Բեմից այն կողմ. ոչ պաշտոնական զրույց թատրոնի մասին
«Հայֆեստ» միջազգային թատերական փառատոնը Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնում կազմակերպել էր Միջազգային փառատոնների և միջոցառումների ասոցիացիաի (IFEA) անդամների հանդիպումը, որը կրում էր «Բեմից այն կողմ» խորագիրը:
Հանդիպումն ուներ ոչ պաշտոնական բնույթ. ներկայացվեցին տարբեր երկրների (Ռուսաստան, Չինաստան, Էստոնիա, Ֆինլանդիա, Հայաստան) փառատոնային ներկա քաղաքականությունները` Եվրոպական Միության հետ համագործակցության համատեքստում: Խոսակցության գլխավոր թեման փողն էր. որտեղի՞ց փող գտնել և ո՞րն է պետության դերը դրանում:
Փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը համառոտ նշեց Հայաստանի թատերական դաշտի հիմնական կազմակերպչի` թատերական գործիչների միության մասին: Ըստ նրա` միությունը դեռ գործում է խորհրդային իներցիայով:
Չինաստանի պետական քաղաքականության օրինակը «երազանք» թվաց «Հայֆեստի» նախագահին: Բեմադրություններ իրականացնելու համար Պեկինի քաղաքապետարանը տարեկան տասնյակ միլիոններ է տրամադրում չինացի ուսանողներին` անվճար հատկացնելով նաև դահլիճներ և տրանսպորտ:
IFEA-ն համաշխարհային ցանց է, որն ապահովում է մասնագիտական շրջանակ և գիտելիքի փոխանակում, քննարկումներ, մշակութային տարբեր միջոցառումներ:

In what is being called a "Behind-the-Scenes" event took place with members of the International Festival and Events Association (IFEA) at the Yerevan State Puppet Theatre named after Hovhannes Toumanyan, as part of the High Fest International Performing Arts Festival, the main theatre festival of former Soviet states.
At the unofficial event, current festival policies of different countries (Russia, China, Estonia, Finland, Armenia) were presented within the context of EU cooperation. The main topic of conversation was money: from where to secure funds and what is the role of the state in this?
Festival President Artur Ghukasyan briefly noted the main organizer in Armenia's theater arena, the Theatre Workers Union of Armenia. According to him, the union still operates with Soviet inertia.
The example of China's state policy seemed "like a dream" to the Ghukasyan, who said that Beijing city hall allocates tens of millions of dollars to Chinese students for performances, and provides halls and transportation free of charge.