ԵԽԽՎ-ում Ռուսաստանի` հայկական բանաձևին չմիանալը մտահոգիչ է. պատգամավոր
Անցյալ շաբաթ կայացած ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում «Ժառանգության» ԱԺ խմբակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը երկու փաստաթուղթ է ներկայացրել, որոնցից մեկը հանքերի շահագործմանն էր վերաբերում, իսկ մյուսը մի գրավոր հայտարարություն է` Արցախի հանրապետության կայացումը որպես ժողովրդավարական պետություն:
Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին «Ժառանգություն» կուսակցության մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը և Զարուհի Փոստանջյանը խոսել են ԵԽԽՎ վերջին նստաշրջանում գրանցված արդյունքների մասին:
«Ես հարց պետք է հղեմ իշխող կոալիցիային. արդյո՞ք այն մարտավարությունը, որ իրենք որդեգրել էին Չավուշօղլուի հետ կապված` որպես հավանական ապագա ԵԽԽՎ նախագահ հարաբերություններ չփչացնելու և այդ նպատակով իր դեմ որևէ քայլ չձեռնարկելու, այս մեկ տարվա կտրվածքով իրենք արդարացվա՞ծ են համարում»,- այսպիսի հարց է հնչեցրել Խուրշուդյանը:
Զարուհի Փոստանջյանը նշել է, որ Հայաստանի ոչ ժողովրդավար իշխանությունների պատճառով է, որ իրական հաղթանակներ չենք կարողանում արձանագրել: Նա ասել է, որ Արցախի վերաբերյալ իր ներկայացրած փաստաթղթին միացել են 22 պետությունների ներկայացուցիչներ, և ցավով նշել է, որ դրանց շարքում չէր Ռուսաստանի ներկայացուցչի ստորագրությունը, ինչը, ըստ Փոստանջյանի, լուրջ հետևություններ անելու առիթ պետք է հանդիսանա հայաստանյան իշխանությունների համար:
«Եթե մեր դիվանագիտական աշխատանքը համապատասխան ձևով վարվի, մենք իրական հաջողություններ կունենք, ոչ թե կլինենք այս վիճակի մեջ: Արդեն 20 տարի է` մենք անկախ պետություն ունենք, սակայն մեր պետության ներկայացուցիչներ, պատգամավորները, դեսպանները ինչ-որ չափով չեն պատկերացնում, որ իրենք անկախ պետություն են ներկայացնում և պետք է անկախ պետության քաղաքականություն վարել, և ոչ թե իրենց քաղաքականությունը համահունչ դարձնել այլ պետությունների վարած քաղաքականությունների հետ»,- հայտարարել է Փոստանջյանը:
Հովսեփ Խուրշուդյանն էլ նշել է, որ ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության նախագահ Դավիթ Հարությունյանին չի հաջողվել նույնիսկ մեկ դեմ ձայն ստանալ այն մասով, որը վերաբերում է Ղարաբաղի հարցով ենթահանձնաժողովի վերաբացմանը:
«Մեր նպատակը պետք է լինի ամեն կերպ ձախողել այդ ենթահանձնաժողովի աշխատանքները, և մենք կարող ենք դա անել, եթե պատվիրակության կազմն ավելի ուժեղացնենք, և իրապես ժողովրդավարական պետության տեսլական ունենանք: Եթե մենք մեր երկրում չունենանք քաղաքական հայացքների համար բանտարկված մարդիկ, խոսքի ազատության հետ կապված խնդիրներ չլինեն, մենք ավելի դրական և շահեկան դիրքում կլինենք միջազգային ասպարեզում: Իսկ այս պայմաններում հարց է ծագում այլ երկրների մոտ` իսկ ո՞ւմ հետ ենք մենք նստում, ինչի՞ մասին բանակցում. մի պետության հետ, որտեղ կան այսքան թվով քաղաքական հայացքների համար դատապարտվածներ»,- հայտարարել է Փոստանջյանը:

Russia Not Signing Armenian Statement in PACE is Cause for Concern: Postanjyan
During last week's PACE (the Parliamentary Assembly of the Council of Europe) winter session, MP and PACE Armenian delegate Zaruhi Postanjyan presented two documents, one of which referred to mine exploitation in the South Caucasus country, while the other was a written statement on developing the Republic of Nagorno-Karabakh as a democratic state.
At a press conference in Yerevan today, Heritage Party press spokesperson Hovsep Khurshudyan and Postanjyan spoke on the results of the recent PACE winter session.
"I have to direct a question to the ruling coalition: whether the tactics they adopted in connection with Çavuşoğlu, not to ruin relations as possible future PACE president and not to make a move against him for that purpose, for this one year, do they consider it justified?" asked Khurshudyan.
Postanjyan mentioned that it is due to to Armenia's "undemocratic authorities" that real victory cannot be noted, adding that representatives of 22 states signed her document on Nagorno-Karabakh. She noted, unfortunately, that Russia's representative was not one of those states, which, according to the MP, should become an opportunity for Armenian authorities to make serious conclusions.
"If our diplomatic work is carried out appropriately, we will have real victories; we won't be in this situation. It's been 20 years that we have an independent state; however, our state representatives, deputies, and ambassadors somehow do not imagine that they represent an independent state, that they have to adopt independent state policy and not make their policies consistent with policies pursued by other states," said Postanjyan.
Khurshudyan added that head of the PACE Armenian delegation Davit Harutyunyan failed even to get one vote on the matter which refers to re-opening the Nagorno-Karabakh subcommittee.
"Our goal must be doing everything for the work of this subcommittee to fail, and we can do that if we strengthen the composition of the delegation and envision a true democratic state. If in our country we don't have people imprisoned for their political views, if there aren't issues related with freedom of speech, we will be in a more positive and beneficial position in the international arena. But under these conditions, a question arises for other countries: who do we sit with, what do we negotiate? With a state where there are this many convicted for their political views," said Postanjyan.