Լավրովը խորհուրդ է տալիս չխանգարել ղարաբաղյան գործընթացին
Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները այս ամիս հանդիպում կանցկացնեն, հինգշաբթի օրը Մոսկվայում կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Անդրադառնալով առաջիկա հանդիպման տրամաբանությանը` Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ երեք երկրների արտաքին գործերի նախարարները հանդիպում են անցկացնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում եռակողմ` Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների ձեւաչափով անցկացվող յուրաքանչյուր բանակցությունից առաջ, հաղորդում է «Ազատությունը»:
«Արտգործնախարարներն այդ շփումների ժամանակ ձգտում են շոշափել երկու-երեք հարցերի լուծումները, որոնք թեև աննշան են մյուս` արդեն իսկ համաձայնեցված հարցերի համեմատությամբ, բայցև ավելի բարդ են համարվում», - ասել է Լավրովը:
«Ռուսաստանը համանախագահ մյուս երկրների` Միացյալ Նահանգների ու Ֆրանսիայի հետ միասին ջանքեր է գործադրում Ղարաբաղյան բանակցություններում համաձայնության ձեռք բերման համար», - նշել է Ռուսաստանի արտգործնախարարը:
Խոսելով Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հետ անցկացվող արդեն ավանդական դարձած հանդիպումների մասին` Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ այդպիսի շփումներն արդեն մեկ տասնյակից ավելի են եղել, նաև` անդրադարձել է դրանց նպատակին:
«Բացի եռյակում իր մասնակցությունն ունենալուց, Ռուսաստանը` նախևառաջ ի դեմս նախագահ Մեդվեդևի, օգտագործում է իր հարաբերությունները Երևանի և Բաքվի հետ` համանախագահների արդեն իսկ համաձայնեցրած մոտեցումների համատեքստում աշխատելով գտնել լուծումներ նաև երեք երկրների` Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների ֆորմատում», - հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարը իր ղեկավարած կառույցի անցած տարվա աշխատանքի ամփոփմանը նվիրված ասուլիսում:
«Կարգավորման այս էտապում ամենակարեւորը հարցին չխանգարելն է: Որովհետև, երբ ներգրավվում են այնպիսի ամբիոններ, ինչպիսին ՄԱԿ-ն ու ԵԱՀԿ-ն են, հարցը քննարկումների դաշտից հասարակական բանավեճի դաշտ է տեղափոխվում», - ընդգծել է Լավրովը:

A meeting of the foreign ministers of Armenia, Azerbaijan and Russia is expected to take place later this month, said Russian foreign minister Sergei Lavrov at a press conference in Moscow on Thursday.
Explaining the logic behind the upcoming meeting, Lavrov noted that the three countries' foreign ministers meet before each round of negotiations on the Nagorno-Karabakh peace process, which takes place in the form of a trilateral meeting among the presidents of Russia, Azerbaijan and Armenia, reports RFE/RL's Armenian service (Azatutyun Radio).
"Russia, together with the United States and France, is making efforts to reach agreement in its talks on Karabakh," said the Russian foreign minister.
Speaking about the usual round of meetings with the leaders of Armenia and Azerbaijan initiated by Russian President Dmitry Medvedev, Lavrov said such meetings have already taken place more than a dozen times and stated their goal.
"In addition to participating in the triad , Russia, represented by President Dmitry Medvedev, uses its relations with Yerevan and Baku in line with already agreed approaches to try to find solutions in the format of meetings among the presidents of the three countries — Armenia, Azerbaijan and Russia," said Russia's foreign minister
"The most important thing at this stage of the settlement is not interfering with the process, because as soon as organizations such as the UN and the OSCE get involved, the issue spills over from the field of discussion to the public debate arena," he said.