Համմարբերգի այցից հետո քաղբանտարկյալների կազատեն. կարծիք
Համմարբերգի այցից հետո օրերի կամ մի քանի շաբաթների ընթացքում ևս մի քանի քաղբանտարկյալների կազատեն: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար, ՀԱԿ անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Խոսելով ԵԽ Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգի` հունվարի 18-ին Հայաստան սպասվող այցի մասին` նա նշել է, որ Համմարբերգը ԵԽ միակ պաշտոնյան  է, ով 2008թ. ընտրություններից ու մարտի 1-ի սպանդից հետո հայտարարել է, որ Հայաստանում ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական վենդետա, ինչպես նաև այցելել  է քաղբանտարկյալներին և պահանջել է  նրանց ազատությունը:
«Համմարբերգը բացառություն է Եվրոպական կառույցների մեջ: Մենք չենք կասկածում նրա անաչառությանը, անկեղծությանը և սկզբունքայնությանը»,- ասել է Արզումանյանը:
Բանախոսի խոսքով` մեր իշխանությունները գիտակցում են, որ քաղբանտարկյալների ազատումը պարտադիր է, քանի որ միջազգային հանրությունը այլևս չի հանդուրժում նրանց առկայությունը, և իշխանությունները, դեմքը փրկելու համար, վերջին մի քանի ամիսներին ևս մոտ հինգ քաղբանտարկյալ ազատեցին:

Armenian Political Prisoners to be Released after Hammarberg's Visit: Opinion
A few days or weeks after Hammarberg's visit, political prisoners in Armenia will be released, said Armenia's former foreign minister, Armenian National Congress member Alexander Arzumanyan, speaking to journalists in Yerevan today.
Speaking about Council of Europe (CoE) Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg's Jan. 18 visit to Armenia, Arzumanyan noted that Hammarberg is the only CoE official who, after the Feb. 2008 presidential election and the events of March 1, 2008, which left 10 dead and many more wounded, said a political vendetta was being carried out against opposition members in Armenia, as well as visiting political prisoners and asking for their release.
"Hammarberg is the exception in European agencies. We don't doubt his impartiality, honesty and principled approach," said Arzumanyan.
According to him, Armenian authorities know that the release of political prisoners is mandatory since the international community no longer tolerates their existence, and the government, in order to save face, released about five political prisoners in the last few months.