Թուրքիայում մահմեդականներին թույլատրել են հայկական դպրոց այցելել
Թուրքիայում գործող հայկական դպրոցներն աշակերտներ ընդունելու նոր քաղաքականություն են մշակել: Պատճառը հայերի և թուրքերի խառնամուսնություններից ծնված երեխաների թվի աճն է, գրում է Hurriyet Daily News-ը:
Նախկինում հայկական դպրոցներ էին ընդունվում միայն այն երեխաները, ում երկու ծնողներն էլ Հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդներ էին: Ներկայումս Թուրքիայի կրթության նախարարությունը բարեփոխումներ է իրականացրել.  համաձայն գործող օրենքներից մեկի, եթե ծնողներից գոնե մեկը քրիստոնեական եկեղեցու հետևորդ է, ապա երեխան իրավունք ունի ընդունվել համապատասխան դպրոցը:
«Մխիթարյան» հայկական ավագ դպրոցի տնօրեն Գարեգին Պարսամյանը պատմել է  Hürriyet պարբերականին, որ դպրոցի շատ աշակերտների ծննդականներում նշված է, որ իրենք մահմեդական պատկանելություն ունեն, ոմանք էլ թուրքերի և հույների խառնամուսնություններից են ծնվել:
«Այդուհանդերձ, այս երեխաները կրթություն են ստանում` համաձայն Հայ առաքելական եկեղեցու սկզբունքների, իսկ ապագայում իրենք ինքնուրույն կորոշեն իրենց կրոնական պատկանելությունը»,- ասել է Պարսամյանը:

В армянские школы Турции начали принимать мусульман
Армянские школы в Турции разработали новую политику зачисления учеников. Необходимость этого объясняется повышением количества детей, рожденных от смешанных браков.
Как сообщает Hurriyet Daily News, раньше в армянские школы поступали только те ученики, у которых оба родителя являлись прихожанами Армянской апостольской церкви. После реформ министерства образования Турции, согласно одному из законов, в армянскую школу ребенок может быть зачислен, даже если христианином является один из родителей.
Директор армянской старшей школы «Мхитарян» Гарегин Парсамян в интервью Hürriyet сообщил, что у многих учеников школы в графе религиозной принадлежности свидетельства о рождении указан ислам, а некоторые рождены от смешанных браков турков и греков.
«Тем не менее, это дети получают образование по канонам Армянской апостольской церкви, а в будущем они сами определятся с религиозной принадлежностью», - заявил Парсанян.