In Memoriam. Վախենամ` Հրանտ Դինքի անունը բրենդ է դառնում…
Արդյո՞ք մենք իրականում ցանկանում ենք բացահայտել Հրանտ Դինքի սպանությունը: Թե՞ ցանկանում ենք շարունակել ապրել մեր ցավով և ամոթի զգացումով: Նման հարցեր ծագում են, երբ հիշում ենք Հրանտին իր սպանության օրը: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է լրագրող Արիս Նալջին` խոսելով «Ագօս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր, իրավապաշտպան, 2007 թվականի հունվարի 19-ին ազգայնամոլի կողմից սպանված Հրանտ Դինքի մասին:
Արիսը «Ագօսի» պատասխանատու խմբագիրն է, որ թերթում աշխատում է 13 տարի և լրագրողի իր ճանապարհն անցել է Հրանտ Դինքի կողքին, ում համարում է իր հոգևոր հայր և ուսուցիչ:
Արիս Նալջին ցավով է փաստում, որ Դինքի սպանությունից 4 տարի անց էլ Թուրքիայի և Հայաստանի հասարակություններում շատ քիչ բան է փոխվել, շատ քիչ բան է իրագործվել այն ամենից, ինչի մասին խոսում էր և ինչի համար պայքարում էր թուրքահայ լրագրողը:
«Վախենամ, որ Հրանտ Դինքի անունը բրենդի է վերածվում: Շատերն օգտագործում են նրա անունը, սակայն կյանքի չեն կոչում նրա գաղափարները», - ասել է Արիս Նալջին:
Նրա կարծիքով` իրականում այն փոփոխությունները, որոնք եղան Թուրքիայի հասարակությունում, արեցին ոչ թե հայերը կամ թուրքերը, այլ Հրանտը: Նա դարձավ իր համայնքի անունը:
«Ես միշտ ասում եմ, որ փոփոխություններն իրականացնում են մարդիկ, մարդիկ կարող են լավը կամ վատը լինել, և ոչ թե ազգերն ու պետությունները: Նա բարեփոխումներ իրականացրեց և հատուցեց դրա համար կյանքով: Սակայն այս պահին մենք դեռ առնվազն 2 քայլ հեռու ենք Հրանտի գաղափարներն իրականացնելուց: Դա վերաբերում է ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ հայերին` և հայաստանցիներին, և թուրքահայերին», - ասել է «Ագօսի» պատասխանատու խմբագիրը:
Արիս Նալջին հիշեցրել է, որ Հրանտի պայքարը խոսքի ազատության համար էր, սակայն այսօր Թուրքիայում այս ոլորտում բազմաթիվ խնդիրներ կան: Հրանտը ցանկանում էր Հայաստանի և Թուրքիայի հասարակությունների ակտիվ երկխոսություն տեսնել, սակայն այդ երկխոսությունն այսօր խափանվում է:
«Հրանտ Դինքի սպանությունից 4 տարի է անցել, սակայն Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը կարողանում է անպատեհ արտահայտություններ հնչեցնել հայերի հասցեին: Նա սպառնում է, որ կարող է արտաքսել Թուրքիայում ապրող հայաստանցիներին: Խոսքի ազատության առումով մենք, ցավոք, առաջ չենք գնացել: Անգամ Եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել Թուրքիայի դեմ, սակայն կառավարությունը չի շտապում այն իրագործել», - ասել է Արիս Նալջին:
Լրագրողը նշել է, որ չեն իրականացվել Դինքի երկու երազանքները` Թուրքիայում չկա հայերին պատկանող ռադիոալիք, թեև այն բացելու հնարավորություն կար, սակայն հայ համայնքը ոչինչ չարեց, չկա նաև Հայաստանից ներգաղթյալների համար դպրոց:
«Այս երազանքերը ոչ միայն Հրանտին էին պատկանում: Դրանք ժողովրդավարության պարտադրանքն են: Ստիպված ենք արձանագրել, որ Դինքի մահից հետո խոսքի ազատության ու ժողովրդավարության վիճակը նույն կետում են մնացել», - ասել է Նալջին` հավելելով, որ անգամ «Ագօս» շաբաթաթերթը չի կարողացել հաղորդակցության նոր ուղիներ զարգացնել:
«Ես ինքս ինձ էլ եմ քննադատում: Այսօր ես ասում եմ, որ ամաչում եմ: Ամաչում եմ ինձ համար և բոլորի համար», - նշել է Արիս Նալջին:
Նրա խոսքով` Հայաստանի և Թուրքիայի հասարակությունները պետք է շարունակաբար փորձեն իրականացնել այն խնդիրները, որոնց լուծման համար պայքարում էր Հրանտ Դինքը: Իսկ դա և Թուրքիայի, և Հայաստանի հասարակությունների համատեղ խնդիրն է: Ըստ Արիս Նալջիի` հարկավոր է ակտիվացնել երկխոսությունը երկու երկրների միջև, համատեղ օրաթերթ, հեռուստաալիք ստեղծել, պաշտոնական մակարդակի բերել հասարակական կազմակերպությունների կողմից երկու երկրների հասարակությունների մերձեցման նպատակով իրականացվող համատեղ ծրագրերը:
