռում` հատկապես Վակֆա գյուղում, բոլոր բնակիչները հայեր էին և շատ ազատ էին արտահայտում իրենց կարծիքը` կապված Ցեղասպանության ընդունման հետ: Այնտեղի բնակիչները ասել են, որ պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի ցեղասպանության հարցը միջազգայնորեն ճանաչվի», - նշել է Մինասյանը:
Պատմաբանը նաև ասել է, որ այս տարածքում գործում են նաև հայկական եկեղեցիներ, իսկ բնակիչները վարում են իսկական հայկական կենցաղ:
Էդիկ Մինասյանը, սակայն, ցավով նկատել է, որ օրինակ Մուշում քանդված էր Սուրբ Կարապետ եկեղեցին, որի մի մասը նույնիսկ վերածել են ախոռի, Մալաթիայի եկեղեցու վրայից հանված էր գմբեթը և փակել էր մուտքը:
«Վակֆայում, Կեսարիայում եկեղեցիներում պատարագ անցկացվում է հիմնականում տոն օրերին: Այստեղի եկեղեցիները վերանորոգված են և ավելի լավ են պահպանվում, քան մեր եկեղեցիները»,- ասել է պատմաբանը:
Վերջինս նաև տեղեկացրել է, որ իրենք Վակֆայում գործող հայկական դպրոց են տարել բազմաթիվ գրքեր:
Նշենք նաև, որ պատմաբանների այս խմբի մեջ է եղել նաև «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:

In Turkey, Some Armenian Churches Kept in Better Condition Than in Armenia: Historian
This past July, a 30-person group of historians and intellectuals went on a tour of Western Armenia (currently within Turkey’s borders), said historian Edik Minasyan at a Sept. 25 press conference.
Speaking about Armenians living in that region, he said that the Hamshen Armenians (a particular group of Armenians who converted to Islam) were more flexible, while at the same time cautious, when speaking with them.
“In Musa Ler , particularly in the village of Vakfa, all the residents were Armenian and freely stated their opinion on the matter of Genocide recognition. The residents there said that everything must be done so that the Genocide is recognized internationally,” said Minasyan.
The historian also said that there were Armenian churches in operation in the area, and the residents live a “real Armenian life.”
Minasyan, however, regretfully noted that the Saint Karapet Armenian Church in Mush (Muş) was dilapidated, a part of which was even converted into a stable (for animals), and that the dome was removed from the church in Malatya and the entrance was closed.
“In Vakfa, mass is held mainly in the Caesarea churches on holidays. The churches here are renovated and are better kept than our churches ,” he said.