Ինչու են Հայաստանի իշխանությունները լռում Եգիպտոսի դեպքերի մասին
Եթե Հայաստանում 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ սափրագլուխների, օլիգարխների թիկնապահների կամ տարբեր տեսակի սադրիչների էին ուղարկվում, ապա Եգիպտոսում ցույցերին ուղարկում էին ձիավորների և ուղտեր, որոնք նույն ֆունկցիան են կատարում: Խոսելով Հայաստանում մարտյան դեպքերի և Եգիպտոսում տեղի ունեցող իրադարձությունների միջև նմանությունների մասին` այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել նախկին արտգործնախարար, ՀԱԿ անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Նա բնական է համարել, որ Հայաստանի իշխանությունները լռություն են պահպանում և խուսանավում են Եգիպտոսի դեպքերին գնահատականներ տալ:
«Որովհետև ոչ լեգիտիմ իշխանությունը, որը սպանդով իշխանություն է պահել, անշուշտ, պետք է պաշտպանի, աջակցի իր նման ոչ լեգիտիմ բռնապետին: Իսկ երբ մարդիկ պայքարում են բռնապետության դեմ, և հանկարծ մի ուրիշ բռնապետի մասին ձայն չեն հանում, սսկված նայում են, դա անընդունելի մոտեցում է, որովհետև դա զրկում է այդ մարդկանց վաղը ակնկալելու այլ շարժումների աջակցությունը»,- նշել է Արզումանյանը:
Խոսելով նման իրավիճակներում առաջնորդների անհրաժեշտության մասին` նա ասել է, որ երբ ժողովուրդների ցասման պահն է գալիս, կարևոր չէ` առաջնորդ կա, թե ոչ:
«Եգիպտոսի, Հորդանանի, Յեմենի և Թունիսի դեպքերը ցույց են տալիս, որ, ի հեճուկս ղեկավարների, ժողովուրդն ինքն է դուրս գալիս փողոց: Որևէ ելույթ լսե՞լ եք, որ մարդիկ անալիտիկ ելույթներ կարդան, բացատրական աշխատանքներ տանեն: Ոչ, շատ պարզ է այդ հեղափոխության գաղափարախոսությունը: Եգիպտոսի հիմնական սլոգանը երեք բառ է` հաց, ազատություն և արժանապատվություն: Եվ այս կարգախոսը կարող է աշխատել նաև Հայաստանում: Այսօր սոցիալական խնդիրների ի հայտ գալն էլ ապացուցում է այս կարգախոսի արդիականությունը»,- ասել է Արզումանյանը:

Почему власти Армении не говорят о «себеподобном Мубараке»
Если во время событий 1 марта 2008 года в Ереване посылали бритоголовых телохранителей олигархов или различных провокаторов, то в Египте на демонстрации посылают всадников на лошадях и верблюдах, которые выполняют те же функции. Об этом на встрече с журналистами, говоря о схожести ситуации в Египте и событиями трехгодичной давности в столице Армении, заявил экс-глава МИД Армении, член Армянского национального конгресса Александр Арзуманян.
Он считает естесственным, что власти Армении молчат об этом и уклоняются от оценки ситуации в Египте. «Потому что нелегитимные власти, которые силой удерживают власть, несомненно должны защищать и поддерживать такого же нелигитимного диктатора. А когда люди начинают бороться с тиранией и не говорят о другом деспоте, молча наблюдают - это неприемлемый подход, который завтра может лишить их поддержки других инициатив и движений», - отметил Арзуманян.
Говоря о необходимости лидера в подобных ситуациях, бывший министр иностранных дел подчеркнул, что, когда народ в ярости, уже не важно есть лидер или нет. «Примеры Египта, Йемена и Туниса показывают, что назло властям, народ сам выходит на улицы. Вы слышали когда-либо, чтобы народ выступал с аналитическими речами или проводил объяснительные работы. Нет, идеология революции очень проста. Основным лозунгом в Египте являются три слова: «Хлеб, Свобода, Достоинство». И этот девиз может сработать и в Армении. Возникновение социальных проблем подтверждает актуальность этого девиза», - резюмировал Арзуманян.