Բողոք կառավարության շենքի առջև. առևտրականներին առաջարկում են «թարգել»
Այս պահին ՀՀ կառավարության շենքի առջև հավաքվել են Երևանի տարբեր տոնավաճառներում, մասնավորապես, Մալաթիայի և Հրազդան ստադիոնում, առևտրով զբաղվող մարդիկ: Նրանք բողոքում են ներմուծվող ապրանքի 1 կիլոգրամի համար վճարվող տուրքի կրկնակի ավելացման դեմ: Նրանց խոսքով` եթե նախկինում այն կազմում էր 4 դոլար, ապա այժմ տուրքը կազմում է 8 դոլար:
Շատերը չգիտեն, թե ինչպես են փակելու իրենց կողմից արդեն իսկ վերցրած ապրանքի պարտքը և չեն հասկանում, թե ինչու պետությունը նախապես չի զգուշացրել թանկացումների մասին:
Epress.am-ի հետ զրույցում «Հրազդան» տոնավաճառում աշխատող տիկին Սիրուշը տեղեկացրեց, որ նրանք չեն կարողանում ստանալ ապրանքը: «Ո՞նց ապրենք, էդ հարկերը, տուրքերը, վարկերը ո՞նց մարենք», - բորբոքված ասել է մեր զրուցակիցը:
Բողոքավորները նաև ասացին, որ այս պահին նրանց միանալու են գալիս տարբեր տոնավաճառներում աշխատող այլ մարդիկ:
Բողոքի ակցիայի ընթացքում կառավարության շենքից նրանց մոտ դուրս եկավ մի տղամարդ, որը Epress.am-ի լրագրողի և հավաքվածների բազմաթիվ խնդրանքներին հակառակ չներկայացավ` պնդելով, որ արդեն իսկ ներկայացել է շենքից դուրս գալու պահին:
Երկար և նյարդային խոսակցության ընթացքում նա փորձում էր համոզել հավաքվածներին գրավոր դիմում ներկայացնել, սակայն բողոքավորները հրաժարվեցին դա անել` պահանջելով անհապաղ պատասխանել իրենց հարցադրումներին:
«Էս պահին եթե պատասխան եք ուզում, որոշումը կայացված է, սակագները դրանք են, պետք է վճարեք: Չի բավարարում, ուրեմն էդ գործունեության տեսակը թարգում եք», - կառավարության ներկայացուցչի այս խոսքերն ավելի նյարդայնացրին ներկաներին:
Բողոքողները սկսեցին վանկարկել «վարչապետ», մեկ կին նույնիսկ առաջարկեց «գրավել» կառավարության շենքը:
Նշենք, որ րոպեներ առաջ բողոքողներին միացան մոտ 30 մարդիկ, որոնք, «ամոթ, ամոթ» վանկարկելով, մոտեցան կառավարության շենքին:
Ցուցարարներից երեքին հրավիրեցին կառավարության շենք զրույցի: Շենքի մոտ կանգնած ոստիկանի խոսքով` այդ կարգադրությունը տվել էր վարչապետը:

Gathered today in front of the Government of Armenia building in Yerevan's Republic Square are vendors from numerous markets in Yerevan, in particular those from the Malatya market and Hrazdan stadium. They are protesting the doubling of the fees on imported products. According to the protestors, if before they had to pay $4 per 1kg of imported goods, now they have to pay $8.
Many don't know how they will be able to pay the debts they have already incurred in procuring the goods and don't understand why the state did not forewarn them.
Speaking to Epress.am, Mrs. Sirush, a vendor working at the Hrazdan market, said they cannot receive the goods. "How can we live? Those taxes, fees, loans, how are we to put them out?"
During the demonstration, a man came out of the government building who, despite numerous requests by Epress.am and demonstrators, did not identify himself, insisting that he identified himself as he was leaving the building.
During a long discussion, he was attempting to convince demonstrators to present their complaints in writing; however, protestors declined from doing so, demanding that their questions be responded to immediately.
"If you want a response at this time, the decision has been made, those are the rates, you must pay them. If you're not satisfied, then you cease engaging in that type of activity," said the government representative, which only seemed to infuriate protestors more.
Protestors began to shout "Prime Minister!" One women even proposed they "seize" the government building.
Note that earlier, joining the protestors were about 30 people who were shouting "Shame, shame!"
Three of the protestors were invited into the government building to raise their concerns. According to the police standing outside the building, the person inviting them was the prime minister.