Թուրքիայում մահմեդականներին թույլատրել են հայկական դպրոց այցելել
Թուրքիայում գործող հայկական դպրոցներն աշակերտներ ընդունելու նոր քաղաքականություն են մշակել: Պատճառը հայերի և թուրքերի խառնամուսնություններից ծնված երեխաների թվի աճն է, գրում է Hurriyet Daily News-ը:
Նախկինում հայկական դպրոցներ էին ընդունվում միայն այն երեխաները, ում երկու ծնողներն էլ Հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդներ էին: Ներկայումս Թուրքիայի կրթության նախարարությունը բարեփոխումներ է իրականացրել.  համաձայն գործող օրենքներից մեկի, եթե ծնողներից գոնե մեկը քրիստոնեական եկեղեցու հետևորդ է, ապա երեխան իրավունք ունի ընդունվել համապատասխան դպրոցը:
«Մխիթարյան» հայկական ավագ դպրոցի տնօրեն Գարեգին Պարսամյանը պատմել է  Hürriyet պարբերականին, որ դպրոցի շատ աշակերտների ծննդականներում նշված է, որ իրենք մահմեդական պատկանելություն ունեն, ոմանք էլ թուրքերի և հույների խառնամուսնություններից են ծնվել:
«Այդուհանդերձ, այս երեխաները կրթություն են ստանում` համաձայն Հայ առաքելական եկեղեցու սկզբունքների, իսկ ապագայում իրենք ինքնուրույն կորոշեն իրենց կրոնական պատկանելությունը»,- ասել է Պարսամյանը:

Armenian schools in Turkey are set to begin admitting students according to a new policy in light of the increasing number of children born to couples of mixed Turkish-Armenian and non-Armenian descent, reports the Hürriyet Daily News & Economic Review.
A number of children born to intercultural couples are already attending a variety of the 18 Armenian schools in Istanbul.
Previously, for a child to be allowed to register at an Armenian school both parents had to be members of the Armenian Apostolic Church, however the Education Ministry recently issued a notice stating that only one of the parents had to be a church member.
Principal Karekin Barsamyan of the Private Pangaltı (Mıhitaryan) Armenian High School told the Hürriyet recently that a number of the school’s students were registered as Muslim on their identity cards, while some were registered as Syriac and others were registered as having Turkish-Greek parents.
“Regardless of what their identity cards say, these kids are receiving an Armenian-Christian education and they will decide upon their identities themselves in the future,” Barsamyan said.