24-ամյա ամերիկացին մերկացել է Օբամայի համար
Հոկտեմբերի 11-ին Ֆիլադելֆիայում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ելույթի ժամանակ մերկ մարդ է հայտնվել: 24-ամյա Խուան Ռոդրիգես Ջեյմսն իր այս արարքի համար կարող է 1 միլիոն դոլար ստանալ բրիտանացի միլիարդատեր Ալկի Դեյվիդսից:
Նշենք, որ ընթացիկ տարվա օգոստոսին միլիարդատերը խոստացել էր մեկ միլիոն դոլար վճարել այն մարդուն, ով մերկ վիճակում կհայտնվեր նախագահ Օբամայի առաջ, մարմնին կգրեր միլիարդատիրոջ կողմից առաջարկված կայքի անունը` գովազդային նպատակներով և այդ անունը 6 անգամ կբացականչեր, հաղորդում է Weekly Standard-ը:
Ջեյմսը որոշել է այդ քայլին դիմել, իսկ հատուկ ծառայության աշխատակիցները միանգամից ձերբակալել են նրան:
Դեյվիդսը հայտարարել է, որ երբ նա տեսնի երիտասարդի իրականացրած արարքի տեսահոլովակը, պատրաստ է վճարել խոստացված գումարը, այն էլ` կանխիկ:

Man Streaks in Front of Obama for $1 Million
If billionaire Alki David is an honest man, 24-year-old Juan James Rodriguez, the man who streaked in front of Barack Obama at the president’s rally in Philadelphia on Oct 10, will be paid $1 million for his stunt, reports The Weekly Standard.
David is a billionaire shipping and bottling magnate who is known to carry out stunts, mainly by paying others to perform them. As the The Sun reported on August 17: "A WACKY billionaire has offered $1 million (£638,700) to the first person who streaks in front of US President Barack Obama. Loaded Alki David has promised to pay out the cash — providing the streaker writes the name of his website 'Battlecam' across their chest."
“When I see the video and it’s confirmed...it won’t be cheque , it will be cash,” David, reached by phone tonight, told The Weekly Standard.
The requirements of the streaking stunt, David told me, are that the streaker must have been within “eye-shot and ear shot of the president, they have to scream the name ‘battlecam.com’ six times, and they have to be nude.”