Ադիբեկյանը համոզված է` «կրեպկի օրեշեկ» Քոչարյանի արածները կմոռացվեն
Քոչարյանը եկավ իշխանության որպես Արցախյան հեղափոխության լիդեր, առաջնորդ, նա կարողացավ հենց այդ առումով որպես «կրեպկի օրեշեկ» բեկում մտցնել տնտեսական զարգացման մեջ:
Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, խոսելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի` Հայաստանի քաղաքական դաշտում հավանական ակտիվացման մասին, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը նշել է, որ «մարդիկ քաղաքական գործչին գնահատում են նրանով, թե վերջինս ինչ չի արել»:
«Արածը մոռացվում ա, ամեն ինչ ա մոռացվում, իսկ Մարտի 1-ի վերաբերյալ կարող եմ ասել, որ, իհարկե, այն մարդիկ, ովքեր հարազատ են կորցրել, ընդդիմություն, որը վիրավորված է նման վերաբերմունքից… բայց բախման պատճառը պետք է գտնենք` Քոչարյա՞նն էր, թե՞ Փաշինյանը, մի հատ էդ հարցին պատասխանենք»,- ասել է Ադիբեկյանը:
Epress.am-ը խնդրել է Ադիբեկյանին կարծիք հայտնել, թե ով է, այնուամենայնիվ, «Մարտի 1»-ի դեպքերի պատճառ հանդիսացել` արդյո՞ք Փաշինյանը:
«Գիտեմ, ինչ որ դու ասում ես, դու ճիշտ ես, բայց առիթն ո՞վ ա տվել, էդ մարդկանց ո՞վ ա բերել»,- ասել է բանախոսը:

Деяния «крепкого орешка» Кочаряна забудут, уверен армянский социолог
Кочарян пришел к власти в качестве лидера арцахской революции, именно в этом смысле он сумел в качестве крепкого орешка внести перелом в экономическое развитие страны.
Об этом на встрече с журналистами заявил социолог Агарон Адибекян. Говоря о возможной активизации второго президента Армении Роберта Кочаряна на политической арене страны, он отметил, что «люди судят о политическом деятеле по тому, чего он не сделал».
«Сделанное забывается, все забывается. А относительно 1 марта (2008г., силовой разгон мирной демонстрации, протестующей против результатов президентских выборов, гибель 10 человек – ред.) могу сказать, что, конечно, есть люди, потерявшие родственников, оппозиция, оскорбленная подобным отношением. Но нужно найти причину столкновения: Кочарян это был или Пашинян (журналист, политзаключенный – ред.)? Ответьте на этот вопрос», - сказал Адибекян.
На просьбу Epress.am сказать, кто, тем не менее, стал причиной событий 1 марта и был ли ею Никол Пашинян, социолог ответил: