«Գնա ստեղից, քո գործը չի»… Ոստիկանները կրկին շրջափակել են քաղաքապետարանը
Բացօթյա առևտուրն արգելելու մասին քաղաքապետարանի որոշման դեմ պայքարողներն այսօր կրկին բողոքի ակցիայի են դուրս եկել:
Հիշեցնենք, որ տասնյակ մարդիկ արդեն երրորդ շաբաթն է` հավաքվում են Երևանի քաղաքապետարանի շենքի մոտ` պահանջելով չեղյալ համարել որոշումը:
Այսօր ոստիկանները կրկին շրջափակել են Երևանի քաղաքապետարանի առջև ընկած տարածքը և թույլ չեն տալիս մարդկանց մոտենալ շենքի կենտրոնական մուտքին:
Ոստիկանները հրաժարվում են մեկնաբանել իրենց գործողությունները:
«Գնա ստեղից, քո գործը չի», - Epress.am-ի թղթակցի խնդրանքին` պարզաբանելու իրենց գործողությունները, պատասխանել է ոստիկաններից մեկը:

'Go Away': Officers Shoo Media as Yerevan Street Traders Continue to Protest
Once again Yerevan residents protesting the mayor's ban on street trade came out to protest in front of city hall.
This is already the second week that a dozen or so traders have been demonstrating in front of the municipality building, asking the mayor to annul the decision to ban street trade.
Today, police were once again on scene, blocking off the area surrounding the building and not allowing demonstrators to approach the main entrance.
Officers declined to comment on their actions.
"Get away from here, this isn't your business," said one officer in response to an Epress.am correspondent's request for comments.