Ընդդիմության մեջ կան «տանիքավորներ», բայց ոչ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը. կարծիք
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը չի հասկանում, թե ինչու են կոալիցիոն զարգացումներն այդքան հետաքրքում իր ընդդիմադիր գործընկերներին:
«Իմ անձնական կարծիքով` կոալիցիայի ներսի բոլոր կուսակցությունները, վերջիվերջո, ծառայել և ծառայում են նույն համակարգին, համակարգային որևէ փոփոխություն նրանք չեն ցանկանում, այդ թվում նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը», - նշել է բանախոսը:
Այլ հարց է, որ երկրորդ և երրորդ անձինք, որոնք, ըստ Արամ Կարապետյանի, իրենց նախագահ են հռչակել` Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը, փորձում են առավել «առաջ ընկնել, որովհետև 2012-13 թվականի ընտրություններն այդ մարդկանց, նրանց կարողությունների համար դառնալու են բախտորոշ»:
«Ռոբերտ Քոչարյանի` Մոսկվայում գտնվելու ընթացքում նրա հանդիպումների շարքը և գործողությունները ցույց են տալիս, որ նա ունի բավականաչափ լուրջ տնտեսական խնդիրներ (նկատի ունի բիզնեսներ – Epress.am), այդ թվում` արտերկրում», - ասել է Կարապետյանը: Նա նաև տեղեկացրել է Սերժ Սարգսյանի` արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին` մոտ ժամանակներում Մոսկվա այցելության և Մեդվեդևի հետ հանդիպելու վերաբերյալ:
«Սերժ Սարգսյանն ուզում է հասկանալ, թե Ռուսաստանը, վերջիվերջո, ինչպիսի քաղաքականություն է որդեգրելու Անդրկովկասում», - ասել է Կարապետյանը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ ամեն անգամ, երբ վիճակը ծանրանում է, Հայաստանի իշխանությունները բավական հստակ փորձում են ստանալ ՌԴ իշխանությունների աջակցությունը:
«Ռոբերտ Քոչարյան-Սերժ Սարգսյան թեժացումը զուտ տնտեսական խնդիր է: Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է վերջիվերջո գտնի իր տեղը»,- ասել է բանախոսը:
Քոչարյանի` նախագահական ընտրություններում առաջադրվելը Կարապետյանը ևս կապում է Ռուսաստանի հետ. եթե Պուտինը կառաջադրվի, Քոչարյանը նույնպես կառաջադրվի:
Ըստ Կարապետյանի` կոալիցիայի ներսում գոյություն ունի հետևյալ խնդիրը` պայքարի հիմնական թեզերը և կետերը տնտեսական լծակներից այս կամ այն մարդկանց զրկելը կամ այս կամ այլ մարդկանց տնտեսական լծակներով օժտելը:
Բացի դրանից, Կարապետյանի խոսքով, կոալիցիայի ներսում չկա բախում Հայաստանի տնտեսական և քաղաքական համակարգը փոփոխելու համար: Այդ իսկ պատճառով, ըստ նրա, այս «խաղերը» չպետք է հետաքրքրեն ընդդիմությանը:
Խոսելով ընդդիմության «տանիքի» մասին` Կարապետյանը նշել է, որ մասնավոր դեպքերում կան նաև «տանիքավորներ»: «Ես կարծում եմ` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը քաղաքական տանիք չունի», - մեկնաբանել է նա` հավելելով, որ հազիվ թե ՀԱԿ առաջնորդը տանիք ունենա հետագայում:

Home / Armenia / ‘Ceilings’ Exist Within Armenia’s Opposition, But Not in Ter-Petrossian: Opinion
New Times party leader Aram Karapetyan can’t understand why developments in the ruling coalition are of such great interest to his opposition colleagues.
“In my personal opinion, all the parties in the coalition, at the end of the day, served and serve the same system; they don’t want any changes to the system, including the Prosperous Armenia party,” he said.
Another matter is that second and third parties, who, according to Karapetyan, have declared themselves president, Robert Kocharian or Serzh Sargsyan, try to more so “come out on top because the 2012–13 elections will be crucial for those people and their capacities.”
“Robert Kocharian’s activities and his series of meetings in Moscow show that he has some serious economic problems [i.e. businesses], including those abroad,” said Karapetyan.
The party leader also informed reporters about agreements by Armenian President Serzh Sargsyan to visit Moscow and meet with Russian President Dmitry Medvedev. “Serzh Sargsyan wants to understand what policies, in the end, Russia will be guided by in the Caucasus.”
Karapetyan noted how whenever the situation is complicated, Armenian authorities try to get assistance from Moscow.
“The Robert Kocharian–Serzh Sargsyan flare-up is purely an economic issue. Robert Kocharian must ultimately find its place,” he said.
Kocharian’s nomination as a presidential candidate Aram Karapetyan also links with Russia: “If Putin’s nominated, Kocharian also will be nominated.”
According to the New Times party leader, the following problem exists inside the coalition: to deprive people the main aspects of the struggle and economic leverage or to endow people with economic leverage.
Furthermore, according to Karapetyan, there’s no clash of views in the coalition on changing Armenia’s economic and political system, so these “games” shouldn’t interest the opposition.
Speaking about the opposition’s “ceiling,” Karapetyan noted that some people have a ceiling they won’t go past, however, he didn’t think Armenian National Congress (HAK) leader Levon Ter-Petrossian was one of those people.
“I think, Levon Ter-Petrossian doesn’t have a political ceiling,” he said, adding it’s unlikely that the HAK leader will have one in the future.