Հայաստանից արտաքսված գործարարի կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է
Նովգորոդի քաղաքային դատարանը մերժել է նովգորոդցի գործարար Թելման Մխիթարյանի փաստաբանների բողոքարկման դիմումները` Մխիթարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը 2 ամսով երկարաձելու առնչությամբ:
Ինչպես հաղորդում է БалтИнфо-ն, Մխիթարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2011 թվականի փետրվարի 22-ը, ընդհանուր հաշվով 5 ամիս 28 օր:
Նովգորոդում հանցավոր աշխարհի հեղինակություն համարվող երկու խոշոր գործարարների` Թելման Մխիթարյանի և Նիկոլայ Կրավչենկոյի նկատմամբ 2008 թվականին քրեական գործ էր հարուցվել «Հսկայական ծավալների դրամաշորթության» մեղադրանքով:
2009 թվականին Մխիթարյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում էր հայտարարվել: 2010-ի օգոստոսին Մխիթարյանին բերման են ենթարկել Երևանում, իսկ հոկտեմբերի 22-ին նա արտաքսվել է Ռուսաստան:
Թելման Մխիթարյանը ղեկավարում էր «Նովգորոդի ապակեթելերի գործարանը», ինչպես նաև մի շարք ձեռնարկություններ: Երկար ժամանակ համարվում էր տարածաշրջանային տնտեսության «ստվերային» ղեկավարը: Ուներ քաղաքի պատվավոր քաղաքացու կոչում:

Экстрадированному Арменией бизнесмену-авторитету продлили срок
Новгородский областной суд оставил без удовлетворения жалобы адвокатов новгородского бизнесмена Тельмана Мхитаряна, которому районный суд продлил срок содержания под стражей на 2 месяца.
Как сообщает «БалтИнфо», срок содержания Мхитаряна под стражей продлен до 22 февраля 2011 года, а всего составил 5 месяцев 28 суток.
Уголовное дело в отношении двух авторитетных новгородских предпринимателей Тельмана Мхитаряна и Николая Кравченко было возбуждено по статье «вымогательство, совершенное в целях получения имущества в особо крупном размере» в 2008 году.
В 2009-м Мхитарян был объявлен в международный розыск. В августе 2010 года Мхитаряна задержали в Ереване, а 22 октября он был экстрадирован в Россию.
Тельман Мхитарян в недалеком прошлом возглавлял ЗАО «Новгородский завод стекловолокна», а также владел еще рядом новгородский предприятий. Долгое время считался «теневым» руководителем областного центра. Имел ряд высоких наград, являлся почетным гражданином Великого Новгорода.