Նույն խնդիրները Հայաստանի և Թուրքիայի հասարակությունների առջև ծառացած էին մինչև 2007 թվականի հունվարի 19-ը:

In Memoriam. I Fear Hrant Dink's Name is Becoming a Trademark: Interview
Do we really want to uncover Hrant Dink's murder? Or do we want to continue to live with our pain and embarrassment? These questions arise when we remember the day of Hrant's death, said journalist Aris Nalci, speaking of his colleague, Armenian-Turkish weekly Agos chief editor Hrant Dink in an Epress.am interview. Recall that Dink was assassinated in front of his office in Istanbul on Jan. 19, 2007.
Aris is Agos' Managing Editor, working at the Istanbul-based publication for 13 years. He came across Hrant Dink on his journey as a journalist, and considered him his spiritual father and teacher.
Regretfully, Aris Nalci says, four years after Dink's death, very little has changed in relations between the Armenian and Turkish public.   Very little has been done of all that which was talked about — what was the Turkish-Armenian journalist fighting for? he asked.
"I am afraid Hrant Dink's name will become a trademark. Many are using his name, but not implementing his ideas," said Nalci.
In Nalci's opinion, in truth, the reforms that took place in the Turkish public were carried out not by Armenians or Turks, but by Hrant. His name became the name of the community, he said.
"I always say reforms are carried out by people, people can be good or bad, and not states or nations. He did the reforms and he paid for them with his life. But, at this time, we are at least 2 steps away from realizing Hrant's ideas. This refers to Armenians as much as Turks, and Armenians in Armenia and Armenians in Turkey," he said.
Nalci recalled that Hrant's struggle was for freedom of speech; however, in this area, there are still many problems in Turkey today. Hrant Dink wanted to see active dialogue between Armenians and Turks, today, however, that dialogue is lacking.
"After four years since Hrant Dink's death, Turkey's Prime Minister Erdogan is able to say bad things about Armenians; he is still able to say that they can deport citizens of Armenia from Turkey. In terms of freedom of speech, we're still at the same place. Even the European Court issued a ruling against Turkey, but the government and state still haven't done anything ," said Nalci.
The Turkish-Armenian journalist noted that two of Dink's dreams have not yet been realized: there is no radio station in Turkey belonging to Armenians, though there was the opportunity, but the Armenian community didn't act on it; and there also isn't a school for immigrants from Armenia.
"These dreams don't just belong to Hrant. They are 'musts' for democracy. We are forced to say that after Dink's death, the situation on freedom of speech and democracy has remained the same," he said, adding that even Agos was unable to develop new ways of communication.
"And I'm saying that I am ashamed for this myself and I'm ashamed for everyone," confessed Nalci.
According to him, Armenians and Turks must resolve those issues for which Hrant Dink was struggling to find a solution. This is a problem jointly shared by the Armenian and Turkish public. It's necessary to stimulate the dialogue between the two countries, to create a joint newspaper and TV channel, and to raise to an official level joint projects by NGOs with the aim of bringing the two nations' peoples closer together.