Բեմից այն կողմ. ոչ պաշտոնական զրույց թատրոնի մասին
«Հայֆեստ» միջազգային թատերական փառատոնը Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնում կազմակերպել էր Միջազգային փառատոնների և միջոցառումների ասոցիացիաի (IFEA) անդամների հանդիպումը, որը կրում էր «Բեմից այն կողմ» խորագիրը:
Հանդիպումն ուներ ոչ պաշտոնական բնույթ. ներկայացվեցին տարբեր երկրների (Ռուսաստան, Չինաստան, Էստոնիա, Ֆինլանդիա, Հայաստան) փառատոնային ներկա քաղաքականությունները` Եվրոպական Միության հետ համագործակցության համատեքստում: Խոսակցության գլխավոր թեման փողն էր. որտեղի՞ց փող գտնել և ո՞րն է պետության դերը դրանում:
Փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը համառոտ նշեց Հայաստանի թատերական դաշտի հիմնական կազմակերպչի` թատերական գործիչների միության մասին: Ըստ նրա` միությունը դեռ գործում է խորհրդային իներցիայով:
Չինաստանի պետական քաղաքականության օրինակը «երազանք» թվաց «Հայֆեստի» նախագահին: Բեմադրություններ իրականացնելու համար Պեկինի քաղաքապետարանը տարեկան տասնյակ միլիոններ է տրամադրում չինացի ուսանողներին` անվճար հատկացնելով նաև դահլիճներ և տրանսպորտ:
IFEA-ն համաշխարհային ցանց է, որն ապահովում է մասնագիտական շրջանակ և գիտելիքի փոխանակում, քննարկումներ, մշակութային տարբեր միջոցառումներ:

По ту сторону сцены. Неофициальная беседа о театре
Международный театральный фестиваль «Айфест» организовал встречу членов Ассоциации международных фестивалей и мероприятий (IFEA) под названием «По ту сторону сцены» в кукольном театре имени Туманяна.
Встреча носила неофициальный характер. Были представлены политики различных стран (Россия, Китай, Эстония, Финляндия, Армения) в контексте сотрудничества с Евросоюзом. Главной темой разговора были деньги: где найти деньги и какова роль государства в этом?
Председатель фестиваля Артур Гукасян вкратце рассказал об основном организаторе театрального поля Армении – союзе театральных деятелей. По его словам, союз все еще действует «по советской инерции».
Председателю «Ай феста» показался «мечтой» пример государственной политики Китая. Для осуществления постановок мэрия Пекина предоставляет китайским студентам десятки миллионов долларов в год, бесплатно обеспечивая залами и транспортом.
Отметим, что IFEA – всемирная сеть, организующая специальную среду и обмен мнениями, обсуждения, разные культурные мероприятия.