Փաստաբանը Դինքի սպանության մասին նոր մանրամասներ կհայտնի
Թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության 4-րդ տարելիցի օրը` հունվարի 19-ին, Դինքի ընտանիքի փաստաբան Ֆեթիյե Չետինը զեկույց է ներկայացնելու, որում ամփոփվում է դատավարության ընթացքը:
Փաստաբանը հատուկ Epress.am-ի համար մեկնաբանել է զեկույցի բովանդակությունը:
Չետինի խոսքով` նախորդ զեկույցներում Դինքի ընտանիքի փաստաբանները ներկայացրել են լրագրողի սպանության հետ կապված մանրամասներ, այդ թվում` խոսել են սպանության իրական պատճառների մասին, մատնանշել են, թե ով կարող է կանգնած լինել սպանության հետևում` բարձրացնելով որոշ հարցեր և փորձելով պատասխաններ տալ այդ հարցերին:
«Այսօր, երբ դատական նիստերի ընթացքում գործի հանգամանքների վրա որոշակի լույս է սփռվել, գործի փաստաթղթերի բովանդակությունը հայտնի է դարձել, գործից դուրս իրականացված հետաքքնության պատասխաններ են ստացվել, սեպտեմբերին հրապարակվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը, մեր տեսակետը և կարծիքը հնարավոր է հստակ ձևակերպել», - ասել է Ֆեթիյե Չետինը:
Փաստաբանը նշում է, որ իրենց զեկույցը մեկնաբանում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը` կանգ առնելով կարևորագույն կետերի վրա:
«Զեկույցում մենք ցույց ենք տալիս, թե ինչպես Եվրոպական դատարանի դատավորները, առաջնորդվելով գործի այն նույն փաստաթղթերով, որոնք քննել են թուրք դատավորները, միանգամայն այլ եզրակացությունների են գալիս», - հայտարարել է Դինքի ընտանիքի փաստաբանը:
Չետինի խոսքով` 21 էջից բաղկացած զեկույցը պատասխանում է այն հարցին, թե ինչու Թուրքիայի պետական անվտանգության ուժերը, որոնք նախօրոք տեղեկացվել են սպանության ծրագրի մասին, ոչ մի քայլ չեն ձեռնարկել, և ինչու նրանք չեն կարողացել կանխել Դինքի սպանությունը:
Հիշեցնենք, որ Դինքի սպանության մեջ մեղադրվում են Թուրքիայում գործող ազգայնական կազմակերպությունները, այդ թվում` այն ուժերը, որոնք կապված են եղել «Էրգենեկոն» հանցավոր խմբավորման հետ:
Անկախ հետաքննությունների արդյունքում Դինքի ընտանիքի փաստաբաններին, ինչպես նաև մի քանի լրագրողների հաջողվել է ապացույցներ ձեռք բերել առ այն, որ Թուրքիայի իրավապահ մարմինները հնարավորություն են ունեցել կանխել Դինքի սպանությունը, սակայն չեն արել դա:

Адвокат представит подробности убийства армянского журналиста
19 января, в день четвертой годовщины убийства турецкого журналиста армянского происхождения Гранта Динка, адвокат семьи убитого Фетийе Четин представит доклад, в котором подводятся итоги судебного следствия.
Четин предоставила Epress.am письмо, рассказывающее о докладе.
В письме, в частности, отмечено, что в предыдущих докладах адвокаты семьи Гранта Динка представляли подробности убийства журналиста, а также говорили о действительных причинах убийства, отмечая, кто может стоять за преступлением.
«Сегодня, когда в ходе судебных заседаний прояснены некоторые вопросы относительно обстоятельств дела, когда стало известно содержание документов, в результате проведенного вне дела расследования получены ответы, есть решение Европейского суда по правам человека, мы можем четко сформулировать нашу точку зрения», - пишет Четин.
Адвокат отмечает, что доклад комментирует решение Евросуда по правам человека, заостряя внимание на важнейших пунктах.
«В докладе мы демонстрируем, как судьи Европейского суда, руководствуясь теми же документами, которые изучали и турецкие судьи, делают совершенно иные выводы», - заявила адвокат.
По словам Фетийе Четин, доклад из 21 страницы отвечает на вопрос о том, почему служба национальной безопасности Турции, будучи заранее информирована об убийстве, не предприняла никаких действий и почему она не смогла предотвратить убийство Динка.
Напомним, что в убийстве журналиста обвиняются действующие в Турции радикальные организации, в том числе силы, которые имели связь с преступной группировкой «Эргенекон».
В результате независимого расследования адвокатам семьи Динка и нескольким журналистам удалось найти доказательства тому, что правоохранительные органы Турции имели возможность предотвратить убийство Динка, однако они этого не сделали.