Լավրովը խորհուրդ է տալիս չխանգարել ղարաբաղյան գործընթացին
Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները այս ամիս հանդիպում կանցկացնեն, հինգշաբթի օրը Մոսկվայում կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Անդրադառնալով առաջիկա հանդիպման տրամաբանությանը` Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ երեք երկրների արտաքին գործերի նախարարները հանդիպում են անցկացնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում եռակողմ` Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների ձեւաչափով անցկացվող յուրաքանչյուր բանակցությունից առաջ, հաղորդում է «Ազատությունը»:
«Արտգործնախարարներն այդ շփումների ժամանակ ձգտում են շոշափել երկու-երեք հարցերի լուծումները, որոնք թեև աննշան են մյուս` արդեն իսկ համաձայնեցված հարցերի համեմատությամբ, բայցև ավելի բարդ են համարվում», - ասել է Լավրովը:
«Ռուսաստանը համանախագահ մյուս երկրների` Միացյալ Նահանգների ու Ֆրանսիայի հետ միասին ջանքեր է գործադրում Ղարաբաղյան բանակցություններում համաձայնության ձեռք բերման համար», - նշել է Ռուսաստանի արտգործնախարարը:
Խոսելով Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հետ անցկացվող արդեն ավանդական դարձած հանդիպումների մասին` Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ այդպիսի շփումներն արդեն մեկ տասնյակից ավելի են եղել, նաև` անդրադարձել է դրանց նպատակին:
«Բացի եռյակում իր մասնակցությունն ունենալուց, Ռուսաստանը` նախևառաջ ի դեմս նախագահ Մեդվեդևի, օգտագործում է իր հարաբերությունները Երևանի և Բաքվի հետ` համանախագահների արդեն իսկ համաձայնեցրած մոտեցումների համատեքստում աշխատելով գտնել լուծումներ նաև երեք երկրների` Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների ֆորմատում», - հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարը իր ղեկավարած կառույցի անցած տարվա աշխատանքի ամփոփմանը նվիրված ասուլիսում:
«Կարգավորման այս էտապում ամենակարեւորը հարցին չխանգարելն է: Որովհետև, երբ ներգրավվում են այնպիսի ամբիոններ, ինչպիսին ՄԱԿ-ն ու ԵԱՀԿ-ն են, հարցը քննարկումների դաշտից հասարակական բանավեճի դաշտ է տեղափոխվում», - ընդգծել է Լավրովը:

Глава МИД России советует не мешать карабахскому процессу
Встреча глав МИД Армении, Азербайджана и России ожидается в январе, заявил на пресс-конференции по итогам 2009 года глава МИД РФ Сергей Лавров, передает “РИА Новости”.
"Да, ожидается, думаю, что в этом месяце", - сказал он, отвечая на вопрос СМИ, следует ли ожидать такой встречи в ближайшее время.
Касаясь логики предстоящей встречи, глава МИД России отметил, что министры иностранных дел трех стран проводят встречи перед каждым раундом переговоров по вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта, проходящих в формате трехсторонней встречи президентов России, Азербайджана и Армении.
«Россия вместе с другими странами-сопредседателями – США и Францией – прилагает усилия по достижению договоренностей в переговорах по Карабаху», - передает слова Лаврова радио “Свобода”.
Говоря о проводимых по инициативе президента России Дмитрия Медведева и ставших уже традиционными встречах президентов Армении и Азербайджана в трехстороннем формате, Сергей Лавров заявил, что состоялось уже больше десятка таких контактов. Он также отметил их цель.
«Помимо участия в тройке , Россия в лице президента Дмитрия Медведева использует свои отношения с Ереваном и Баку, чтобы в русле уже согласованных подходов попытаться найти решения в формате встреч президентов трех стран – Армении, Азербайджана и России», - заявил глава МИД России на пресс-конференции, посвященной подведению итогов работы руководимого им ведомства за прошедший год.
«На данном этапе урегулирования самое главное - не мешать этому процессу, потому что как только начинают привлекаться трибуны таких организаций, как ООН и ОБСЕ, то вопрос сразу из делового обсуждения перетекает в сферу публичной полемики», - подчеркнул Лавров.