In Memoriam. Վախենամ` Հրանտ Դինքի անունը բրենդ է դառնում…
Արդյո՞ք մենք իրականում ցանկանում ենք բացահայտել Հրանտ Դինքի սպանությունը: Թե՞ ցանկանում ենք շարունակել ապրել մեր ցավով և ամոթի զգացումով: Նման հարցեր ծագում են, երբ հիշում ենք Հրանտին իր սպանության օրը: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է լրագրող Արիս Նալջին` խոսելով «Ագօս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր, իրավապաշտպան, 2007 թվականի հունվարի 19-ին ազգայնամոլի կողմից սպանված Հրանտ Դինքի մասին:
Արիսը «Ագօսի» պատասխանատու խմբագիրն է, որ թերթում աշխատում է 13 տարի և լրագրողի իր ճանապարհն անցել է Հրանտ Դինքի կողքին, ում համարում է իր հոգևոր հայր և ուսուցիչ:
Արիս Նալջին ցավով է փաստում, որ Դինքի սպանությունից 4 տարի անց էլ Թուրքիայի և Հայաստանի հասարակություններում շատ քիչ բան է փոխվել, շատ քիչ բան է իրագործվել այն ամենից, ինչի մասին խոսում էր և ինչի համար պայքարում էր թուրքահայ լրագրողը:
«Վախենամ, որ Հրանտ Դինքի անունը բրենդի է վերածվում: Շատերն օգտագործում են նրա անունը, սակայն կյանքի չեն կոչում նրա գաղափարները», - ասել է Արիս Նալջին:
Նրա կարծիքով` իրականում այն փոփոխությունները, որոնք եղան Թուրքիայի հասարակությունում, արեցին ոչ թե հայերը կամ թուրքերը, այլ Հրանտը: Նա դարձավ իր համայնքի անունը:
«Ես միշտ ասում եմ, որ փոփոխություններն իրականացնում են մարդիկ, մարդիկ կարող են լավը կամ վատը լինել, և ոչ թե ազգերն ու պետությունները: Նա բարեփոխումներ իրականացրեց և հատուցեց դրա համար կյանքով: Սակայն այս պահին մենք դեռ առնվազն 2 քայլ հեռու ենք Հրանտի գաղափարներն իրականացնելուց: Դա վերաբերում է ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ հայերին` և հայաստանցիներին, և թուրքահայերին», - ասել է «Ագօսի» պատասխանատու խմբագիրը:
Արիս Նալջին հիշեցրել է, որ Հրանտի պայքարը խոսքի ազատության համար էր, սակայն այսօր Թուրքիայում այս ոլորտում բազմաթիվ խնդիրներ կան: Հրանտը ցանկանում էր Հայաստանի և Թուրքիայի հասարակությունների ակտիվ երկխոսություն տեսնել, սակայն այդ երկխոսությունն այսօր խափանվում է:
«Հրանտ Դինքի սպանությունից 4 տարի է անցել, սակայն Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը կարողանում է անպատեհ արտահայտություններ հնչեցնել հայերի հասցեին: Նա սպառնում է, որ կարող է արտաքսել Թուրքիայում ապրող հայաստանցիներին: Խոսքի ազատության առումով մենք, ցավոք, առաջ չենք գնացել: Անգամ Եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել Թուրքիայի դեմ, սակայն կառավարությունը չի շտապում այն իրագործել», - ասել է Արիս Նալջին:
Լրագրողը նշել է, որ չեն իրականացվել Դինքի երկու երազանքները` Թուրքիայում չկա հայերին պատկանող ռադիոալիք, թեև այն բացելու հնարավորություն կար, սակայն հայ համայնքը ոչինչ չարեց, չկա նաև Հայաստանից ներգաղթյալների համար դպրոց:
«Այս երազանքերը ոչ միայն Հրանտին էին պատկանում: Դրանք ժողովրդավարության պարտադրանքն են: Ստիպված ենք արձանագրել, որ Դինքի մահից հետո խոսքի ազատության ու ժողովրդավարության վիճակը նույն կետում են մնացել», - ասել է Նալջին` հավելելով, որ անգամ «Ագօս» շաբաթաթերթը չի կարողացել հաղորդակցության նոր ուղիներ զարգացնել:
«Ես ինքս ինձ էլ եմ քննադատում: Այսօր ես ասում եմ, որ ամաչում եմ: Ամաչում եմ ինձ համար և բոլորի համար», - նշել է Արիս Նալջին:
Նրա խոսքով` Հայաստանի և Թուրքիայի հասարակությունները պետք է շարունակաբար փորձեն իրականացնել այն խնդիրները, որոնց լուծման համար պայքարում էր Հրանտ Դինքը: Իսկ դա և Թուրքիայի, և Հայաստանի հասարակությունների համատեղ խնդիրն է: Ըստ Արիս Նալջիի` հարկավոր է ակտիվացնել երկխոսությունը երկու երկրների միջև, համատեղ օրաթերթ, հեռուստաալիք ստեղծել, պաշտոնական մակարդակի բերել հասարակական կազմակերպությունների կողմից երկու երկրների հասարակությունների մերձեցման նպատակով իրականացվող համատեղ ծրագրերը:
