Հայաստանից արտաքսված գործարարի կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է
Նովգորոդի քաղաքային դատարանը մերժել է նովգորոդցի գործարար Թելման Մխիթարյանի փաստաբանների բողոքարկման դիմումները` Մխիթարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը 2 ամսով երկարաձելու առնչությամբ:
Ինչպես հաղորդում է БалтИнфо-ն, Մխիթարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2011 թվականի փետրվարի 22-ը, ընդհանուր հաշվով 5 ամիս 28 օր:
Նովգորոդում հանցավոր աշխարհի հեղինակություն համարվող երկու խոշոր գործարարների` Թելման Մխիթարյանի և Նիկոլայ Կրավչենկոյի նկատմամբ 2008 թվականին քրեական գործ էր հարուցվել «Հսկայական ծավալների դրամաշորթության» մեղադրանքով:
2009 թվականին Մխիթարյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում էր հայտարարվել: 2010-ի օգոստոսին Մխիթարյանին բերման են ենթարկել Երևանում, իսկ հոկտեմբերի 22-ին նա արտաքսվել է Ռուսաստան:
Թելման Մխիթարյանը ղեկավարում էր «Նովգորոդի ապակեթելերի գործարանը», ինչպես նաև մի շարք ձեռնարկություններ: Երկար ժամանակ համարվում էր տարածաշրջանային տնտեսության «ստվերային» ղեկավարը: Ուներ քաղաքի պատվավոր քաղաքացու կոչում:

Russia’s Novgorod Regional Court dismissed appeals by attorneys of Novgorod entrepreneur Telman Mkhitaryan on extending Mkhitaryan’s term of imprisonment by 2 months.
As reported by BaltInfo, Mkhitaryan will be kept behind bars till Feb. 22, 2011 — for a total of 5 months and 28 days.
Recall that in 2008, a criminal case was launched against Telman Mkhitaryan and Nikolai Kravchenko, two notorious leaders of Novgorod’s criminal underworld, who were charged with large-scale extortion.
In 2009, Mkhitaryan was placed on an international “most wanted” list. In Aug. 2010, Mkhitaryan was caught in Yerevan, Armenia, and on Oct. 22, he was extradited to Russia.
Mkhitaryan headed several companies, most notably the Novgorod Glass Fiber Factory, and controlled a considerable section of the Russian region’s economy. Long considered Novgorod’s “shadow” leader, Mkhitaryan received many awards and was even bestowed the title of honorary citizen of Velikiy (“Great”) Novgorod by the city’s administration.