Երևանը խնդրում էր Իսրայելի օգնությունը. Իրանը կարող է ճանաչել Ղարաբաղը
Իրանը շատ ճկուն երկիր է. եթե իրեն պետք լինի ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը, նա կանի դա` առանց մտածելու Բաքվի մասին: Vesti.az-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Մերձավոր Արևելքի հետազոտման ինստիտուտի ղեկավար Եվգենի Սատանովսկին` մեկնաբանելով երեկ Երևանում Իրանի դեսպանի կողմից արված այն հայտարարությունը, որ Ռուսաստանը, Իրանը, Թուրքիան թույլ չեն տա ղարաբաղյան պատերազմը:
«Իհարկե, հասկանալի է, որ Հայաստանում Իրանի դեսպանի խոսքերը նախատեսված են եղել հայկական լսարանի համար: Հասկանալի է նաև այն, որ ամեն վայրկյան այս հայտարարությունը կարող է դադարել հասարակ հայտարարություն լինելուց»,- պարզաբանել է փորձագետը:
Պատասխանելով ադրբեջանա-իսրայելական հարաբերությունների մասին հարցին` Սատանովսկին ընդգծել է Ադրբեջանի նկատմամբ Իսրայելի «չափազանց մեծ դրական տրամադրվածությունը»: Նա հիշեցրել է, թե ինչպես անցյալ դարի 90-ականներին հայ-ադրբեջանական հակամարտության ժամանակ կողմերից մեկը դիմել էր Իսրայելին` ռազմական օգնության և սպառազինման խնդրանքով»: Նրա խոսքով` Իսրայելը մերժել է: «Ես դա պատմելով չէ որ գիտեմ»:
Իսկ հարցին, թե կոնկրետ ով է օգնության խնդրանքով դիմել Թել-Ավիվին, վերլուծաբանը պատասխանել է, «Ինքներդ գուշակեք, թե ով կարող էր դիմել Իսրայելին ղարաբաղյան պատերազի ժամանակ: Իհարկե, Իսրայելից օգնություն է խնդրել ոչ պաշտոնական Բաքուն»,- պարզաբանել է փորձագետը:

Who Asked for Military Aid from Israel - Baku or Yerevan? Iran Could Recognize Karabakh
Iran is a very flexible state: if it needs to recognize Nagorno-Karabakh's independence, it will — without thinking of Baku, said Russian-based Institute of Middle East Studies President Yevgeny Satanovsky, commenting, in an interview with Vesti.az, on a statement made by the Iranian ambassador in Yerevan yesterday that Russia, Iran and Turkey won't tolerate the resumption of war in Karabakh.
"Of course, it's clear that the remarks by the Iranian Ambassador to Armenia were calculated for an Armenian audience. Likewise, it is also clear that at any moment, this statement can stop being just a statement," explained the expert.
Asked about Azerbaijani-Israeli relations, Satanovsky emphasized Israel's "extremely great positive attitude toward" Azerbaijan. He recalled how "in the early 90s, during the Armenian-Azerbaijani conflict, one of the parties appealed to Israel for military aid and arms." Israel, he said, refused. "I know this is not hearsay."
On the question of who appealed to Tel-Aviv for assistance, the analyst said, "Take a guess, as to who could've appealed to Israel during the Karabakh war. Of course, asking for help from Israel was not official Baku."