Նույն խնդիրները Հայաստանի և Թուրքիայի հասարակությունների առջև ծառացած էին մինչև 2007 թվականի հունվարի 19-ը:

In Memoriam. Имя убитого армянского журналиста не должно превращаться в бренд
Действительно ли мы хотим раскрыть убийство Гранта Динка? Или хотим продолжать жить с болью и чувством стыда? Этими вопросами задаешься, когда вспоминаешь Гранта в день его смерти. Так Арис Налчи начал свою беседу с Epress.am о Гранте Динке – правозащитнике и главном редакторе издаваемой на армянском и турецком языках стамбульской газеты «Агос», убитом 19 января 2007 года.
Арис – ответственный редактор «Агоса», работает в газете 13 лет, а начинал свою журналистскую деятельность бок о бок с Динком, которого считает своим учителем.
Арис Налчи с сожалением отметил, что по прошествии четырех лет в армянском и турецком обществах мало что изменилось, мало что осуществлено из всего того, о чем говорил и за что боролся турецкий журналист армянского происхождения.
«Боюсь, что имя Гранта Динка превращается в бренд. Многие используют его, однако не осуществляют его идей», - подчеркнул Налчи.
По мнению журналиста, перемены, произошедшие в турецком обществе, произошли не благодаря армянам или туркам, а благодаря Динку. Он стал лицом своей общины.
«Я всегда говорю, что перемены осуществляют люди. Плохими или хорошими могут быть люди, а не нации и государства. Он осуществил реформы и поплатился за это жизнью. Однако в данный момент мы, по крайней мере, на два шага отступаем от реализации идей Гранта. Это относится как к Турции, так и к армянам – и к армянам Армении, и к турецким армянам», - сказал ответственный редактор «Агоса».
Арис Налчи напомнил, что Динк боролся за свободу слова, однако на сегодняшний день у Турции в этой сфере есть множество проблем. Грант Динк желал видеть активный диалог между обществами Армении и Турции, однако этот диалог сегодня прерывается, сказал журналист.
«Премьер Турции Эрдоган по сей день позволяет себе неуместные выражения в адрес армян. Он угрожает выдворить проживающих в Турции армянских иммигрантов.
К сожалению, мы не прогрессировали и с точки зрения свободы слова. Даже Европейский суд принял решение против Турции, однако правительство не спешит с выполнением его требований», - сказал Налчи.
Журналист подчеркнул, что не были осуществлены две мечты Динка – в Турции нет принадлежащей армянам радиостанции: несмотря на то, что возможность открыть ее была, армянская община ничего для этого не сделала. Кроме того, Динк мечтал о создании школы для иммигрантов из Армении.
«Об этом мечтал не только Динк. Этого требует демократия. Мы вынуждены констатировать, что после смерти Динка ситуация со свободой слова и демократией остается неизменной», - сказал Налчи, добавив, что даже газете «Агос» не удалось развить новых путей коммуникации.
«Я критикую также самого себя. Сегодня я говорю – мне стыдно, стыдно за себя и за других», - отметил Налчи.
По его словам, общества Армении и Турции должны попытаться достичь целей, за которые боролся Динк. Это, по мнению журналиста, - задача двух обществ. По словам Ариса Налчи, необходимо активизировать диалог, создать совместную газету, телеканал, привести на официальный уровень совместные программы, осуществляемые общественными организациями с целью сближения обществ.