Ոստիկանությունը 2010թ. «ցանկալի արդյունքներ» է արձանագրել
Ճանապարհային ոստիկանությունը 2010 թվականին «ցանկալի արդյունքներ է» արձանագրել Ճանապարհային ոստիկանությունը 2010 թվականը ամփոփել է բոլորի համար ցանկալի արդյունքներով. տարվա ընթացքում պետական հաշվառման է վերցվել 1974 պատահար, որոնց հետևանքով զոհվել է 293 մարդ, վիրավորվել` 2671 մարդ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհապարեկային ծառայության պետ, ոստիկանության գնդապետ Նորիկ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով` 2009 տարվա համեմատ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների քանակը նվազել է 28-ով, զոհերի թիվը` 32-ով, վիրավորների թիվը` 82-ով:
«2009 թվականին կատարված աշխատանքի արդյունքում կարողացանք կանգնեցնել 2008 թվականին արձանագրված ճանապարհատրանսպորտային պատահարների քանակի աճի տենդենցը: 2009 և 2010 թվականների ընթացքում Հայաստանում զոհվել է 196 մարդ պակաս, քան 2008 թվականին», - տեղեկացրել է Նորիկ Սարգսյանը:
Նշենք, որ տոնական տասը օրերի ընթացքում գրանցվել է 61 ՃՏՊ, որոնց հետևանքով զոհվել է 5 մարդ, վիրավորվել` 11: Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ պատահարների քանակը նվազել է 6-ով, զոհերի թիվը` 4-ով, իսկ վիրավորների թիվն աճել է 7-ով: Ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհապարեկային ծառայության պետն ասել է նաև, որ վրաերթի հետևանքով զոհված հետիոտների թիվը 2010 թվականի համեմատ նվազել է 10-ով: «2010 թվականին հետիոտնի նկատմամբ 22 824 արձանագրություն է կազմվել նախորդ տարվա 6 876-ի փոխարեն: Սրան պետք է վերագրել տասը պակաս զոհերը», - ընդգծել է Սարգսյանը:
Անցած տարվա ընթացքում 110 426 վարորդ է հայտնաբերվել առանց ամրագոտու ղեկին գտնվելու համար, ասել է ոստիկանության գնդապետը: Իսկ ընդհանուր առմամբ ամբողջ տարվա ընթացքում 728 644 բոլոր տեսակի խախտումներ են արձանագրվել, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը 53 հազարով: Միջին հաշվով Հայաստանում շահագործվող յուրաքանչյուր տրանսպորտային միջոցի վարորդի նկատմամբ առնվազն երեք արձանագրություն է կազմվել: Կազմված արձանագրութուններով պետբյուջե է փոխանցվել մոտ 2 միլիարդ 700 միլիոն դրամ, եզրափակել է Նորիկ Սարգսյանը:

Armenia's Road Police achieved its "desired results" in 2010: during the year, there were 1,974 recorded road accidents as a result of which 293 people died and 2,671 were injured, said RA Traffic Police Road Patrol Service Division Chief Norik Sargsyan during a press conference in Yerevan today.
According to him, compared to 2009, there were 28 less accidents, 32 less people died and 82 less people were injured in 2010.
"As a result of work carried out in 2009, we were able to stop the tendency of increased traffic accidents recorded in 2008. During 2009 and 2010, 196 less people were killed than in 2008," said Sargsyan.
Note that during the 10 days of New Year's festivities in Armenia, 61 road accidents were recorded, which resulted in 5 dead and 11 injured. Compared to the same period in the previous year, the number of incidents reduced by 6 and the number of victims dropped by 4, while the number of injured increased by 7. The traffic police chief also noted that the number of pedestrians killed by road accidents reduced by 10 this year as compared to 2010.
Last year, 110,426 drivers were caught not wearing seat belts while driving, added Sargsyan. While 728,644 of different types of road traffic violations overall were recorded in 2010, which exceeded the previous year by 53,000.
The funds accumulated from fines resulted in 2.7 billion drams (about 7.5 million USD) being transferred to the state budget, concluded Norik Sargsyan.