Հայաստանի համար կարևորագույն հայտարարությունները արվում են արտասահմանում. բանավեճ
Սփյուքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի` Կալիֆորնիայում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ արված այն հայտարարությունը, համաձայն որի Հայաստանում կարող է երկպալատ Ազգային ժողով ստեղծվել, ԼՂՀ նախկին ԱԳ նախարար Արման Մելիքյանը մտահոգիչ է համարում:
«Մենք աստիճանաբար դառնում ենք մերժող, վանող, հեռացող պետություն, որը հիմա սկսել է փոխարինվել միջազգային ասպարեզում, ասենք, Ռուսաստանով: Հայաստանի համար կարևորագույն հայտարարություններն արվում են Հայաստանից դուրս, առաջինը` հայ-թուրքական գործընթացի վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն էր Մոսկվայում, իսկ Սփյուռքի նախարարը հենց սփյուռքում հայտարարեց, որ սփյուռքն ավելի խորը պետք է ներգրավվի Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում: Մտահոգիչը հետևյալն է` այդ լուրն առնել արտասահմանից», - ասել է Արման Մելիքյանը:
Նա նշել է, որ վերջին հաշվով խոսքը գնում է ՀՀ սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին, որոնք ենթադրում են նաև կառավարման համակարգի փոփոխություն, և այս կարգի հայտարարությունն անել Սփյուռքում առանց ՀՀ հանրությանը նախապես իրազեկելու, Մելիքյանը համարում է պարզապես վատ ավանդույթ, որը շարունակվում է և որևէ լավ բանի չի հանգեցնի:
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ դա վիրավորական է թե’ ՀՀ քաղաքացիների, թե’ Սփյուռքի համար:
Բանավեճին ներկա ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտակ Դավթյանը, խոսելով Հրանուշ Հակոբյանի հայտարարության մասին, ասել է, որ դա դեռ լուրջ քննարկումների, մտորելու ու մտածելու հարց է, և իրենց կուսակցությունում դեռ նման որոշում չի կայացվել:
Դավթյանը նաև նշել է, որ տարբեր պաշտոնական այրեր հայտարարություններ իրավունք ունեն անելու` հիշեցնելով նաև, որ ՀՅԴ-ն ևս նման մտքեր արտահայտել է, որը սակայն նման բուռն քննարկման չի արժանացել:

Важнейшие для Армении заявления делаются за ее пределами. Дискуссия
Бывший глава МИД Карабаха Арман Меликян обеспокоен заявлением министра диаспоры Грануш Акопян, сделанным на встрече с армянской общиной в Калифорнии, о возможности создания в Армении двухпалатного парламента, в который войдут представители армянской диаспоры.
«Мы постепенно превращаемся в отталкивающее, отстраняющееся государство, которое на международной арене стала заменять, скажем, Россия. Важнейшие для Армении заявления делаются за ее пределами. Во-первых, заявление Сержа Саргсяна относительно армяно-турецкого процесса было сделано в Москве, а министр Диаспоры именно за рубежом сообщила, что диаспора должна активнее вовлекаться в систему государственного управления Армении. Беспокойство заключается в получении этой новости из заграницы», - сказал Арман Меликян.
По его словам, в конечном счете, речь идет о внесении поправок в Конституцию Армении, которые предполагают изменение системы управления, и заявления такого уровня в Диаспоре без предварительного уведомления армянской общественности Меликян назвал «плохой традицией, которая ни к чему хорошему не приведет». «Это оскорбительно как для граждан Армении, так и для Диаспоры».
Другой участник пресс-конференции, депутат от правящей Республиканской партии Артак Давтян отметил, что данное заявление Грануш Акопян – тема для серьезных обсуждений, которую стоит обдумать, и в представляемой им партии подобного решения пока не было принято.
Давтян заявил, что должностные лица имеют право делать заявления, напомнив, что и «Дашнакцутюн» выражала подобные мысли, которые, однако, не удостаивались таких серьезных обсуждений.