Պիկետ քաղբանտարկյալների համար` «Արմենիա – Մարիոթ» հյուրանոցի մոտ
Հայաստանի քաղաքական բանտարկյալների և հալածյալների պաշտպանության կոմիտեն հունվարի 18-ին, ժամը 13.00-ին քաղաքական բանտարկյալների անհապաղ ազատ արձակման պահանջով պիկետ է կազմակերպելու «Արմենիա – Մարիոթ» հյուրանոցի մոտ:
Այդ օրը Հայաստան է այցելելու Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը, ով իջեվանելու է «Արմենիա – Մարիոթում»:
Նշենք, որ այցի շրջանակներում Համմարբերգը հանդիպելու է ՀՀ առաջին նախագահ,Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և քաղբանտարկյալ ՆիկոլՓաշինյանի հետ:

Activists Demanding Release of Political Prisoners to Gather in Front of Armenia Marriott
The Committee for the Protection of Political Prisoners and Persecuted People will be organizing a "picket" in front of the Armenia Marriott Hotel in Yerevan's Republic Square on Jan. 18 at 1 pm to demand the immediate release of all political prisoners in Armenia.
Recall that on Jan. 18, Council of Europe Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg will arrive in Armenia, where he will be staying at the Armenia Marriott.
As previously reported, Hammarberg will meet with leader of the opposition group the Armenian National Congress Levon Ter-Petrossian, as well as visit imprisoned journalist Nikol Pashinyan during his three-day visit.