Համմարբերգի այցից հետո քաղբանտարկյալների կազատեն. կարծիք
Համմարբերգի այցից հետո օրերի կամ մի քանի շաբաթների ընթացքում ևս մի քանի քաղբանտարկյալների կազատեն: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար, ՀԱԿ անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Խոսելով ԵԽ Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգի` հունվարի 18-ին Հայաստան սպասվող այցի մասին` նա նշել է, որ Համմարբերգը ԵԽ միակ պաշտոնյան  է, ով 2008թ. ընտրություններից ու մարտի 1-ի սպանդից հետո հայտարարել է, որ Հայաստանում ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական վենդետա, ինչպես նաև այցելել  է քաղբանտարկյալներին և պահանջել է  նրանց ազատությունը:
«Համմարբերգը բացառություն է Եվրոպական կառույցների մեջ: Մենք չենք կասկածում նրա անաչառությանը, անկեղծությանը և սկզբունքայնությանը»,- ասել է Արզումանյանը:
Բանախոսի խոսքով` մեր իշխանությունները գիտակցում են, որ քաղբանտարկյալների ազատումը պարտադիր է, քանի որ միջազգային հանրությունը այլևս չի հանդուրժում նրանց առկայությունը, և իշխանությունները, դեմքը փրկելու համար, վերջին մի քանի ամիսներին ևս մոտ հինգ քաղբանտարկյալ ազատեցին:

Визит самого честного чиновника СЕ вселяет надежду в экс-главу МИД Армении
После визита комиссара Совета Европы по правам человека Томаса Хаммарберга в Армению в течение нескольких дней или недель освободять еще несколько политзаключенных. Об этом на встрече с журналистами заявил экс-глава МИД Армении, член Армянского национального конгресса Александр Арзуманян.
По его словам, Хаммарберг единственный европейский чиновник, который после президенских выборов 2008 года и событий 1 марта (разгон мирной демонстрации, в результате чего погибли 10 человек) заявил, что в отношении оппозиции в Армении «осуществляется политическая вендетта», а также встретился с политзаключенными и требовал их освобождения.
«Хаммарберг является исключением в Европейской организации. Мы не сомневаемся в его беспристрастности, искренности и принципиальности», - подчеркнул Арзуманян.
По словам бывшего министра, власти Армении осознают, что политзаключенных так или иначе освободят, так как мировая общественность не приемлет их наличия, и власти, чтобы не ударить лицом в грязь, в последние месяцы освободили еще пятерых политзаключенных.