Հայաստանի համար կարևորագույն հայտարարությունները արվում են արտասահմանում. բանավեճ
Սփյուքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի` Կալիֆորնիայում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ արված այն հայտարարությունը, համաձայն որի Հայաստանում կարող է երկպալատ Ազգային ժողով ստեղծվել, ԼՂՀ նախկին ԱԳ նախարար Արման Մելիքյանը մտահոգիչ է համարում:
«Մենք աստիճանաբար դառնում ենք մերժող, վանող, հեռացող պետություն, որը հիմա սկսել է փոխարինվել միջազգային ասպարեզում, ասենք, Ռուսաստանով: Հայաստանի համար կարևորագույն հայտարարություններն արվում են Հայաստանից դուրս, առաջինը` հայ-թուրքական գործընթացի վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն էր Մոսկվայում, իսկ Սփյուռքի նախարարը հենց սփյուռքում հայտարարեց, որ սփյուռքն ավելի խորը պետք է ներգրավվի Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում: Մտահոգիչը հետևյալն է` այդ լուրն առնել արտասահմանից», - ասել է Արման Մելիքյանը:
Նա նշել է, որ վերջին հաշվով խոսքը գնում է ՀՀ սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին, որոնք ենթադրում են նաև կառավարման համակարգի փոփոխություն, և այս կարգի հայտարարությունն անել Սփյուռքում առանց ՀՀ հանրությանը նախապես իրազեկելու, Մելիքյանը համարում է պարզապես վատ ավանդույթ, որը շարունակվում է և որևէ լավ բանի չի հանգեցնի:
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ դա վիրավորական է թե’ ՀՀ քաղաքացիների, թե’ Սփյուռքի համար:
Բանավեճին ներկա ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտակ Դավթյանը, խոսելով Հրանուշ Հակոբյանի հայտարարության մասին, ասել է, որ դա դեռ լուրջ քննարկումների, մտորելու ու մտածելու հարց է, և իրենց կուսակցությունում դեռ նման որոշում չի կայացվել:
Դավթյանը նաև նշել է, որ տարբեր պաշտոնական այրեր հայտարարություններ իրավունք ունեն անելու` հիշեցնելով նաև, որ ՀՅԴ-ն ևս նման մտքեր արտահայտել է, որը սակայն նման բուռն քննարկման չի արժանացել:

Former Minister of Foreign Affairs of Nagorno-Karabakh Republic Arman Melikyan expressed concern over RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan's recent statement to California's Armenian community that Armenia's parliament can be split into two chambers.
"Gradually we are becoming a... state which, in the international arena, has begun to be exchanged with, let's say, Russia. The most important statements for Armenia happen outside of Armenia; Serzh Sargsyan's first statement on Armenia-Turkey rapprochement was in Moscow, while the MInister of Diaspora said in the diaspora that the diaspora has to be more deeply involved in the system of Armenia's state government. What is concerning is the following: to get this news from abroad," he said. blank.png
He noted that ultimately the matter is in making amendments to Armenia's constitution, which also suggests reforms in the governing system, and to make statements of this level in the diaspora without first informing those in Armenia, Melikyan considers poor form, which continues and won't lead to anything positive.
Melikyan noted that this was insulting for both citizens of the Republic of Armenia, as well as for the Armenian Diaspora.
Republican Party of Armenia (HHK) MP Artak Davtyan, also present at the press conference and touching on Hakobyan's statement, said that is still a question of serious discussion, to consider and think about, and such a decision hasn't yet been adopted by their ruling party.
Davtyan noted that various officials have the right to make statements, recalling as well that the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) also expressed similar views, which, however, did not result in such a heated debate.