Ինչու են Հայաստանի իշխանությունները լռում Եգիպտոսի դեպքերի մասին
Եթե Հայաստանում 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ սափրագլուխների, օլիգարխների թիկնապահների կամ տարբեր տեսակի սադրիչների էին ուղարկվում, ապա Եգիպտոսում ցույցերին ուղարկում էին ձիավորների և ուղտեր, որոնք նույն ֆունկցիան են կատարում: Խոսելով Հայաստանում մարտյան դեպքերի և Եգիպտոսում տեղի ունեցող իրադարձությունների միջև նմանությունների մասին` այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել նախկին արտգործնախարար, ՀԱԿ անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Նա բնական է համարել, որ Հայաստանի իշխանությունները լռություն են պահպանում և խուսանավում են Եգիպտոսի դեպքերին գնահատականներ տալ:
«Որովհետև ոչ լեգիտիմ իշխանությունը, որը սպանդով իշխանություն է պահել, անշուշտ, պետք է պաշտպանի, աջակցի իր նման ոչ լեգիտիմ բռնապետին: Իսկ երբ մարդիկ պայքարում են բռնապետության դեմ, և հանկարծ մի ուրիշ բռնապետի մասին ձայն չեն հանում, սսկված նայում են, դա անընդունելի մոտեցում է, որովհետև դա զրկում է այդ մարդկանց վաղը ակնկալելու այլ շարժումների աջակցությունը»,- նշել է Արզումանյանը:
Խոսելով նման իրավիճակներում առաջնորդների անհրաժեշտության մասին` նա ասել է, որ երբ ժողովուրդների ցասման պահն է գալիս, կարևոր չէ` առաջնորդ կա, թե ոչ:
«Եգիպտոսի, Հորդանանի, Յեմենի և Թունիսի դեպքերը ցույց են տալիս, որ, ի հեճուկս ղեկավարների, ժողովուրդն ինքն է դուրս գալիս փողոց: Որևէ ելույթ լսե՞լ եք, որ մարդիկ անալիտիկ ելույթներ կարդան, բացատրական աշխատանքներ տանեն: Ոչ, շատ պարզ է այդ հեղափոխության գաղափարախոսությունը: Եգիպտոսի հիմնական սլոգանը երեք բառ է` հաց, ազատություն և արժանապատվություն: Եվ այս կարգախոսը կարող է աշխատել նաև Հայաստանում: Այսօր սոցիալական խնդիրների ի հայտ գալն էլ ապացուցում է այս կարգախոսի արդիականությունը»,- ասել է Արզումանյանը:

Why are Armenian Authorities Silent on Egypt Clashes?
If skinheads, oligarchs' bodyguards and different types of provocateurs were being sent in during the incidents of March 1, 2008, in Armenia, then being sent in Egypt were horsemen and camels, which performed the same function, said Armenian National Congress member and Armenia's former foreign minister Alexander Arzumanyan, comparing the similarities between the clashes between protestors and police in Armenia in 2008 and in Egypt currently while speaking to journalists in Yerevan today.
He considers it natural that Armenia's authorities are keeping silent and avoiding making statements on the protests in Egypt.
"Because an illegitimate government that maintained power through slaughter, of course, must protect and support an illegitimate tyrant like itself. When people fight against tyranny and don't raise their voice against another tyrant, look on quietly, that is an unacceptable approach because it deprives these people to expect the support of other movements tomorrow," he said.
Speaking on the necessity of a leader in such situations, Arzumanyan said, when the time of people's wrath comes, it's not important whether there's a leader or not.
"The cases of Egypt, Jordan, Yemen and Tunisia show us that despite leaders, the people themselves come out to the streets. Have you heard speeches where people read analytical speeches, carry out explanatory work? No, it's very clear, the ideology of this revolution. Egypt's main slogan is three words: Bread, freedom and dignity. And this slogan can also work in Armenia. The existence of social problems today proves this slogan's contemporaneity," he said.