Մուբարաքը կոմայի մեջ է
Եգիպտոսի արդեն նախկին նախագահ Հոսնի Մուբարաքը գտնվում է կոմայի մեջ, հաղորդում են մի շարք եգիպտական ԶԼՄ-ներ` հղում կատարելով Մուբարաքի շրջապատի աղբյուրներին:
Այս առնչությամբ պաշտոնական հայտարարություն դեռևս չի եղել: Հաղորդվում է, որ վերջին իրադարձությունները վատ են անդրադարձել երկրի ղեկավարի առողջության վրա: Աղբյուրները նշել են նաև, որ վերջին հեռուստաուղերձի տեսագրությունն անելիս Մուբարաքը երկու անգամ կորցրել է գիտակցությունը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ նախկին նախագահը լքել է Եգիպտոսը, այնուհետև հայտնի էր դարձել, որ նա գտնվում է Շարմ- էլ-Շեյխ քաղաքում: Աղբյուրների համաձայն` նախկին նախագահը գտնվում է բժիշկների վերահսկողության տակ:

Mubarak Mystery: In Egypt, in Germany or in a Coma?
Many aspects of Hosni Mubarak's life — from his health to his wealth to his daily whereabouts — were closely guarded secrets during his nearly 30 years as president of Egypt. After being ousted from office last week, not much has changed, reports CBS News.
The Egyptian daily Al-Masry Al-Youm reported Sunday that Mubarak had slipped into a coma. The paper repeated rumors that the 83-year-old former head-of-state also fainted twice during his infamous I-won't-quit speech last week, delivered just a day before he did indeed step down.
Another report, from an Israeli French-language magazine named JSS News, claims that Mubarak was on death's door in a hospital in Baden, Germany. Mubarak has long been rumored to be suffering from cancer, and JSS News claims that he is already in the terminal phase of his cancer suffering.
Despite these rumors, an Obama administration official told a reporter at the Washington Post Sunday they believed he was actually in the seaside resort town of Sharm el-Sheikh, where he has long had a private residence. Egypt's prime minister also supported this report.