Երևանը խնդրում էր Իսրայելի օգնությունը. Իրանը կարող է ճանաչել Ղարաբաղը
Իրանը շատ ճկուն երկիր է. եթե իրեն պետք լինի ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը, նա կանի դա` առանց մտածելու Բաքվի մասին: Vesti.az-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Մերձավոր Արևելքի հետազոտման ինստիտուտի ղեկավար Եվգենի Սատանովսկին` մեկնաբանելով երեկ Երևանում Իրանի դեսպանի կողմից արված այն հայտարարությունը, որ Ռուսաստանը, Իրանը, Թուրքիան թույլ չեն տա ղարաբաղյան պատերազմը:
«Իհարկե, հասկանալի է, որ Հայաստանում Իրանի դեսպանի խոսքերը նախատեսված են եղել հայկական լսարանի համար: Հասկանալի է նաև այն, որ ամեն վայրկյան այս հայտարարությունը կարող է դադարել հասարակ հայտարարություն լինելուց»,- պարզաբանել է փորձագետը:
Պատասխանելով ադրբեջանա-իսրայելական հարաբերությունների մասին հարցին` Սատանովսկին ընդգծել է Ադրբեջանի նկատմամբ Իսրայելի «չափազանց մեծ դրական տրամադրվածությունը»: Նա հիշեցրել է, թե ինչպես անցյալ դարի 90-ականներին հայ-ադրբեջանական հակամարտության ժամանակ կողմերից մեկը դիմել էր Իսրայելին` ռազմական օգնության և սպառազինման խնդրանքով»: Նրա խոսքով` Իսրայելը մերժել է: «Ես դա պատմելով չէ որ գիտեմ»:
Իսկ հարցին, թե կոնկրետ ով է օգնության խնդրանքով դիմել Թել-Ավիվին, վերլուծաբանը պատասխանել է, «Ինքներդ գուշակեք, թե ով կարող էր դիմել Իսրայելին ղարաբաղյան պատերազի ժամանակ: Իհարկե, Իսրայելից օգնություն է խնդրել ոչ պաշտոնական Բաքուն»,- պարզաբանել է փորձագետը:

Ереван в 90-е просил помощи у Израиля, а Иран признает Карабах, не подумав о Баку?
Иран – это очень гибкое государство, если ему надо будет признать Карабах в качестве независимого государства, значит, он признает, даже не подумав о Баку. Подобное мнение в интервью Vesti.Az высказал президент российского Института изучения Ближнего Востока Евгений Сатановский, комментируя вчерашнее заявление посла Ирана в Ереване о том, что Россия, Иран и Турция не потерпят возобновления карабахской войны.
«Конечно, понятно, что посол Ирана в Армении говорил это в расчете на армянскую аудиторию. Точно так же понятно, что это заявление может перестать быть просто заявлением, причем, в любой момент», - пояснил эксперт.
Отвечая на вопрос об азербайджано-израильских отношениях, Сатановский подчеркнул «чрезвычайный позитивизм в отношении Азербайджана» в Израиле. Он напомнил,  как «в начале 90-х годов прошлого века в ходе армяно-азербайджанского конфликта одна из сторон конфликта обратилась к Израилю за военной помощью и вооружением». Израиль, по его словам, отказал. «Я знаю это не понаслышке».
На вопрос, кто именно обратился з апомощью к Тель-Авиву, аналитик ответил: «Догадайтесь сами, кто обращался в ситуации, когда начиналась война в Карабахе. Разумеется, к Израилю за помощью обращался не официальный Баку».