3Ա-ն Հայաստանի նոր օմբուդսմենի իր թեկնածուներին է առաջարկել
«Առցանց Ազատականների ալյանս» կազմակերպությունը Հայաստանում Մարդու իրավունքների պաշտպանի դեռևս թափուր տեղի համար առաջարկել է իր թեկնածուներին:
Ըստ «3Ա»-ի` ՄԻՊ թեկնածուներն են` Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը, լրագրող, իրավապաշտպան, «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ-ի նախագահ Ժաննա Ալեքսանյանը, իրավապաշտպան, ԽՍՀՄ տարիների քաղբանտարկյալ, ՀՀ քաղբանտարկյալների և հալածյալների պաշտպանության կոմիտեի համակարգող Վարդան Հարությունյանը:
Այս առաջարկով 3Ա-ն ՀՀ թվով երրորդ մարդու իրավունքների պաշտպանին ընտրելու նախաշեմին ցանկանում է հասարակության ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ համազգային աղետի որակ ձեռք բերող ու ահագնացող արտագաղթը խթանող ծանրակշիռ հանգամանքներից մեկը հենց մարդու իրավունքների ոտնահարումն է Հայաստանում:
«Միթե մեր իշխանավորները, մասնավորապես Ազգային ժողովում մեր շահերը ներկայացնելուն հավակնող պատգամավորները ուշքի չեն գալու գոնե ինքնապաշտպանության բնազդից դրդված: Չեն հասկանալու, որ ոչ թե խամաճիկ, այլ լիովին անկախ ու ինքնուրույն գործող մեկի կարիքն ունենք: Մարդու, ով արդեն իսկ իր գործունեությամբ ապացուցել է այդպես գործելու իր ունակությունը», - ասված է հայտարարություն-առաջարկի մեջ:

Армянским депутатам предлагают отказаться от практики марионеточных омбудсменов
Армянский «Сетевой Альянс Либералов 3-А» предложил своих кандидатов на вакантную должность омбудсмена Армении.
Альянс предлагает кандидатуры руководителя офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи в Ванадзоре Артура Сакунца, главы общественной организации «Журналисты за права человека», журналиста, правозащитника Жанны Алексанян и координатора Комитета по поддержке политзаключенных и угнетенных Армении, советского политзаключенного Вардана Арутюняна.
Этим предложением Альянс 3-А в преддверии выборов третьего по счету омбудсмена Армении, желает привлечь внимание общественности на тот факт, что «набравшая катастрофические обороты массовая миграция из Армении, в основном происходит по причине нарушения прав человека».
«Неужели наши власти, в частности, представляющие наши интересы в Национальном собрании депутаты, не придут в себя хотя бы благодаря инстинкту самосохранения. Неужели не понимают, что нам нужны не марионетки, а независимые и действующие самостоятельно люди, которые своими поступками уже доказали эти возможности», - говорится в предложении.
Напомним, что омбудсмен Армен Арутюнян представил парламенту заявление об уходе. До него эту должность занимала ныне депутата от «Наследия» глава Фонда против правового произвола Лариса Алавердян.