Ընդդիմության մեջ կան «տանիքավորներ», բայց ոչ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը. կարծիք
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը չի հասկանում, թե ինչու են կոալիցիոն զարգացումներն այդքան հետաքրքում իր ընդդիմադիր գործընկերներին:
«Իմ անձնական կարծիքով` կոալիցիայի ներսի բոլոր կուսակցությունները, վերջիվերջո, ծառայել և ծառայում են նույն համակարգին, համակարգային որևէ փոփոխություն նրանք չեն ցանկանում, այդ թվում նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը», - նշել է բանախոսը:
Այլ հարց է, որ երկրորդ և երրորդ անձինք, որոնք, ըստ Արամ Կարապետյանի, իրենց նախագահ են հռչակել` Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը, փորձում են առավել «առաջ ընկնել, որովհետև 2012-13 թվականի ընտրություններն այդ մարդկանց, նրանց կարողությունների համար դառնալու են բախտորոշ»:
«Ռոբերտ Քոչարյանի` Մոսկվայում գտնվելու ընթացքում նրա հանդիպումների շարքը և գործողությունները ցույց են տալիս, որ նա ունի բավականաչափ լուրջ տնտեսական խնդիրներ (նկատի ունի բիզնեսներ – Epress.am), այդ թվում` արտերկրում», - ասել է Կարապետյանը: Նա նաև տեղեկացրել է Սերժ Սարգսյանի` արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին` մոտ ժամանակներում Մոսկվա այցելության և Մեդվեդևի հետ հանդիպելու վերաբերյալ:
«Սերժ Սարգսյանն ուզում է հասկանալ, թե Ռուսաստանը, վերջիվերջո, ինչպիսի քաղաքականություն է որդեգրելու Անդրկովկասում», - ասել է Կարապետյանը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ ամեն անգամ, երբ վիճակը ծանրանում է, Հայաստանի իշխանությունները բավական հստակ փորձում են ստանալ ՌԴ իշխանությունների աջակցությունը:
«Ռոբերտ Քոչարյան-Սերժ Սարգսյան թեժացումը զուտ տնտեսական խնդիր է: Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է վերջիվերջո գտնի իր տեղը»,- ասել է բանախոսը:
Քոչարյանի` նախագահական ընտրություններում առաջադրվելը Կարապետյանը ևս կապում է Ռուսաստանի հետ. եթե Պուտինը կառաջադրվի, Քոչարյանը նույնպես կառաջադրվի:
Ըստ Կարապետյանի` կոալիցիայի ներսում գոյություն ունի հետևյալ խնդիրը` պայքարի հիմնական թեզերը և կետերը տնտեսական լծակներից այս կամ այն մարդկանց զրկելը կամ այս կամ այլ մարդկանց տնտեսական լծակներով օժտելը:
Բացի դրանից, Կարապետյանի խոսքով, կոալիցիայի ներսում չկա բախում Հայաստանի տնտեսական և քաղաքական համակարգը փոփոխելու համար: Այդ իսկ պատճառով, ըստ նրա, այս «խաղերը» չպետք է հետաքրքրեն ընդդիմությանը:
Խոսելով ընդդիմության «տանիքի» մասին` Կարապետյանը նշել է, որ մասնավոր դեպքերում կան նաև «տանիքավորներ»: «Ես կարծում եմ` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը քաղաքական տանիք չունի», - մեկնաբանել է նա` հավելելով, որ հազիվ թե ՀԱԿ առաջնորդը տանիք ունենա հետագայում:

Кочарян будет ждать Путина, а у Тер-Петросяна «крыши нет», уверен политик
Лидер партии «Новые времена» Арам Карапетян не понимает, почему оппозицию так сильно интересует то, что происходит в внутри правящей коалиции. «По-моему, все коалиционные партии, в конце концов, служили и служат одной системе, никаких системных перемен они не хотят, в том числе и партия «Процветающая Армения»», - заявил он.
Другой вопрос, что «провозгласившие себя президентами» Роберт Кочарян и Серж Саргсян пытаются, по мнению Карапетяна, «обойти друг друга, потому что выборы 2012-13 годов станут решающими для этих людей и их имущества».
«Встречи и ряд действий Роберта Кочаряна в Москве показывают, что у него есть довольно серьезные экономические задачи, в том числе заграницей», - сказал Карапетян.
Он также сообщил о уже приобретенных Сержем Саргсяном договоренности относительно визита в Москву и встречи с Медведевым. «Серж Саргсян хочет понять, какой политикой, в конце концов, станет руководствоваться Россия в Закавказье».
Карапетян напомнил, что всякий раз, когда ситуация осложняется, власти Армении пытаются получить содействие Москвы.
«Напряжение Роберт Кочарян-Серж Саргсян – чисто экономический вопрос. Роберт Кочарян должен, в конце концов, найти свое место», - подчеркнул оппозиционер. Выдвижение Кочаряном своей кандидатуры на президентских выборах Арам Карапетян также связывает с Россией: «Если выдвинется Путин, то же самое сделает Кочарян».
По мнению Карапетяна, задача коалиции заключается в том, чтобы лишать либо предоставлять тем или иным людям экономические рычаги.
Кроме того, в коалиции нет столкновения взглядов по поводу изменения экономической и политической системы Армении, считает лидер «Новых времен», поэтому эти «игры и не должны интересовать оппозицию».
На вопрос о том, кто крышует армянскую оппозицию, Карапетян подтвердил, что это свойственно некоторым силам. Однако он не считает, что это применимо в отношении лидера Армянского национального конгресса Левона Тер-Петросяна, и «вряд ли она появится у первого президента в дальнейшем».