Ղարաբաղն այս պահին Ռուսաստանին չի հետաքրքրում. ռուսաստանցի քաղաքագետ
Ռուսաստանն ընկղմված է սեփական տնտեսական խնդիրների մեջ և զարգացման այնպիսի ուղի է ընտրել, երբ ներքին խնդիրները ավելի կարևոր են, քան ցանկացած այլ բան: Այդ իսկ պատճառով անիմաստ է Ռուսաստանից այս պահին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում որևէ դրական նախաձեռնության սպասել: Day.az-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ռուսաստանցի քաղաքագետ Վասիլի Կոլտաշովը:
«Խնդիրը կայանում է նրանում, որ Ռուսաստանը ներկայումս բազմաթիվ ներքին խնդիրներ ունի, որոնք 2010 թվականի սկզբում այդքան ակնառու չէին: Այսօր ռուսական իշխանություններին այլ հարցեր են հուզում»,- նշել է քաղաքագետը:
Նրա խոսքով` ներկայիս ստատուս-քվոն որոշակի առումով ձեռնտու է Ռուսաստանին, քանի որ, ըստ Մոսկվայի, հակամարտությունը թույլ չի տալիս Հայաստանին և Ադրբեջանին դառնալ ավելի ուժեղ, հաստատել եկամուտները և տարածաշրջանում ավելի ծանրակշիռ դերակատարություն ունենալ:
«Մոտակա երկու-երեք տարիների ընթացքում Ռուսատանում լուրջ տնտեսական և քաղաքական խնդիրներ են հասունանում: Այս հանգամանքից ելնելով` հնարավոր կլինի կանխատեսել ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հնարավոր տարբերակները: Սակայն, ինչպես ցույց է տալիս փորձը, Ռուսաստանը ոչ մի կառուցողական ծրագիր չունի ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ»,- եզրափակել է քաղաքագետը:

Россию сегодня Карабах не интересует – российский эксперт
Россия погрязла в собственных экономических проблемах, вступила в такую полосу развития, когда внутренние проблемы превыше всего. Поэтому ждать каких-либо позитивных инициатив, которые бы позволили решить проблему Карабаха со стороны России, сейчас не стоит. Об этом в интервью Day.az заявил с руководитель Центра экономических исследований Института глобализации и социальных движений, российский политолог Василий Колташов.
«Дело в том, что у России сейчас большие внутренние проблемы, которые в начале 2010 года не были столь ощутимы. Сегодня российские власти интересуют другие вопросы», - отметил политолог.
По его словам, нынешний статус-кво в некотором смысле выгоден Росси, так как, по мнению Москвы, конфликт не позволяет в частности Азербайджану и Армении стать сильнее, укрепиться капиталу, а значит, играть в регионе более весомую роль, чем они играют сегодня.
«В ближайшие 2-3 года в России назревают серьезные экономические и политические перемены. Исходя из них, можно будет увидеть какое-то разрешение карабахского конфликта. Однако, как показывает опыт, Россия не имеет никакого конструктивного плана по решению карабахского конфликта», - заключил Колташов.