Նախկին քաղբանտարկյալը դատարանում քննիչին հանցախմբի միավոր է անվանել
Այսօր Կենտրոն և Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասությունների դատարանում քննվել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի անդամ Վարդգես Գասպարիի դատական հայցն ընդդեմ Հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ): Դատական նիստը վարում էր դատավոր Մխիթար Պապոյանը, իսկ ՀՔԾ-ի ներկայացուցիչն էր ավագ քննիչ Գևորգ Գևորգյանը: Նշենք, որ նոյեմբերի 12-ին ՀՀ դատախազության դիմաց ընթացող ընդդիմության ակցիայի ընթացքում ոստիկանները հրել են Վարդգես Գասպարիին, որի պատճառով նա ընկել է: Այդ կապակցությամբ Գասպարին բողոք է ներկայացրել ՀՔԾ-ի դեմ:
Դատավարության ժամանակ Վարդգես Գասպարին սկսել է ընթերցել իր հայտարարությունը.
«ՀՀ Դատախազությունը ՀՀ Ոստիկանության հետ միասին հանդիսանալով հանցաշխարհի կիպ-կից գործընկերներ` բազմիցս է ապացուցել իր հավատարմությունը քրեական անձանց խմբերին և իշխանական վերնախավին, մասնավորապես, հնարավոր և անհնար միջոցներով հանցագործությունները կոծկելու եղանակով»:
Գասպարին չի հասցրել ավարտել իր խոսքը, երբ նրան ընդհատել է դատավորը, սակայն, ինչպես Epress.am-ին տեղեկացրել է Գասպարին, իր պնդումներից հետո նրան թույլ են տվել անել իր հայտարարությունը:
«Առ այսօր ՀՀ Դատախազությունը շարունակում է իր թիկունքում թաքցնել 2008 թվի մարտի 1-ի մարդասպաններին: Միայն մարդկային հատկանիշներից զուրկ, ինկուբատորում աճեցրած արարածները կամ կատարյալ անմեղսականները կկարողանային այդքան բութ հայացքներով հայտարարել, որ անկարող են 4 հոգու մեջ գտնել 3 մարդասպաններին: Անձամբ դուք` քննիչ Գ. Գևորգյանդ որպես դատախազության հանցախմբի միավոր, 2009 թվին պաշտպանելով «Նուբարաշեն»-ում իմ նկատմամբ բռնություն գործած կրկնահանցագործների շահերը, ջանասիրաբար կատարելով ձեր պարտքը` հասցրեցիք հայտարարել, որ հանցագործության մասին փաստեր չեք հայտնաբել: Հետևաբար ի պաշտոնե դուք կոչված եք ոչ թե հանցագործությունը բացահայատելու, այլ ձեր ուժերի ներածի չափ այն կոծկելու համար: Մասնավորապես, սույն գործով ինձանից բացատրություն վերցնելիս ստել եք, արել եք կեղծ հայտարարություն, բառացիորեն ասելով, որ իմ հիշատակած կայքերում որևէ միջադեպ պատկերված չէ, այլ լրագրողները հարցազրույցներ են վերցնում և այլն: Ես ի թիվս կատարված և իմ կողմից հիշատակած փաստերի հայտարարում եմ այս գործի հետ կապված անձամբ քննիչ Գ. Գևորգյանիդ տվյալ հանցավոր, քրեորեն պատժելի գործողության փաստը»,- իր հայտարարությունն ավարտել է Գասպարին:

Home / Armenia / Opposition Activist in Court Calls Investigator Member of Criminal Gang
Reall that in a public statement on Nov. 16, Gaspari said at an opposition rally in front of the RA General Prosecutor’s Office on Nov. 12, police pushed and threw him on the ground. As a result, Gaspari lodged a complaint with the SIS.
During the trial, Gaspari read his statement out loud:
“The RA General Prosecution, along with the RA Police, having close links with the criminal underworld, repeatedly proved its commitment to criminal groups and the ruling elite, in particular, by concealing crimes by all possible and impossible means.”
Gaspari noted that he did not finish his opening remarks, which were interrupted by the judge, but as he informed Epress.am, after insisting, he was allowed to finish reading his statement.
“Until today, the RA Prosecutor continues to conceal the killers of March 1, 2008. Only those deprived of human qualities, grown in an incubator or absolute idiots could have announced with such a stupid facial expression that they were unable to find 3 killers among 4 people.
“You personally, investigator G. Gevorgyan, as a member of the criminal prosecution gang, defending the interests of repeat offenders who committed violence against me in Nubarashen in 2009, diligently performing your duty, had the time to declare that no evidence of the crime has been found. Consequently, your position calls on you not to solve crimes, but to conceal them to the extent of your strength.
“In particular, when taking my testimony on this case before, you lied to me, made a false statement, verbally stating that in the sites I mentioned no incident is depicted; rather journalists are conducting interviews and so on. I, and [as noted] among the facts mentioned, declare the fact of the criminally punishable act, the person connected with this case, investigator G. Gevorgyan, the criminal,” concludes Gaspari’s statement.