Ոստիկանությունը խափանել է գյումրեցի վարորդների բողոքի ակցիան
Փետրվարի 8-ին` առավոտյան ժամը 9-ից սկսած, Ոստիկանության Գյումրիի քաղաքային և Շիրակի մարզային վարչությունները մոտ 250-300 ոստիկանական ուժեր էին տեղադրել Գյումրիի կայարանամերձ հրապարակում, որտեղից Շիրակի մարզի վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների վարորդները ծրագրել էին սկսել խաղաղ երթը դեպի Բավրա: Այս մասին հաղորդում է Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը:
Սակայն առավոտյան Գյումրիի քաղաքային ոստիկանության աշխատակիցները բռնի կերպով զավթել էր վրացական պետհամարանիշերով երեք ավտոմեքենա և վարորդների հետ դրանք տեղափոխել ՃՈ Գյումրիի տուգանային հրապարակ: Այդ մեքենաները օրենքով սահմանված կարգով կայանած են եղել հրապարակի հարավային մայթի մոտ:
Մինչև ժամը 11:30-ը ոստիկանական ուժերը, որոնց մի մասը զինված էին մահակներով, պաշարած են պահել Կայարանամերձ հրապարակը, թույլ չտալով այնտեղ կայանել վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաներին: Դրանց փոխարեն ամբողջ հրապարակը լի էր ոստիկանների մեքենաներով:
11:30-ին մի քանի տասնյակ վարորդ գնացել են ՃՈ Գյումրու բաժին այնտեղ տարված մեքենաները ստանալու, իսկ մյուսներն իրենց ավտոմեքենաներով ուղղվել են Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ` խորհրդակցելու: Ոստիկանական ուժերի մի մասը, ինչ-ինչ կասկածներ ունենալով, ուղղևորվել են Գյումրու հյուսիսային դարպաս և դիրքավորվել Մ1 մայրուղու վրա, իսկ մյուսները` գնացել են Ժուռնալիստերի «Ասպարեզ» ակումբի գտնվելու վայր:
«Նրանք բառացիորեն պաշարել էին ակումբը ու հարակից տարածքները` մոտ 500 մ շառավղով, փակելով ավտոմեքենների ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը: Պաշարումը տևել է մոտ 2 ժամ», - ասված է «Ասպարեզի» հայտարարության մեջ:
Ժամը 13:30-ին ՃՈ Գյումրիի բաժինը թույլ է տվել վարորդներին տուգանային հրապարակից վերցնել իրենց մեքենաները:
Վրացական պետհամարանիշներով մոտ 80 վարորդներն «Ասպարեզ» ակումբում քննարկում են իրենց հետագա անելիքները և սպասում «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավորներին,որոնք ուղևորվել են Երևանից Գյումրի նրանց հետ հանդիպելու համար:

В Гюмри продолжается противостояние полиции с «грузинскими» водителями
С утра, 8 февраля на площади перед городским и областным управлениями Полиции города Гюмри и Ширакского марза собрались около 300 полицейских, сообщает союз журналистов «Аспарез».
Напомним, что местные владельцы автомобилей с грузинскими номерными знаками намеревались в этот день провести мирный автопробег по направлению к грузинскому населенному пункту Бавра.
Утром сотрудники городского управления полиции Гюмри силой незаконно конфисковали три автомобиля с грузинскими номерными знаками и отбуксировали на штрафную площадку Дорожной полиции Гюмри. Все автомобили были правильно припаркованы у обочины.
До 11:30 полицейские наряды, часть которых была вооружена дубинками, заполнила привокзальную площадь, не позволяя автомобилям с грузинскими номерами припарковаться там, вместо этого площадь была полна полицейкими экипажами.
Несколько десятков водителей направились к отделению дорожной полиции, чтобы вернуть свои автомобили, а остальные направились к союзу журналистов «Аспарез» на совещание. Часть полицейских сил направилась к северным воротам Гюмри и заняла позиции на трассе М1, а остальные отправились к союзу журналистов.
«Они в прямом смысле этого слова заполнили здание союза журналистов и прилегающие к нему территории, тем самым лишив возможности свободного передвижения автомобилей. Блокада длилась около 2 часов», - говорится в сообщении «Аспарез».
В 13:30 дорожная полиция Гюмри вернула арестованные автомобили со штрафной площадки.
Сейчас около 80 владельцев автомобилей с грузинскими номерными знаками в здании союза журналистов обсуждают план дальнейших действий и ждут депутатов партии «Наследие», которые выехали из Еревана в Гюмри для встречи с ними.