Ղարաբաղն այս պահին Ռուսաստանին չի հետաքրքրում. ռուսաստանցի քաղաքագետ
Ռուսաստանն ընկղմված է սեփական տնտեսական խնդիրների մեջ և զարգացման այնպիսի ուղի է ընտրել, երբ ներքին խնդիրները ավելի կարևոր են, քան ցանկացած այլ բան: Այդ իսկ պատճառով անիմաստ է Ռուսաստանից այս պահին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում որևէ դրական նախաձեռնության սպասել: Day.az-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ռուսաստանցի քաղաքագետ Վասիլի Կոլտաշովը:
«Խնդիրը կայանում է նրանում, որ Ռուսաստանը ներկայումս բազմաթիվ ներքին խնդիրներ ունի, որոնք 2010 թվականի սկզբում այդքան ակնառու չէին: Այսօր ռուսական իշխանություններին այլ հարցեր են հուզում»,- նշել է քաղաքագետը:
Նրա խոսքով` ներկայիս ստատուս-քվոն որոշակի առումով ձեռնտու է Ռուսաստանին, քանի որ, ըստ Մոսկվայի, հակամարտությունը թույլ չի տալիս Հայաստանին և Ադրբեջանին դառնալ ավելի ուժեղ, հաստատել եկամուտները և տարածաշրջանում ավելի ծանրակշիռ դերակատարություն ունենալ:
«Մոտակա երկու-երեք տարիների ընթացքում Ռուսատանում լուրջ տնտեսական և քաղաքական խնդիրներ են հասունանում: Այս հանգամանքից ելնելով` հնարավոր կլինի կանխատեսել ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հնարավոր տարբերակները: Սակայն, ինչպես ցույց է տալիս փորձը, Ռուսաստանը ոչ մի կառուցողական ծրագիր չունի ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ»,- եզրափակել է քաղաքագետը:

Karabakh Doesn't Interest Russia At This Time: Russian Analyst
Russia is immersed in its own economic problems and has chosen a path of development in which domestic problems are more important than anything else. For this reason, it is meaningless to expect any positive initiatives from Russia with respect to resolving the Nagorno-Karabakh conflict, said Russian political analyst Vasiliy Koltashov, the deputy director in charge of public relations and head of the economic research center at the Institute for Global Research and Social Movements, speaking to Day.az.
"The fact is, Russia now has numerous domestic issues, which weren't as pronounced in early 2010. The Russian authorities today are interested in other issues," said the analyst.
According to him, the current status quo, in a certain sense, is beneficial to Russia, because, according to Moscow, the conflict doesn't allow Armenia and Azerbaijan to become stronger and secure a foothold in capital, and thus play a greater role in the region than they currently play.
"In the next 2–3 years, serious economic and political changes are brewing in Russia. Based on this, it'll be possible to see some resolution to the Karabakh conflict. However, as experience shows, Russia has no constructive plan to solve the Karabakh conflict," concluded Koltashov.