ԵԽԽՎ-ում Ռուսաստանի` հայկական բանաձևին չմիանալը մտահոգիչ է. պատգամավոր
Անցյալ շաբաթ կայացած ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում «Ժառանգության» ԱԺ խմբակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը երկու փաստաթուղթ է ներկայացրել, որոնցից մեկը հանքերի շահագործմանն էր վերաբերում, իսկ մյուսը մի գրավոր հայտարարություն է` Արցախի հանրապետության կայացումը որպես ժողովրդավարական պետություն:
Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին «Ժառանգություն» կուսակցության մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը և Զարուհի Փոստանջյանը խոսել են ԵԽԽՎ վերջին նստաշրջանում գրանցված արդյունքների մասին:
«Ես հարց պետք է հղեմ իշխող կոալիցիային. արդյո՞ք այն մարտավարությունը, որ իրենք որդեգրել էին Չավուշօղլուի հետ կապված` որպես հավանական ապագա ԵԽԽՎ նախագահ հարաբերություններ չփչացնելու և այդ նպատակով իր դեմ որևէ քայլ չձեռնարկելու, այս մեկ տարվա կտրվածքով իրենք արդարացվա՞ծ են համարում»,- այսպիսի հարց է հնչեցրել Խուրշուդյանը:
Զարուհի Փոստանջյանը նշել է, որ Հայաստանի ոչ ժողովրդավար իշխանությունների պատճառով է, որ իրական հաղթանակներ չենք կարողանում արձանագրել: Նա ասել է, որ Արցախի վերաբերյալ իր ներկայացրած փաստաթղթին միացել են 22 պետությունների ներկայացուցիչներ, և ցավով նշել է, որ դրանց շարքում չէր Ռուսաստանի ներկայացուցչի ստորագրությունը, ինչը, ըստ Փոստանջյանի, լուրջ հետևություններ անելու առիթ պետք է հանդիսանա հայաստանյան իշխանությունների համար:
«Եթե մեր դիվանագիտական աշխատանքը համապատասխան ձևով վարվի, մենք իրական հաջողություններ կունենք, ոչ թե կլինենք այս վիճակի մեջ: Արդեն 20 տարի է` մենք անկախ պետություն ունենք, սակայն մեր պետության ներկայացուցիչներ, պատգամավորները, դեսպանները ինչ-որ չափով չեն պատկերացնում, որ իրենք անկախ պետություն են ներկայացնում և պետք է անկախ պետության քաղաքականություն վարել, և ոչ թե իրենց քաղաքականությունը համահունչ դարձնել այլ պետությունների վարած քաղաքականությունների հետ»,- հայտարարել է Փոստանջյանը:
Հովսեփ Խուրշուդյանն էլ նշել է, որ ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության նախագահ Դավիթ Հարությունյանին չի հաջողվել նույնիսկ մեկ դեմ ձայն ստանալ այն մասով, որը վերաբերում է Ղարաբաղի հարցով ենթահանձնաժողովի վերաբացմանը:
«Մեր նպատակը պետք է լինի ամեն կերպ ձախողել այդ ենթահանձնաժողովի աշխատանքները, և մենք կարող ենք դա անել, եթե պատվիրակության կազմն ավելի ուժեղացնենք, և իրապես ժողովրդավարական պետության տեսլական ունենանք: Եթե մենք մեր երկրում չունենանք քաղաքական հայացքների համար բանտարկված մարդիկ, խոսքի ազատության հետ կապված խնդիրներ չլինեն, մենք ավելի դրական և շահեկան դիրքում կլինենք միջազգային ասպարեզում: Իսկ այս պայմաններում հարց է ծագում այլ երկրների մոտ` իսկ ո՞ւմ հետ ենք մենք նստում, ինչի՞ մասին բանակցում. մի պետության հետ, որտեղ կան այսքան թվով քաղաքական հայացքների համար դատապարտվածներ»,- հայտարարել է Փոստանջյանը:

На документе по Карабаху не было подписи РФ. Еревану есть над чем подумать
На прошлой неделе в ходе зимней сессии ПАСЕ член армянской делегации, депутат от партии «Наследие» Заруи Постанджян представила два документа, один изкоторых касался эксплуатации рудников на севере Армении, а другой являлся письменным заявлением об признании Нагорного Карабаха демократическим государством.
На встрече с журналистами 1 февраля пресс-секретарь партии «Наследие» Овсеп Хуршудян и Заруи Постанджян подвели итоги последней сессии ПАСЕ.
«У меня вопрос к правящей коалиции: считают ли они политику, применяемую в течение года к Чавушоглу с целью не испортить отношений с возможным председателем ПАСЕ, удавшейся?», - заявил Хуршудян.
Заруи Постанджян отметила, что из-за недемократических властей Армении «в стране не бывает настоящих побед». Она сообщила, что к представленному ею документу относительно Нагорного Карабаха присоединились представители 22 стран, и отметила, что в этом списке отсутствовала подпись российского дипломата, что, по ее словам, является «серьезным поводом для раздумий армянским властям».
«Если наша дипмиссия будет действовать соответственно, мы добьемся успеха, а не окажемся в таком состоянии. Уже 20 лет у нас независимая страна, однако политики, депутаты и дипломаты в какой-то мере не понимают, что они представляют независимую страну и должны вести соответствующую политику, а не подстраивать свои действия под политику других стран», - заявила Постанджян.
Овсеп Хуршудян подчеркнул, что главе армянской делегации в ПАСЕ члену правящей Республиканской партии Давиду Арутюняну не удалось получить даже одного голоса против документа о возобновлении работы подкомиссии по вопросам Карабаха, которую хотят представить как альтернативу Минской группе.
«Нашей целью должен стать провал работы этой комиссии и мы сможем сделать это если усилим состав делегации и у нас будут перспективы демократического государства. Если у нас в стране не будет политзаключенных, не будут проблем со свободой слова, мы займем более выгодные и положительные позиции на мировой арене. А в данных условиях у других стран возникает вопрос, с кем мы сидим, о чем ведем переговоры? Со страной, в которой есть многочисленные политзаключенные», - резюмировала Постанджян.