«Ձեր ղարաբաղյան խնդիրները ձեզ պահեք». սկանդալ Ղազախստանում
Ղազախստանի «Ատիրաու» ֆուտբոլային ակումբի նոր մարզիչ Ռամիզ Մամեդովը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում աշխատել մի կոլեկտիվում, որտեղ հայեր կան: Մարզչի հայտարարությունը վրդովմունք է առաջացրել թիմի երկրպագուների մոտ:
Նշենք, որ «Ատիրաու»-ի կողմից հանդես էր գալիս Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի նախկին հարձակվող Տիգրան Ղարաբաղցյանը:
Azerifootball.com-ին տված հարցազրույցում ադրբեջանցի մարզիչն ասել է. «Որքանով որ ես տեղյակ եմ, Ղարաբաղյանն այլևս «Ատիրաու» թիմի կազմում հանդես չի գալիս: Սակայն, եթե դա այդպես չէ, ես ստիպված կլինեմ խոսել ակումբի ղեկավարության հետ: Եթե ես աշխատում եմ «Ատիրաույում», այդտեղ հայ չպիտի լինի»:
Այս հայտարարությանն անմիջապես արձագանքել են ակումբի երկրպագուները.
«Մենք` «Ատիրաու» ակումբի երկրպագուներս, Մամեդովին տեղեկացնում ենք, որ Ղազախստանը բազմազգ պետություն է, որտեղ բնակվում են ավելի քան 100 ազգերի ներկայացուցիչներ, որոնք կողք կողքի ապրում են խաղաղության, բարեկամության և համաձայանության մթնոլորտում:
Մեր թիմում կողք կողքի միշտ խաղացել են ռուսներ, ադրբեջանցիներ, չեչեններ, ուկրաինացիներ և այլ ազգերի ներկայացուցիչներ: Իսկ ֆուտբոլային ակումբին մարզադաշտում երկրպագում են կրկին ազգային տարբեր պատկանելություն ունեցող մարդիկ:
Եթե դուք ազգային պատկանելությամբ եք ընտրում ֆուտբոլիստներին, դա խոսում է Ձեր մարդկային որակների մասին: Ղարաբաղցյանի մասին այդպիսի հայտարարություն անելը պարզապես անթույլատրելի է: Մեզ չեն վերաբերում ձեր ղարաբաղյան խնդիրները, ձեր խնդիրները ձեզ պահեք և թողեք Ադրբեջանում: Դուք արդեն Ղազախստանում եք: Այստեղ ազգայնամոլության համար տեղ չկա: Մեր երկրում և մեր քաղաքում անընդունելի է նման վերաբերմունքը:
Անգամ չսկսելով ակուբի մարզիչի Ձեր գործունեությունը` արդեն աջ ու ձախ նման ազգայնական հայտարարություններ եք անում: Դուք արդեն կորցրել եք երկրպագուների հարգանքը ձեր նացիստական հայացքների պատճառով»:

A statement by Kazakhstani FC Atryrau's new coach, Ramiz Mammadov (pictured), that he will not work for a team with Armenian players has outraged fans and supporters.
Note that former striker with Armenia's youth team Tigran Gharabaghtsyan currently plays for FC Atyrau.
In an interview with Azerifootball.com, the Azeri coach said, "As far as I know, Gharabaghtsyan no longer plays for Atyrau. However, if that's not the case, I will talk to the club's management. If I'm working with Atyrau, there shouldn't be any Armenians here."
Atyrau fans immediately responded to this statement with an open letter:
"We, the fans of FC Atyrau, inform Mammadev that Kazakhstan is a multi-ethnic state, where representatives of more than 100 nations live side by side in peace, friendship and harmony.
"Kazakh, Russians, Azerbaijanis, Chechens, Ukrainians and members of other nationalities have always played side by side in our team. And in the Atyrau stadium, the football club has been supported by people of different nationalities.
"If you choose football players based on ethnicity, that speaks to your qualities as a person. It's simply unacceptable to make such statements about Gharabaghtsyan. Your Karabakh issues do not affect us, keep your conflicts to yourselves and leave them in Azerbaijan. You are now in Kazakhstan! There is no room for nationalism here!  Such views are unacceptable in our country and in our city.
"Not having yet begun your work as head coach, you are already making nationalist statements left and right. You've already lost the respect of fans as a result of your Nazi views."