Նախկին քաղբանտարկյալը դատարանում քննիչին հանցախմբի միավոր է անվանել
Այսօր Կենտրոն և Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասությունների դատարանում քննվել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի անդամ Վարդգես Գասպարիի դատական հայցն ընդդեմ Հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ): Դատական նիստը վարում էր դատավոր Մխիթար Պապոյանը, իսկ ՀՔԾ-ի ներկայացուցիչն էր ավագ քննիչ Գևորգ Գևորգյանը: Նշենք, որ նոյեմբերի 12-ին ՀՀ դատախազության դիմաց ընթացող ընդդիմության ակցիայի ընթացքում ոստիկանները հրել են Վարդգես Գասպարիին, որի պատճառով նա ընկել է: Այդ կապակցությամբ Գասպարին բողոք է ներկայացրել ՀՔԾ-ի դեմ:
Դատավարության ժամանակ Վարդգես Գասպարին սկսել է ընթերցել իր հայտարարությունը.
«ՀՀ Դատախազությունը ՀՀ Ոստիկանության հետ միասին հանդիսանալով հանցաշխարհի կիպ-կից գործընկերներ` բազմիցս է ապացուցել իր հավատարմությունը քրեական անձանց խմբերին և իշխանական վերնախավին, մասնավորապես, հնարավոր և անհնար միջոցներով հանցագործությունները կոծկելու եղանակով»:
Գասպարին չի հասցրել ավարտել իր խոսքը, երբ նրան ընդհատել է դատավորը, սակայն, ինչպես Epress.am-ին տեղեկացրել է Գասպարին, իր պնդումներից հետո նրան թույլ են տվել անել իր հայտարարությունը:
«Առ այսօր ՀՀ Դատախազությունը շարունակում է իր թիկունքում թաքցնել 2008 թվի մարտի 1-ի մարդասպաններին: Միայն մարդկային հատկանիշներից զուրկ, ինկուբատորում աճեցրած արարածները կամ կատարյալ անմեղսականները կկարողանային այդքան բութ հայացքներով հայտարարել, որ անկարող են 4 հոգու մեջ գտնել 3 մարդասպաններին: Անձամբ դուք` քննիչ Գ. Գևորգյանդ որպես դատախազության հանցախմբի միավոր, 2009 թվին պաշտպանելով «Նուբարաշեն»-ում իմ նկատմամբ բռնություն գործած կրկնահանցագործների շահերը, ջանասիրաբար կատարելով ձեր պարտքը` հասցրեցիք հայտարարել, որ հանցագործության մասին փաստեր չեք հայտնաբել: Հետևաբար ի պաշտոնե դուք կոչված եք ոչ թե հանցագործությունը բացահայատելու, այլ ձեր ուժերի ներածի չափ այն կոծկելու համար: Մասնավորապես, սույն գործով ինձանից բացատրություն վերցնելիս ստել եք, արել եք կեղծ հայտարարություն, բառացիորեն ասելով, որ իմ հիշատակած կայքերում որևէ միջադեպ պատկերված չէ, այլ լրագրողները հարցազրույցներ են վերցնում և այլն: Ես ի թիվս կատարված և իմ կողմից հիշատակած փաստերի հայտարարում եմ այս գործի հետ կապված անձամբ քննիչ Գ. Գևորգյանիդ տվյալ հանցավոր, քրեորեն պատժելի գործողության փաստը»,- իր հայտարարությունն ավարտել է Գասպարին:

Суд. «Лишь абсолютные кретины смогли бы заявить, что не могут найти 3 убийц»
Во вторник в суде общей юрисдикции столичных районов Кентрон и Норк-Мараш прошло слушанье иска бывшего политзаключенного Вардгеса Гаспари против Специальной Следственной Службы (ССС). Судебное заседание провел судья Мхитар Папоян, а интересы ССС представлял старший следователь Геворг Геворгян. Напомним, что 12 ноября во время акции протеста перед зданием Генпрокуратуры Армении полицейские столкнули Гаспари на землю. В связи с этим он подал иск на ССС.
Во время заседания Вардгес Гаспари зачитал свое заявление: «Прокуратура и Полиция Армении, имея тесные связи с криминальным миром, многократно доказывали свою приверженность к преступным группировкам и элите власти, в частности, путем покрывательства преступлений всеми возможными методами».
Гаспари не успел закончить свое вступительное слово, когда его прервал судья, но как Epress.am заявил сам истец, ему удалось закончить свое заявление.
«До сегодняшнего дня Прокуратура Армении продолжает покрывать убийц 1 марта (силовой разгон мирной демонстрации против результатов президентских выборов 2008 года). Только лишенные человеческих качеств, выращенные в инкубаторе существа или абсолютные кретины смогли бы с такимы тупыми выражениями лица заявить, что не в состоянии среди четверых человек найти трех убийц.
Лично вы, следователь Геворгян, как член преступной группировки прокуратуры, защищая в 2009 году в УИУ «Нубарашен» интересы применявших по отношению ко мне насилие рецедевистов, усердно исполняя свой долг успели заявить, что не обнаружили доказательств преступления. Следовательно, ваше призвание не в раскрытии преступлений, а в сокрытии.
В частности, когда я давал показания, вы мне солгали, сделали ложное заявление, буквально заявили, что в указанных мною сайтах нет матриалов, показывающих какого-либо преступления. Я вкупе со своими предыдущими показаниями заявляю о причастии следователя Геворгяна к факту преступления».